امروز : جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/06 - 11:45 ذخیره فایل ارسال به دوستان

اوباما: اگر به ایران حمله کنیم حزب‌الله اسرائیل را موشک‌باران می‌کند

رئیس‌جمهور آمریکا در نشست محرمانه روز سه‌شنبه با رهبران یهودی آمریکا در کاخ سفید تصریح کرد اگر توافق هسته‌ای رد شود و ما به ایران حمله کنیم، حزب‌الله به سمت تل‌آویو موشک پرتاب می‌کند و اسرائیل متحمل فشار می‌شود.

 

۱۳۹۴۰۴۱۶۰۰۰۵۰۰_PhotoA-210x140

به گزارش بابل نومه، باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه یک نشست محرمانه در کاخ سفید با رهبران یهودی که برخی از آنها حامیان توافق هسته‌ای با ایران و برخی دیگر مخالف توافق می‌باشند، برگزار کرد.

بنا به گزارش سایت «تایمز اسرائیل»، برخی از این رهبران یهودی که با اوباما دیدار خصوصی داشتند، جزء آندسته افرادی بودند که سازمانهای آنها هنوز تصمیمی درباره حمایت یا مخالفت با برجام نگرفته بودند.

این نشست محرمانه در حالی برگزار شده است که دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند تا در آستانه رأی‌گیری کنگره درباره توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، حمایت‌های بیشتری را برای این توافق جلب کند.

در بین رهبران یهودی که در نشست محرمانه با اوباما حضور داشتند، می‌توان به «مایکل کاسان» و «لی روزنبرگ» از «ایپک» اشاره کرد که به شدت مخالف توافق با ایران هستند. «جرمی بن آمی» سازمان لیبرال یهودی «جی استریت» نیز که یکی از طرفداران توافق با ایران است نیز در این نشست حضور داشت.

«گرگ روزنبائوم» رئیس شورای ملی دموکراتیک یهودیان و یکی از ۲۰ رهبر یهودی که نشست محرمانه کاخ سفید شرکت داشت، گفت که رئیس‌جمهور آمریکا در این نشست تصریح کرده است که اگر نزاعی که توسط ایپک و دیگر سازمانها علیه توافق هسته‌ای ایران به راه افتاده است، کنار گذاشته نشود، تفرقه‌ای بین جامعه یهودی به وجود خواهد آمد و روابط آمریکا و اسرائیل را خدشه‌دار می‌کند.

روزنبائوم به هیأتی از خبرنگاران سیاسی اسرائیل در واشنگتن درباره این نشست گفت: اوباما استدلال محکمی مطرح کرد و گفت هیچ توافق کاملی وجود ندارد. او به مخالفان توافق گفت که می‌توانند فشار بیاورند و به دنبال اشکال در آن باشند. ممکن است اشکالات کوچکی پیدا کنند اما مسئله مهم این است که این توافق برای امنیت ملی آمریکا و اسرائیل خوب است.

وی ادامه داد: اوباما به حاضرین گفته که وقتی در سال ۲۰۰۸ وارد کاخ سفید شده است، تصمیم گرفته که توقف برنامه هسته‌ای ایران برایش یک اولویت برتر باشد. در عین حال تصمیم گرفته تا تلاش کنند از جنگ دوری کند اما با اینحال بعنوان آخرین راه‌حل از استفاده از زور دوری نمی‌کند.

به گفته این رهبر یهودی تأکید کرد که اوباما در ادامه سخنان خود گفته است: اوباما گفت که خیلی تعجب کرده وقتی فهمیده دولت بوش علیرغم آنکه از گزینه نظامی علیه ایران حرف می‌زد، هیچ‌گونه طرح عملی در این رابطه آماده نکرده بود.

اوباما به رهبران یهودی گفت: من از همان ابتدا از پنتاگون خواستم تا طرحی را برای حمله نظامی در صورت لازم آماده کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد که جنگ با ایران برای آمریکا و حتی بیشتر از آن برای اسرائیل می‌تواند یک فاجعه باشد و ادامه داد: اقدام نظامی آمریکا به جنگ علیه آمریکا منجر نمی‌شود زیرا چنین اقدامی برای نظام ایران یک خودکشی است. پاسخ ایران (به اقدام نظامی) به شکل حملات تروریستی علیه اسرائیل و آمریکا خواهد بود و شما شاهد حمایت بیشتر از ترویسم خواهید بود و موشک‌های حزب‌الله به سمت تل‌آویو پرتاب خواهند شد.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که اوباما به رهبران یهودی گفته است: اگر توافق هسته‌ای رد شود و ما به ایران حمله کنیم، حزب‌الله به سمت تل‌آویو موشک پرتاب می‌کند و اسرائیل متحمل فشار می‌شود. در تمامی سناریوها، اسرائیل متحمل فشارهای ناشی از حملات نظامی خواهند بود.

وی ادامه داد: وقتی من صدارت را برعهده گرفتم، فهمیدم که دولت بوش طرحی را برای حمله نظامی به ایران آماده نکرده بوده است.

اوباما به منتقدان گفت: اگر نمی‌توانید آنطور که شایسته است با توافق هسته‌ای مقابله کنید، در واقع انسجام جامعه یهودی را تضعیف کرده‌اید و به روابط آمریکا و اسرائیل لطمه وارد می‌آورید. شما می‌توانید ۲۰ یا ۵۰ میلیون دلار صرف کمپین (مقابله با توافق هسته‌ای) کنید اما نمی‌توانید تبلیغاتی را منتشر کنید که حاوی این مطلب باشد که اگر مخالف توافق نیستید، شما یک یهودی بد یا ضداسرائیلی هستید. درباره حقایق حرف بزنید نه اینکه بیایید درباره چیزهایی سخن بگویید که فکر می‌کنید ممکن است بتواند افراد را متقاعد کند که با توافق مخالفت کنند.

روزنبائو ادامه داد: اوباما به حاضرین گفت که نزاع با نخست‌وزیر اسرائیل درباره ایران شخصی نیست و به همکاری امنیتی و اطلاعاتی آمریکا-اسرائیل لطمه وارد نمی‌کند.

وی گفت که اوباما مسئله بمب کارتونی نتانیاهو با خط قرمزی که نتانیاهو چند سال پیش در سازمان ملل مطرح کرد را پیش کشید و به منتقدان گفت که اگر هدف، از بین بردن بمب بود، این توافق به هدف رسیده است.

کاخ‌سفید اعلام کرد که نمایندگانی از اتحادیه ارتدوکس، جنبش اصلاحات، کنگره یهودیان جهان و اتحادیه ضدافترا نیز در این نشست حضور داشتند.

در این نشست محرمانه، «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا، «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی و «بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز شرکت داشتند و رئیس‌جمهور آمریکا نکته به نکته، توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ را مورد بررسی قرار داد و به موضوعاتی که مخالفان مطرح کرده بودند، اشاره کرد.

طبق این گزارش، نشست اوباما با رهبران یهودی حدود دو ساعت به طول انجامید و اکثر آن به پاسخ دادن به سوالات رهبران یهودی گذشت و اوباما در این نشست به تعهد واشنگتن به امنیت اسرائیل تأکید کرد.

یکی از مقامات کاخ سفید می‌گوید که اوباما در سخنرانی روز چهارشنبه خود در دانشگاه آمریکا در واشنگتن در صدد است به این مسئله اشاره کند که آندسته از نمایندگان کنگره که مخالف تعامل دیپلماتیک با ایران هستند، همانند همانهایی هستند که از جنگ عراق حمایت کردند و بگوید که رد توافق هسته‌ای با ایران یک «اشتباه تاریخی» خواهد بود.

فارس

۰۲۶

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين