امروز : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/07 - 23:35 ذخیره فایل ارسال به دوستان
سلامت

لبنیات سند چشم‌انداز ندارد/ کاهش ۴۵ درصدی قدرت خرید مردم/ سقوط دو تا چهار کارخانه در سال

نشست هم‌اندیشی صنایع لبنی شمال کشور به میزبانی مجتمع تفریحی توریستی میزبان در بابلسر برگزار شد.

لبنیات سند چشم‌انداز ندارد/ کاهش 45 درصدی قدرت خرید مردم/ سقوط دو تا چهار کارخانه در سال

به گزارش بلاغ به نقل از مشهدسر، محمد محمدپورعمران مدیرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران در این نشست با بیان اینکه ما در سند لبنیات، چشم‌انداز نداریم، اظهار کرد: این چشم‌انداز به صورت ضمنی در افکار ما آمده ولی در قالب سند جامعی که مورد تصویب و وفاق باشد ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه وضعیت اساسی و هدف‌های متعالی در صنعت لبنی و مصرف لبنیات بحرانی است، بیان کرد: برای تامین حداقل‌های نیاز و سلامت مردم باید سرانه مصرف حداقل دو برابر افزایش یابد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه چشم‌انداز و وضعیت فعلی ما در بخش مصرف با چشم‌انداز مطلوب فاصله بسیار دارد، گفت: این نکته کلیدی است که در زمینه نقشه راه باید به آن توجه شود.

رضا باکری رئیس انجمن صنایع لبنی کشور نیز در این نشست با اشاره به اصلاح نظام قیمت‌گذاری با توجه به دستورالعمل سال ۸۹، اظهار کرد: این دستورالعمل امروز ناکارآمد و در شرایط فعلی اقتصاد پاسخگو نیست و مردم و بنگاه‌های اقتصادی را به چالش کشیده‌ است.

وی با بیان اینکه در بحث بنگاه اقتصادی، میدان را به تجار و تولیدکننده بسپاریم، افزود: بحث تغییر فروش نظام سنتی در دستور کار قرار گیرد، به‌دلیل اینکه این روش جوابگوی کارخانجاتی که روز به روز به سمت تولید انبوه در حرکت هستند، نیست و باید سیستم فروش الکترونیکی اعتباری جایگزین شود.

رئیس انجمن صنایع لبنی کشور با اشاره به اینکه بانک مرکزی اعلام کرده ۴۵ درصد از قدرت خرید مردم در پنج سال اخیر کاهش یافته است، افزود: وقتی مردم قدرت خرید نداشته باشند، چگونه می‌توانند سلامتی خود را تامین کنند.

وی با تاکید به اینکه نظام فروش سنتی در کشور خارج و فروش الکترونیکی در کشور جایگزین شود، تصریح کرد: باید شرایط به‌گونه‌ای در کشور فراهم شود که هر فرد سالانه بتواند ۱۶۵ کیلو مصرف شیر داشته باشد تا بتواند سلامتی خود را تامین کند.

در ادامه این نشست، اسماعیل خاتمی‌مقدم رئیس انجمن صنایع همگن غذایی و دارویی مازندران، گفت: در ۱۵ سال اخیر ۴۶ کارخانه با قابلیت تولید و ظرفیت ۳ هزار و ۴۰۰ تن در روز به‌ بهره‌برداری رسیده است.

وی اضافه کرد: از سه هزار و ۴۰۰ تن ظرفیت ایجاد شده، ۲ هزار و ۵۰۰ تن در شرکت کاله تولید شده و بقیه در سایر کارخانه‌ها تولید می‌شود.

رئیس انجمن صنایع همگن غذایی و دارویی مازندران در پایان با اعلام اینکه اگر روند اقتصاد فعلی در کشور دنبال شود سالانه با سقوط دو تا چهار کارخانه مواجه می‌‌شویم، خاطرنشان کرد: تداوم این روند سبب شده تا ۱۰ سال آینده بیش از ۱۰ کارخانه قادر به ادامه فعالیت نباشند.
انتهای پیام/آ

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين