امروز : دوشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/03/01 - 5:39 ذخیره فایل ارسال به دوستان

کمبود آب کشاورزی و شرب در مازندران

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: سالانه ۷۰۰ میلی‌متر بارش باران در مازندران داریم که با وجود آن شاهد کمبود آب در بخش کشاورزی و آب شرب هستیم.

مشکلات فراوانی به لحاظ شرایط اقلیمی و کمبود برف و باران در سال جاری ایجاد شده است. در سال جاری هیات وزیران مصوبه‌ای را براساس الگوی مصرف به منظور مصرف بهینه تصویب کردند که در اختیار همگان قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در مازندران پیگیری‌هایی برای احداث سد و آبرسانی به شهرها در دست اقدام است، خاطرنشان کرد: سد هراز در شهرستان بابل یکی از بزرگترین سدهای مازندران است که بر طبق وعده وزیر نیرو در سال ۹۷ به بهره برداری می‌رسد. سد هراز در شهرستان بابل یکی از بزرگترین سدهای مازندران است که دارای ظرفیت ۶۰۰ میلیون مترمکعب است.

نیازآذری ادامه داد: ساخت آبریز سد بابل در سال ۹۳ به تصویب مجلس رسیده است و به دولت ابلاغ شد که به زودی عملیات حفاری آن آغاز می‌شود. با جانمایی این سد، جنوب بابل، بندپی شرقی و غربی و گتاب از این سد برای بخش کشاورزی و آب شرب استفاده می‌کنند.

وی افزود: شهرستان بابل همانند سایر شهرهای مازندران در تامین آب شرب در تنگنای جدی است. پروژه‌ای، ۲۰ سال قبل تحت عنوان آبرسانی به شهرهای گروه الف همچون بابلسر و بهنمیر تعریف شده شده به عنوان بزرگترین پروژه آبرسان به شمال کشور در بابل عملیاتی شده است.

نیازآذری با اشاره به اینکه مازندران از نظر راه‌های مواصلاتی دارای تنگناهایی است که برای رفع این مشکل اقداماتی در مسیر هراز به فیروزکوه انجام شده است، افزود: ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای تسریع در پیشرفت راه فیروزکوه به سوادکوه درنظر گرفته شده که شاهد پیشرفت خوبی در این پروژه هستیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به میزان پیشرفت پروژه ساخت کنارگذر شمالی بابل گفت: این پروژه از پیشرفت خوبی برخوردار است. این پروژه در سال ۹۴ عملیاتی و اجرایی می‌شود. ۷۲ میلیارد ریال برای ۷ راه مواصلاتی شهرستان بابل هزینه شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ردیف بودجه سال ۹۴ در بخش آب مازندران، حدود ۸۰ درصد افزایش منابع اعتباری در نظر گرفته شده که این امر در تاریخ منابع آب کشاورزی مازندران بی‌نظیر است.

نیازآذری افزود: برای تقویت بخش کشاورزی نیازمند این هستیم که ارتباط قوی‌تری برای صادرات با کشور روسیه به خصوص CIS داشته باشیم. زمانی کشاورزی مازندران رونق پیدا می‌کند که صادرات صورت گیرد. باید ظرفیت کشاورزی مازندران را به کشورهای CIS معرفی کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: متاسفانه اقدامات جدی برای پروژه‌های شاخص در بخش گردشگری مازندران شاهد نبوده‌ایم. امیدواریم در سال آینده اقدامات جدی‌تری صورت گیرد.

برچسب ها :
,
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين