امروز : پنج شنبه, ۷ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/02 - 12:50 ذخیره فایل ارسال به دوستان

روحانی: این نیست که امروز توافق اجرا شود و نتایج آن را فردا ببینیم

رئیس‌جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی افزود: نباید تا یک وزیر خارجه آمد پرونده‌های ۲۰ سال پیش را رو کنیم/ روی اصولمان در منطقه خواهیم ایستاد/ توافق برای ملت ما عزت آورد/ کاسبان تحریم از توافق عصبانی‌اند.

 

IMG23113903.jpg

 

به گزارش بابل نومه، محورهای مهم سخنان حسن روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی به این شرح است:

– ۷۷۷ روز پیش گفتم درشت گویی پیروز نمی شود؛ درست گویی پیروز می شود.

– شرایط موفقیت را یک ملت و یک رهبر باید فراهم کند. موافقت ملت یک سرمایه بود . مردم اگر کمک نمی کردند نمی توانستیم موفق شویم.

– اگر ما در زمینه هسته ای موفق نمی شدیم در تولید آب سنگین ناموفق بودیم. اگر موفق نبودیم دنیا معنا نداشت با ما مذاکره کند.

– مردم دو سرمایه به میان اوردند اولین سرمایه حضور ۷۳ درصدی در انتخابات بود.

– انتخابات ۹۲ یک نوع رفراندوم بود انتخابات که ما چگونه باید موفق شویم و چگونه باید با دنیا رفتار کنیم. من در همان مصاحبه گفتم درشت گویی پیروز نمی شود درست گویی پیروز می شود. ما راه منطق را در پیش گرفتیم .

– یک ماه بعد از انتخابات به نیویورک رفتم و همانجا به همه دولت های دنیا پیشنهاد کردم جهان عاری از خشونت و افراطی گری. این پیشنهاد مورد تصویب قرار گرفت. ملاقات ها و صحبت ها فضای تعامل را به اوج رساند و اولین دیدارها محقق شد. کلیدی که زده شده در زمینه مذاکرات. همان دیدارها بود.

– دستاورد امروز بیش از تصور دیروز است. انچه به دست آوردیم بیش از مقداری است که دو سال پیش فکر می کردیم این موفقیت ملت بزرگ ایران است و هدایت های رهبر معظم انقلاب است.

– برخی از طرفهای مذاکراتی ما با ملت ما خصومت داشته و دارند اما این دلیل نمی شود که ما با آن ها نتوانیم در یک مساله بین المللی مذاکره کنیم.

– توافق برد-باخت اولا شدنی نیست دوما پایدار نمی‌ماند.

-ما نمی‌توانیم بگوییم اعتماد ۱۰۰ درصد داریم اما مکانیسمی می‌گذاریم که در صورت به هم زدن، ضرر نکنیم.

–  ما در برابر دنیا دو راه بیشتر نداریم یا تسلیم است یا شکست. این منطق نیست راه سوم تعامل با دنیا است. تعمل سازنده و توافق برد- برد . من به جد معتقد بودم که توافق باید برد- برد باشد.

– در این توافق ما سه هدف مهم داشتیم و به آنها دست پیدا کردیم و انها هم می گویند به هدف رسیدیم . هم انها و هم ما مدعی هستیم که به توافق رسیدیم.

– انچه امروز به دست امده اعتماد صد در صد نیست اما در تجارتی که هم انجام می دهید با یک کشور یا فرد صد در صد معتقد نیستید که به وعده اش عمل می کند مکانیزم می گذارید که ضرر نکنید. ما مکانیزمی در نظر می گیریم تا بتوانیم توافق را ادامه دهیم.

– امیدوارم این توافق به خوبی پیش برود یک مرحله را گذراندیم بقیه مراحل مانده و مردم حاصل و ثمر این توافق را می ببینند که مسئول توافق خود مردم هستند.

– طرف مقابل ما احساس می کند ما را از بمب اتم بازداشته است آنها می گویند بین ایران و بمب اتم فاصله انداختیم آنها این افتخارشان است این توهم است از نظر ما. مساله هسته ای که به یک معضل تبدیل شد طرف مقابل فکر کرد ما دنبا ساخت بمب هستیم . در نمونه برداری اولیه که در ایران انجام دادند آلودگی بالای ۷۰ درصد دیدند. یعنی غنی سازی بالای ۷۰ درصد . پرونده ما به این دلیل بود . ما نمی دانستیم آن زمان . بعدها روشن شد که سانتریفیوژهای خریداری شده دست دوم بوده و غنی سازی شده بوده دلیل مختصری داشتند اما در عین حال این مسیر توهم آمیز ادامه دادند و در این توافق می گویند که تاخیر انداختیم این قضیه را.

– ما در قطعنامه حقوق هسته‌ای را تثبیت کردیم و تحریم‌ها را برداشتیم و از فصل ۷ خارج شدیم.

– نخواهیم گذاشت کوچکترین اسرار نظامی و غیر نظامی کشور خدشه دار شود.

– قدرت دفاعی ما به هیچ وجه کاسته نخواهد شد.

–  ملت ما می داند ما دنیال سلاح کشتار جمعی نیستیم . آن زمان که جنگ بود دنبال سلاح کشتار جمعی نرفتیم الان که دیگر  جنگ نداریم. این دکترین ما نیست. رهبری ساخت و استفاده را تحریم کردند طرف مقابل ادعا کند مهم نیست. ما هیچ گاه دنبال بمب نبودیم و نیستیم مشکلی وجود ندارد.

– ما تحت فصل هفت منشور ملل متحد و ماده ۴۱ بودیم. فصل هفت سازمان ملل تشخیص می دهد این کشور صلح و امنیت جهانی را تایید می کند . تا قبل از قطعنامه اخیر ما به عنوان تهدید کننده صلح بودیم . ما بدون جنگ و خواهش و تسلیم در برابر سازمان ملل متحد در مسیر حقوقی کاری کردیم که این سازمان عنوان را عوض کرده. شش قطعنامه قبلی را لغو کرده و این دستاورد بزرگ حقوقی و سیاسی است.

– در همین قطعنامه اراک تصویب شد ، در همین قطعنامه حقوق ملت ایران تثبیت شده و تحریم ها برداشته می شود . تحریم ها و خروج از فصل هفت در همین قطعنامه بود . این پیروزی آنها و این پیروزی ما .

– برخی ها امکان دارد نگران باشند ما چیز عجیب و غریبی را قبول نکردیم و امروز آنچه بعد از اجرای توافق می پذیریم پروتکل الحاقی است بیش از ۱۴۱ کشور پروتکل را پذیرفتند . ما نخواهیم گذاشت کوچکترین اسرار این کشور نه نظامی بلکه تجاری و علمی و غیره خدشه دار شود.

– همین پروتکل را پیش از این اجرا کردیم اگر پروتکل الحاقی را قبول کردیم می آیند نهاد ریاست جمهوری و مجلس را می گردند این حرفها نیست . هیچ نگرانی وجود ندارد . قدرت نظامی ما کاسته نخواهد شد . به مردم می گویم که انهایی که می گویند دولت به دنبال سیاست خارجی و بهداشت و درمان و غیره است به دنبال تقویت بنیه دفاعی نیست !! کاری که دولت انجام داده به اندازه ۸۰ درصد ده سال قبل است . انچه دولت انجام داده است . انبار کرده ساخته و هزاران کار دیگر انجام داده است . اولین تست آر ای هشت در همین دولت انجام شد.

– یکی از دستاوردهای این توافق امنیت ملی است . کشور ما از تهدید نمی ترسد . کشوری که در سال های گذشته شبه تهدیدی برای این مردم بود این کشور نه شبه تهدید نه شبح تهدید است . ما باید یک فضای امن داشته باشیم برای فعالیت های اقتصادی اجتماعی و سیاسی. ما مشکلی برای تامین امنیت نداریم در همین قطعنامه تحریم تسلیحاتی ما به محدودیت تبدیل شده است.

– این قطعنامه هیچ محدودیتی ایجاد نمی کند. طبق این قطعنامه قدرت موشکی ما تهدید نمی شود. موشکی که کلاهک هسته ای حمل کنند ایراد دارد و اگر موشکی امکان این کار را داشته باشد ممنوع است . ما نه داریم نه طراحی می کنیم و این موفقیت خیلی خوبی است که به دست آمده است.

– تحریم موفق نخواهد بود اما موثر خواهد بود.

– این دولت از آغاز در شرایط تحریم دنبال حل مسایل اقتصادی بود یکی از دلایل پیروزی ما همین مسایل اقتصادی است. اگر تورم را نمی توانستیم پایین بیاوریم. در مذاکرات پیش نمی رفتیم . اگر بالعکس می شد ۴۳ درصد به ۴۵ درصد می رسید اصلا پیش نمی رفتیم . تا پایان دولت به حمایت مردم به تورم یک رقمی خواهیم رسید که پایدار باشد که آرزوی چهل ساله مردم است . در زمینه رشد اقتصادی به دلیل قیمت نفت و تحریم سال اینده از مشکلات عبور می کنیم . حرکت درست ما سبب توافق درست شد.

– کاسبان تحریم عصبانی هستند از توافق. در این توافق بلافاصله تمام تحریم های اقتصادی لغو می شود مالی ، بانکی ، بیمه و حمل و نقل و غیره لغو می شود. تمام تحریم های اقتصادی بسیار خوب و دقیق لغو می شود.

– من از تیم سیاسی خودمان تشکر می کنم . تیم اقتصادی و فنی و تیم خبری که این ها را کمک کردند همه دست به دست هم دادند . روزهای پر فراز و نشیبی بر ما گذشت در این دو سال. در فرصت هایی برای مردم توضیح می دهم. یک روزی ظریف و عراقچی و تخت روانچی امدند گفتند نمی توانیم به توافق برسیم امکانپذیر نیست . دست من در دست یکی از عزیزان بود گفتم کار سختی است اما موفق می شویم. من هیچ وقت نا امید نبودم و تردید در موفقیت نداشتم.

– در طول این مدت یعنی حدود ۲۳ ماه هیچ تردیدی در موفقیت این ملت نداشتم. مشکلات اقتصادی و سیاست داخلی را با کمک مردم حل می کنیم ما رهبر بزرگ و ملت منسجم و باهوش داریم . ما فرهنگ بزرگ داریم . رهبری در انتخابات گفتند کسی با نظام دلخوری دارد کشور را دوست دارد . مردم شاید در داخل و خارج با نظام مساله داشته باشند همه خوشحالند کسی که عصبانی است صهیونیست ها هستند. همه خوشحال هستند تمام کسانی که تلفنی یا کتبی نامه نوشتند همه خوشحال هستند. فقط غاصب ها و جنگ طلب ها فقط ناراحتند.

– تحت اسلام و زیر خیمه رهبری همه مشکل ها حل می شود .

– از بابت بنیه نظامی نگرانی نداریم اما واردات بی رویه نگران کننده است. یک روزگاری وضع درامد ارزی ما در سال های گذشته خیلی خوب بود ۷۰۰ میلیارد دلار پول نفتی خرج کردیم نتیجه چه شد؟ دو هزار بنگاه اقتصادی در اوج درآمد دلاری ما تعطیل شد و ۵۰۰ هزار نفر بیکار شدند. کالا را وارد کردیم اشتغال برای دیگران درست کردیم. برخی از کالاها عیب ندارد . مواد اولیه و تجهیزات بحثی ندارم. کالای مصرفی اشتباه است.

– به وزیر امور خارجه فرانسه خود من با تاکید گفتم به هر کشوری که حاضر باشد تکنولوژی بیاورد خوشامد می گویم . فابیوس گفت به شرکت ها اعلام کردیم آن دوره قبلا سپری شده است این دولت زیر بار نخواهد رفت شما باید سرمایه و تکنولوژی ببرید.

– ما جلسات متعددی داریم هفته ای یک روز با تیم اقتصادی و ستاد اقتصادی برای بحث اقتصادی جلسه داریم. آنچه شما باید حواستان باشد ورود سرمایه است ما باید اشتغال برای جوانان ایجاد کنیم . برخی ها فکر می کنند ما دلمان لک زده با خارجی ها رفت و امد کنیم نه این نیست. هدف مذاکرات رونق اقتصاد است . ما اشتغال می خواهیم . در آستانه برنامه ششم این توافق شد . ما باید دنبال رشد هشت درصدی باشیم در سال های اینده باید همه تلاش کنیم تا دستوری و اجرایی شود. اگر رشد هشت درصدی ایجاد کنیم در سال ۱۴۰۰ درآمد کشور ۵۹ درصد اضافه می شود و اگر بیست سال بتوانیم با این رشد به جلو برویم درآمد کشور چهار و نیم برابر می شود. سیاست ما عوض نمی شود مسیر ما اقتصاد مقاومتی است . باید توسعه درون زا و تولید بالا و صادرات غیر نفتی شروع شود.

– من به همه منتقدین به خاطر انتقادشان خسته نباشید می گویم. جوانان در شبکه اجتماعی چه ها نکردند چه عکس های زیبایی چه عکس های خوبی و طراحی های خوب . طنز های خوب . شبکه اجتماعی را می خواستند تعطیل کنند . من مخالفم . باید راه حل دیگری پیدا کنیم. ما باید حواسمان هم به امنیت اخلاق مردم و هم دین مردم باشد . شبکه های اجتماعی کار عظیمی کردند . انتقاد منصفانه حق مردم است اما ملت ما باید از تخریب و دروغ و اتهام و تشویش افکار عمومی مبرا باشد.

–  ما باید حواسمان جمع باشد آژانس یا هر نهاد بین المللی انجام وظایفی را برعهده دارد و از ملیت های مختلف هستند ما در شیمیایی شبیه همین پروتکل را داریم . سالهاست کنوانسیون داریم و بازرسی هم داریم هیچ یک از اسرار ما فاش نشده است. ما باید با دقت برخورد کنیم و قانون را بلد باشیم.

– ما باید با مسایل ریز آشنا باشیم هم سازمان انرژی اتمی ما هم نیروهای مسلح ما در این زمینه مطمئن شدند . کار کره جنوبی یک بعد از ظهر تمام شد. گروهی در آن کشور می خواستند غنی سازی انجام دهند طبق بازرسی ها آلودگی کشف شد و همه را به دادگاه سپرد و دستگیر شدند و در دادگاه تعهد کرد دنبال غنی سازی نباشد. اگر همان روز ما هم همین طور می گفتیم تمام می شد. ما باید به گونه ای عمل کنیم که هم عزت ما ایجاد شود و حفظ شود. ما در توافق عزت ملی را به دست اوردیم و پیروزی ما پیروزی غرور ملی و عزت ملی ما استو

– ما به اهداف اصلی خود دست یافتیم و احساس غرور می کنیم و افتخار می کنیم به دیپلمات های ما، درود می فرستیم به روان شهدای هسته ای خودمان. بسیار مهم است این عزت. در این توافق موفقیت های ما فقط سیاسی و حقوقی نیست از لحاظ فرهنگی پیروز شدیم. ما چرخش گفتمانی را در منطقه و جهان به وجود اوردیم ما به دنیا گفتیم تعامل سازنده و گفتگو می تواند موفق باشد . مذاکره بر مبنای تکریم.

– فردا سالگرد ۱۲ مرداد است سالگرد تنفیض است من در مجلس گفتم با زبان تهدید با مردم حرف نزنید با زبان تکریم حرف بزنید ما به این نتیجه رسیدیم که تکریم می تواند مساله را حل کند ما از لحاظ گفتمانی پیروز شدیم
ما افراط را غلط دانستیم. تعادل درست است . این نهال تا هرس شده است باید محافظت کنیم.

– بعد از تحریم دو تا کار می توانیم بکنیم پول ها را بیاوریم و خرید کنیم این یک جور است از سوی دیگر می توانیم سرمایه گذاری در خدمات کنیم. ما باید کار دوم را انجام دهیم. این توافق زمینه انسداد را بر می دارد دولت حواسش هست چگونه عمل کند. مردم دنبال این باشند رونق اقتصادی ایجاد شود و درون زایی و برون نگری در دستور کار باشد.

– من از مردم می خواهم کمک کنند. در این بیست سفر استانی ۶۰۰ پروژه میانی به دست مردم تهیه شده در این سفرها ۵۰۰ نفر مقیم خارج از کشور آمدند برخی اهل این استان بودند برخی هم ایرانی بودند همه شروع کردند کمک کردند. کمک علمی و فنی و تجاری و اقتصادی. ما اولین انتظارمان از ایرانی های خودمان است از ایرانی های داخل کشور از ایرانی های خارج از کشور. ما از همه بخش های دولتی انتظار دارم.

– ما باید ورود سرمایه را تهسیل کنیم و فضای امن ایجاد  کنیم. یک وزیر خارجه به ایران آمد حالا بگوییم در بیست سال گذشه فلان کار کرده اگر بخواهیم پرونده رو بکنیم آن ها هم دارند .

– برجام نقد شود اشکالی ندارد مراحل قانونی دارد داریم طی می کنیم می رسیم به آن روز که پنج به علاوه یک اعلام می کند و ما هم شروع می کنیم به اقدامات . ظرف یک ماه آژانس هم اقدامات را تیک می زند . سانتریفیوژها را تایید می کنند تحریم ها لغو می شود . فضا عوض می شود . تکنولوژی می آید نشاط می آِید. فروش نفت تغییر می کند دستمان باز می شود برای فروش . این جور نیست امروز امضا شود فردا همه حل شود . زمان را باید سپری کند باید هم دل و همزبان باشیم در کنار هم باشیم همه حمایت کنند و ما مردم را همه جا می خواهیم . دولت هیچ کجا بی حضور مردم موفق نمی شود.

– اصول ما هیچ گاه تغییر نمی کند در خصوص مسائل منطقه و در مذاکرات هم همینطور بوده است.

منبع: نسیم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين