امروز : یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/06/29 - 16:58 ذخیره فایل ارسال به دوستان

این طرح ها و رنگ ها را به خانه تان بیاورید

خیلی از ما در زندگی روزمره از رنگ‌ها ترس داریم اما فقط کافی است کمی جسور باشیم و رنگ و طرح‌های عجیب را به خانه‌مان بیاوریم.
مجله منزل – لیدا هادی:  نقاشی بچه‌ها ساده است و بی‌پیرایه؛ دنیایی از خط‌ها و منحنی‌های رنگی. کوه، دشت، صحرا، گل، سبزه و خورشید به ساده‌ترین شکل ممکن با رنگ‌هایی بی‌شباهت به دنیای واقعی؛ خورشیدی که سبز است، گل‌هایی آبی و آسمانی زرد طلایی. بچه‌ها در استفاده از رنگ‌ها جسورند. آنها گاهی هوشمندانه رنگ‌ها را جابه‌جا می‌کنند برخلاف ما آدم‌بزرگ‌ها که همیشه خورشیدمان زرد است و کوه‌مان قهوه‌ای. برای ما آدم‌بزرگ‌ها رنگ‌ها جای خاص خودشان را دارند.

در نگاه ما رنگ سالن پذیرایی سفید استخوانی است و اتاق‌ها اگر آبی یا در نهایت صورتی باشند بهتر است. ما جسارت استفاده از رنگ‌ها را در همان بچگی جاگذاشته و بزرگ شده‌ایم. ما از رنگ‌ها گاهی می‌ترسیم. از قابلیت رنگ‌ها بی‌خبریم و زیبایی ذاتی شان را نمی‌شناسیم. فقط کافی است از امروز نگاه‌مان به رنگ‌ها را کمی تغییر دهیم. کافی است جسور باشیم و از رنگ‌ها نترسیم.

به قرمز ایمان بیاورید

شاید در استفاده از رنگ قرمز برای اتاق پذیرایی یک پزشک عمومی بیشتر بتواند نظرتان را جلب کند تا یک طراح دکوراسیون داخلی. اگر از یک پزشک درباره رنگ قرمز اتاق بپرسید حتما برای‌تان توضیح می‌دهد که چطور در و دیوار قرمزرنگ باعث بالارفتن سطح انرژی افراد و زیاد شدن متابولیسم‌شان می‌شود.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

می‌گویند آدم‌هایی که در فضای قرمزرنگ قرار می‌گیرند بیشتر و تندتر از زمان‌های دیگر حرف می‌زنند. آدم‌هایی که در فضای قرمزرنگ دور هم قرار می گیرند بیشتر از آنهایی که دور و برشان کمرنگ‌تر است غذا می‌خورند و البته این آدم‌ها کالری بیشتری هم در روز از دست می‌دهند چراکه رنگ قرمز دیوارها آنها را به تکاپو و صرف انرژی بیشتری وامی‌دارد.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

از طرفی آدم‌هایی که دیوار اتاق‌شان قرمز است برای از دست دادن وزن استعداد بیشتری دارند هر چند که در خوابیدن هم دچار مشکل می‌شوند چراکه آنقدر سرحال هستند که هیچ خوابی سراغ‌شان نمی‌آید. به نظر می‌رسد همین‌ها دلایل خوبی برای پاشیدن رنگ قرمز روی یکی از دیوارهای خانه‌تان باشد. البته اگر به هیچ‌کدام از این بهانه‌های فیزیکی اهمیت نمی‌دهید بهتر است پای حرف‌های یک دکوراتور حرفه‌ای بنشینید. آن وقت او برای‌تان توضیح می‌دهد رنگ قرمز دیوارهای اتاق پذیرایی و اتاق خواب در عین اینکه خانه‌تان را پر از حس زندگی و شادابی می‌کند تا چه اندازه مایه آرامش‌تان هم می‌شود به شرطی که در استفاده از آن اغراق نکنیدچون  استفاده زیاد از رنگ قرمز در دکوراسیون خانه محیط را کوچک‌تر از معمول نشان می‌دهد.


به قرون وسطی سفر کنید

طراحان دکوراسیون داخلی اسمش را گذاشته‌اند پرواز به ایتالیای قرون وسطی؛ دیوارهایی با نماهایی نمدار و آب کشیده. انگار یک سطل آب را روی رنگ غالب دیوار خالی کرده‌اید و بعد گوشه‌ای نشسته و منتظر کار هستید. نتیجه می‌شود یک دیوار شسته شده؛ نمایی عجیب که این روزها در دیوارهای خاص خانه‌های مدرن استفاده می‌شود. درست کردن آن هم کاری ندارد. فقط کافی است اول رنگ پایه دیوار را بزنید و یک شبانه‌روز صبر کنید.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

بعد باید رنگ‌هایی را انتخاب کنید که برای نمای شسته شده مناسب باشند. معمولا در طرح‌های نم‌خورده رنگ‌های خاکی مناسب‌تر هستند. فقط باید دقت داشته باشید رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید دو تا چهار درجه از رنگ اصلی پس‌زمینه‌تان تیره‌تر باشند. اسنفج بزرگی را نمدار کنید و در رنگ پایه آب بزنید. آن را روی دیوار بکشید و بعد دوباره با اسفنج نمدار روی سطح آن بکشید. هر جا رنگ‌ها تیره‌تر از معمول شدند می‌توانید با یک برس بزرگ نرم رنگ‌ها را به سمت هم محو کنید. به این ترتیب دیواری با حالتی نمدار دارید.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

طراحان دکوراسیون داخلی معتقدند این دیوارها برای افرادی که دنبال آرامش خاص و سکون در خانه هستند، طرح مناسبی است. بازگشت به خانه‌های گذشته‌های دور و فضاهای قدیمی و حس نوستالژی عجیب این دیوارها آرامش خاصی به محیط می‌دهد. این وسط هرچه رنگ‌ها خاکی‌تر و گرم‌تر حس نوستالژی هم قوی‌تر!

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

سیاه را عشق است

خیلی‌ها از رنگ سیاه ترس دارند. برای آنها رنگ سیاه نشانه تاریکی، سردی، دوری و خستگی است. برای دسته‌ای دیگر هم سیاه نشانه ترس است و سوگواری. اما این رنگ عجیب آنقدرها هم که می‌گویند ترسناک نیست. درواقع می‌توان مدعی شد که مشکی سلطان رنگ‌ها در دکوراسیون خانه است. اگر مشکی به دلیل خنثی‌ بودن با هر رنگی استفاده شود، تاثیر فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

ژاپنی‌ها از مشکی زیاد استفاده می‌کنند به‌خصوص زمانی که بخواهند در فضا ظرافت خاصی را  نشان دهند. این روزها با الهام از معماری مدرن استفاده از ترکیب رنگ‌های مشکی و سفید در فضای آشپزخانه یا دکورهای داخلی طرفداران زیادی پیدا کرده اما داستان اینجاست که برای داشتن یک خانه مدرن باید بیشتر از اینها جسور بود. کسی که جسارت استفاده از سیاه خالص را داشته باشد باید قهرمان فضاسازی نامیده شود. رنگ مشکی در معماری نشانه قدرت، شأن و مقام، برجسته بودن، قطعیت و محصور بودن است بنابراین اگر دنبال هر کدام از این صفات هستید باید تا جایی که دوست دارید روی سیاه‌سازی فضا اغراق کنید.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

جسورانه‌ترین کار این است که تمامی فضای آشپزخانه را مشکی کرد. سیاه مات و رنگ پریده در طیف‌های مختلف می‌تواند به فضای آشپزخانه   زیبایی خاص دهد؛  سیاهی که هیچ رگه‌ای از روشنی در آن نیست حتی خبری از دستگیره‌های استیل . سیاه سیاه فقط همین!


با رنگ‌های متضاد بازی کنید

های‌لایت بعضی قسمت‌های دیوارهای خانه با رنگ‌هایی که تضاد خاصی با هم دارند، این روزها بین طراحان دکوراسیون داخلی طرفداران زیادی پیدا کرده است. آنها از خطای دید آدم‌ها استفاده می‌کنند و با استفاده از دو رنگ متفاوت در مساحت تعیین شده‌ای از دیواری که می‌خواهند تقریبا یک‌جور تصور خاص در نگاه بیننده به وجود می‌آورند؛ تصور عمق یا بعد بخشیدن به دیوار.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

در این روش ساده‌ترین راه این است که نیمه پایین دیوار را به رنگ تیره‌ای درآورد؛ مثلا اگر نیمی از دیوار سیاه و نیم دیگرش سفید باشد آن وقت در نگاه ناظر دیوار عمق پیدا می‌کند؛ یعنی با قرار دادن یک میز در حد فاصل رنگ‌ها می‌شود فضای زیر میز را عمیق‌تر از معمول به نظر آورد.

روش کار هم ساده است. فقط کافی است اول دیوار را به رنگ اصلی دلخواه‌تان درآورید و منتظر بمانید تا کاملا خشک شود. بعد با خط‌کش روی دیوار محدوده رنگی که قرار است برجسته شود را تعیین کنید. می‌توانید با نوارچسب‌های کاغذی حد فاصل را از هم جدا کنید تا رنگ‌ها با هم قاطی نشوند. رنگ را باید دو تا سه بار تکرار کنید تا دیگر اثری از رنگ اصلی زیری باقی نماند. های‌لایت کردن دیوارها فقط مخصوص رنگ‌های سفید و سیاه نیست.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

شما برای هر فضایی در خانه و با هر طیف رنگی می‌توانید این کار را انجام دهید. تنها باید در انتخاب صحیح رنگ‌ها و هارمونی‌شان دقت کنید. در های‌لایت کردن دیوارها فقط ترکیب رنگ‌هاست که اهمیت دارد. معمولا از های‌لایت کردن در اتاق‌های کودکان زیاد استفاده می‌‌شود به‌خصوص زمانی که بچه‌ها دختر و پسر هستند و مجبورند یک اتاق داشته باشند. آن وقت نوار آبی یا سبز پایینی مال پسر خانواده است و نوار صورتی یا قرمز بالایی مال دختر خانه!


معرفی می‌کنیم: امبره

محو شدن یک رنگ اصلی در رنگ‌های دیگر را در اصطلاح اهالی طراحی خانه و دکور امبره می‌گویند. حالا فکرش را کنید که این حرکت عجیب را روی یکی از دیوارهای خانه بخواهید اعمال کنید. این روشی است که این روزها طراحان دکوراسیون در خانه‌های مدرن استفاده می‌کنند.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

البته این کار بیشتر به درد خانه‌هایی با سقف‌های بلند می‌خورد اما در حجم پایین‌تری در خانه‌های معمولی هم استفاده می‌شود. برای امبره کردن دیوار هم کافی است روشن‌ترین رنگ زمینه کار را دو بار روی دیوار بزنید؛ مثلا اگر رنگ سیاه قرار است در سفید بالای دیوار محو شود اول باید رنگ دیوار را سفید ساده کنید و بعد با یک برس نرم بزرگ از پایین‌ترین قسمت دیوار شروع به زدن رنگ تیره‌تر کنید. این کار را ادامه دهید تا به جایی برسیدکه قرار است رنگ دیوار در دیگری محو شود.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

کمی رنگ تیره دیوار را با رنگ روشن زیرلایه قاطی کنید تا درجه روشن‌تری از رنگ تیره داشته باشید. به آرامی با برس بزرگ رنگ را بین دو لایه بزنید. هرقدر که بالاتر می‌روید می‌توانید رنگ‌های لایت دیگری درست کنید و با برس روی دیوار بکشید تا جایی که دیگر رنگ تیره با رنگ روشن بالایی فقط یک درجه تفاوت داشته باشد. میزان عوض شدن رنگ‌ها هرقدر بیشتر باشد، محو شدن رنگ‌ها در هم به آرامی انجام می‌شود و ظاهر معقول‌تری به دیوار می‌‌بخشد.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

اگر اهل اغراق هستید یا دنبال یک اثر هنری خاص، می‌توانید بین دو رنگی که باید در هم محو شوند تفاوت رنگ زیاد‌تری بگذارید و به جای یک درجه تغییر به دو تا سه درجه تغییر فکر کنید. دیوارهای امبره برای خانه‌هایی با دیوارهای خالی بزرگ مناسب است؛ دیوارهایی که همه جلوه بخشیدن به خانه را برعهده دارند.


با طلایی سلطان خانه باشید

در نگاه طراحان داخلی طلایی رنگ رفاه، وفور، شجاعت و زرق و برق است و جسارت، گرمی و لوکس بودن را می‌رساند. این رنگ قدمتی طولانی و شاهانه دارد و شکوه و عظمت را  القا می کند. برای همین در هر خانه‌ای به‌راحتی و دست باز نمی‌توان از آن استفاده کرد. رنگ طلایی بیشتر در خانه‌هایی استفاده می‌شود که حداقل‌های لوکس بودن را دارند. تا پیش از این طراحان از رنگ طلایی بیشتر در فضای اتاق‌های پذیرایی استفاده می‌کردند.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

رنگ پرده‌ها یا دیوارکوب‌ها و دستگیره‌ها با دقت از رنگ طلایی انتخاب می‌شدند اما حالا زمان آوردن شکوه تجمل در آشپزخانه‌هاست. این روزها اگر به بازار فروش شیرآلات و وسایل جانبی آشپزخانه سر بزنید بین همه محصولات یکسان به رنگ خاصی می‌رسید. یک سینک ظرفشویی طلایی‌رنگ یا یک شیر آب خاص با طراحی و رنگ ویژه؛ رنگ زرد طلایی. باید گفت از این وسایل اصلی نباید صرف‌نظر کرد.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

آنها آمده‌اند که فضای خانه‌تان را مجلل کنند به‌خصوص اگر در فضای آشپزخانه به تنهایی و به صورت تک‌عنصر استفاده شوند. اگر زمانی هیجان در خون‌تان بالا زد و دنبال نهایت تجمل در آشپزخانه بودید، کافی است روکش درهای کابینت‌ها را هم طلایی کنید. آن وقت می‌توانید چشم‌های‌تان را ببندید و خودتان را به جای پادشاه قصه‌های دور بگذارید.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

بوم نقاشی را روی دیوار بیاورید

ساده‌ترین راه برای مدرن کردن دیوارهای خانه. طراحان داخلی برای طراحی دیوارهای خانه بازیگران سینما یا اهالی هنر بیشتر از این طرح استفاده می‌کنند. دیوارهایی که کاغذ نشده‌اند اما طرح و نقشی عجیب روی خود دارند؛ طرح‌هایی مانند آبرنگ.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

این روزها دیوارهای آبرنگی فقط در خانه‌هایی دیده می‌شود که صاحبخانه زیادی اهل هنر باشد. نقش‌های آبرنگی روی دیوار در عین اینکه خانه‌ای شیک و مدرن درست می‌کند فضای خانه را هم بسیار هنری جلوه می‌دهد.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

پس اگر دنبال خانه‌ای با یک اثر هنری خاص هستید اصلا به فکر کاغذدیواری‌های گران‌قیمت نباشید. کافی است روی دیوار سفیدرنگی در خانه دست به کار شوید و با رنگ‌های پایه آب نقش بزنید. برای این کار در یک سطل نیمی آب بریزید و نیمی رنگ دلخواه‌تان را.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

بعد پارچه‌ای را در آن فروببرید و روی دیوار مورد نظرتان به صورت دایره‌ای حرکت دهید. پس از آن یک شبانه‌روز باید منتظر باشید تا رنگ آرام خشک و نتیجه کار معلوم شود. بعد از این شاید دل‌تان خواست به جای طرح پیچیده‌ای از رنگ‌های آبی یک طرح واقعی روی دیوار با آنها داشته باشید.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون

اینجاست که دیگر کار سخت‌تر از یک نقاشی ساده می‌شود و شاید لازم باشد از یک هنرمند واقعی برای طرح زدن به دیوارتان کمک بگیرید. مطمئن باشید هرقدر هم هزینه کنید باز هم به پای هزینه‌ای که برای کاغذدیواری می‌دهید نمی رسد ضمن اینکه با آبرنگ یک خانه خاص دارید و با کاغذدیواری خانه‌ای معمولی بدون هیچ هیجان خاصی.

رنگ دیوار خبر می‌دهد از سر درون
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين