امروز : جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/01 - 16:24 ذخیره فایل ارسال به دوستان

«سعید معروف» از نگاه دوستان اش!

شاید روزی که کاپیتان والیبال ایران در محله عطایی ارومیه به دنیا آمد، کمتر کسی فکر می‌کرد که ۲۹ سال بعد سعید معروف بهترین پاسور بیست و پنجمین دوره مسابقات لیگ جهانی شود.

مجله زندگی ایده آل: شاید روزی که کاپیتان والیبال ایران در محله عطایی ارومیه به دنیا آمد، کمتر کسی فکر می‌کرد که ۲۹ سال بعد سعید معروف بهترین پاسور بیست و پنجمین دوره مسابقات لیگ جهانی شود. اما معروف در سال‌های اخیر به‌قدری خوش درخشید که به نظر می‌رسد با این عنوان حالا تنها بخشی از حقش را از والیبال گرفته است؛ بازیکنی که این روزها کاملا به مرز تجربه و پختگی رسیده و توپ در دست‌هایش خوش رقصی می‌کند. اگرچه بازی پاسورها معمولا در زمین چشم‌نواز است و در مرکز توجه اما این توانایی بالای معروف است که او را در زمین متمایز می‌کند.

دوستان و نزدیکان از کاپیتان می‌گویند

در روزهایی که جادوگر فوتبال آسیا برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کرد، باید قدر جادوگر والیبال آسیا را بیشتر دانست و برای این کاپیتان مقتدر والیبال کشورمان کلاه از سر برداشت و به‌واسطه همه تلاش‌ها و موفقیت‌های چندساله او که حالا در جام طلایی بهترین بازیکن لیگ جهانی نقش بسته است از کاپیتان معروف و هم‌تیمی‌هایش تشکر کرد. هر چند عده‌ای به جای دست‌مریزاد گویی حسابی از خجالت ملی‌پوشان والیبال ایران درآمدند اما ما وظیفه خود می‌دانیم که هم‌صدای اکثریت قدرشناس مردم ایران به کایپتان معروف برای این عنوان و درخشش‌های نه‌تنها فردی بلکه موفقیت‌های خیره‌کننده والیبال کشورمان خسته نباشید، بگوییم.

این بازیکن ۲۹ ساله ارومیه‌ای که به‌واسطه توانمندی‌هایش در میان والیبالی‌ها به پنجه طلا معروف است و چندی پیش امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم فوتبال استقلال هم به او لقب مریخی داد، نظر خیلی‌ها را به خود جلب کرده است؛ از همین رو می‌خواهیم نظر کسانی را که به او نزدیک هستند و از دوستانش به شمار می‌روند یا رقیب او هستند و در مقابلش می‌ایستند به چاپ برسانیم.

اسلوبودان کواچ:

به معروف ایمان دارم

دوستان و نزدیکان از کاپیتان می‌گویند

اسلوبودان کواچ، سرمربی تیم ملی ایران درباره معروف می‌گوید:«وقتی معروف بهترین پاسور دنیاست مشخصا جایگزینی در کل دنیا ندارد. به نظر من سعید معروف بهترین پاسور جهان است. من به سعید معروف خیلی ایمان دارم. زمانی که او در زمین قرار می‌گیرد، می‌خواهد به همه نشان دهد که چه شخصیت بزرگ و چه تیم خوبی دارد. او کاپیتان خوبی است و به‌درستی تیم را در زمین هدایت می‌کند. »


اسپراو(سرمربی تیم والیبال آمریکا):

معروف بهترین پاسور دنیاست

دوستان و نزدیکان از کاپیتان می‌گویند

جان اسپراو، سرمربی تیم والیبال آمریکا هم درباره معروف می‌گوید: «فکر می‌کنم سعید معروف بهترین پاسور دنیاست. او تیم ایران را در موقعیتی قرار می‌دهد که کار برای‌شان راحت‌تر می‌شود. همه دیگر به قدرت این بازیکن ایمان آورده‌اند و در برابر او و تیم ایران کار هرتیمی سخت خواهد بود»


داگ بیل (رئیس فدراسیون والیبال آمریکا):

معروف ایران را به یک تیم استثنایی تبدیل کرده است

دوستان و نزدیکان از کاپیتان می‌گویند

داگ بیل، رئیس فدراسیون والیبال آمریکا هم درباره کاپیتان ایران می‌گوید: «به نظر من وقتی از تیم‌ملی ایران صحبت می‌کنی یعنی داری راجع به سعید معروف حرف می‌زنی؛ بازیکنی که در پست خودش یکی از بهترین‌های دنیاست. به اعتقاد من این توانایی معروف است که ایران را به یک تیم استثنایی تبدیل کرده است؛ البته بازیکنان خوب زیاد دارید اما من بازی معروف را به گونه‌ای دیگر دوست دارم. »


جهانگیر سیدعباسی:

سعید قلب تپنده تیم است

دوستان و نزدیکان از کاپیتان می‌گویند

جهانگیر سیدعباسی، مربی باتجربه والیبال ایران که دایی سعید معروف نیز هست، درباره خواهرزاده‌اش می‌گوید: «سعید معروف چندین سال است که از بهترین پاسورهای جهان به شمار می‌رود که در این فصل لیگ جهانی نیز به حقانیت خود رسید و با آمار نشان داد که تمامی شاخصه‌های یک پاسور خوب را دارد و به یقین بهترین پاسور حال حاضر جهان است. سعید قلب تپنده تیم است؛ البته به نظر من برخی از بازیکنان ما در دنیا جزو بهترین‌ها هستند ولی اثبات حقانیت آنها زمان خواهد برد. »


شهرام محمودی:

معروف یک سروگردن با همه پاسورها فاصله دارد

دوستان و نزدیکان از کاپیتان می‌گویند

شهرام محمودی، بازیکن خوش‌اخلاق تیم ملی که گفته می‌شود زوج خط حمله ایران با معروف است درباره هم‌تیمی‌اش می‌گوید: «از اینکه در کنار بازیکنی مثل سعید معروف بازی می‌کنم، بسیار خوشحال هستم. خیلی‌ها می‌دانند که من بیش از هر کسی با پاس‌های معروف است که می‌توانم امتیاز بگیرم و اسپک بزنم. ما همدیگر را چشم‌بسته در زمین پیدا می‌کنیم. به نظرم سعید بهترین پاسور جهان است برای همین هم جایگزین پیدا کردن برای او سخت است. به غیر از مهدوی که در تیم ملی در کنار اوست بقیه پاسورهای ایران یک سروگردن با سعید فاصله دارند. »


مهدی مهدوی:

سعید بهترین پاسور جهان ،بهترین هم اتاقی و بهترین رفیق است

دوستان و نزدیکان از کاپیتان می‌گویند

مهدی مهدوی با اینکه از نظر سنی از همه بزرگ‌تر است اما کاپیتان دوم تیم‌ملی به‌شمار می‌رود. او درباره سعید می‌گوید: «من و سعید آنقدر با هم دوست و رفیق هستیم که برای‌مان فرقی نمی‌کند کدام کاپیتان اول باشد و کدام دوم. پاسور اول و دوم بودن هم مهم نیست. برای ما موفقیت تیم ملی مهم است و برای همین من و سعید همیشه در کنار هم بوده‌ایم. من به توانایی‌های معروف ایمان دارم و او علاوه بر اینکه بهترین پاسور جهان است، بهترین هم‌اتاقی و رفیق هم برای من به حساب می‌آید. »


محمد موسوی:

معروف شخصیت عجیبی دارد

محمد موسوی یکی از کسانی است که طی این سال‌ها کنار سعید معروف قد کشیده. او هم توانسته جایگاه خوبی برای خود در آسیا و جهان دست و پا کند. موسوی درباره معروف می‌گوید:« سعید شخصیت عجیب و خاصی دارد. او خیلی آرام است و سعی می‌کند همیشه توی خودش باشد. بعضی وقت‌ها آدم نمی‌داند که با او گرم بگیرد یا نه. او کاپیتان اول تیم ملی است و مهدوی هم کاپیتان دوم. البته مهدوی از نظر سنی بزرگ‌تر است ولی معروف کاپیتان است.

دوستان و نزدیکان از کاپیتان می‌گویند

بعضی وقت‌ها هم معروف عصبانی می‌شود و وسط بازی چیزی می‌گوید ولی همه می‌دانند که او کاپیتان است.بر خلاف آنچه مردم فکر می‌کنند من و معروف شش ماه با هم قهر نبودیم. ماجرا این است که وقتی به گیتی‌پسند رفته بودیم خیلی عصبانی بودم. بدترین تصمیم من رفتن به اصفهان بود. تیم نتیجه نمی‌گرفت و با وجود اینکه قراردادهای خوبی بسته بودیم پولی به ما ندادند. در یک بازی با معروف درگیری پیدا کردیم و بعد تا مدتی با هم حرف نزدیم. این‌طور نبود که شش ماه قهر باشیم. فکر می‌کنم هر دوی ما آدم‌های مغروری هستیم و هیچ‌کدام تماسی با هم نگرفتیم تا اینکه چند ماه بعد در اردوی تیم ملی همدیگر را دیدیم. اولین برخوردمان جوری بود که انگار نه انگار اتفاقی رخ داده است؛ این‌طوری بود که همه‌چیز فراموش شد.»


محمدعلی اینانلو:

سعید معروف یک جواهر است

محمدعلی اینانلو، مجری تلویزیون است که از پیشکسوتان والیبال هم به حساب می‌آید. او درباره کاپیتان معروف می‌گوید: «درباره معروف می‌خواهم به نکته‌ای اشاره کنم که چندی پیش از او در یکی از دیدارهای ایران دیدم. در بیش از ۵۰ سالی که با والیبال سروکار دارم، چنین کار هوشمندانه‌ای ندیده بودم. با وجود اینکه در بیابان هستم، بازی با روسیه را دیدم. همه بچه‌ها بی‌تردید خوب بودند اما در امتیازهای آخر ست چهارم، باز هم کواچ قفل کرد و در اینجا آن اتفاق بی‌نظیر افتاد. از ابتدای ست چهارم، ایران جلو بود تا در امتیازهای میانی آخر، روس‌ها راه افتادند، سرویس‌های‌شان گرفت و فاصله را کم کردند تا به امتیاز ۲۰-۲۳ به سود ایران رسیدند.

دوستان و نزدیکان از کاپیتان می‌گویند

هر آن کواچ باید تایم استراحت می‌گرفت اما قفل کرده بود. در اینجا سعید معروف دست به کاری زد که در هیچ‌جای دنیا و والیبال‌های داخلی ندیده بودم و ایمان آوردم که معروف، واقعا یک موجود بسیار باهوش است. در امتیاز ۲۰-۲۳ که روس‌ها به سرعت پیش می‌آمدند، ناگهان معروف پیش داور رفت، چیزی را بهانه کرد و بالای سالن را نشان داد. معلوم نبود چه چیزی بود؛ آیا پنجره‌ای باز بود و نور غروب را به داخل سالن می‌آورد؟ ‌آیا کسی چراغ لیزری می‌انداخت؟ آیا به بلندگوی تماشاچیان اعتراض کرد؟ معلوم نشد چه بود اما هرچیزی که بود، تایم نگرفتن کواچ را تلافی کرد. وقفه به‌موقعی در بازی انداخت. (همان کاری که یک تایم اوت به‌موقع می‌توانست انجام دهد.)

بعد از آن روس‌ها، هرچه که بهانه گرفتند، داور هم هرچه که تلاش کرد به سود آنها بگیرد، نتیجه‌ای نداد. ما بازی را بردیم و سه امتیاز شیرین به دست آوردیم و حداقل به شخص من ثابت شد که در قضاوتم اشتباه نکرده‌ام؛ سعید معروف یک جواهر است. »

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين