امروز : پنج شنبه, ۷ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/08 - 11:54 ذخیره فایل ارسال به دوستان

پنج کتاب خواندنی برای صد و هفتاد و پنج غواص

در هفته های اخیر به خصوص حالا که موج تشییع و تدفین شهدای غواص به شهرهای مختلف کشور نیز رسیده است، در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی، مطالب زیادی برای شهدای غواص نوشته شده و دست‌به‌دست می‌شود. در این میان نگاهی به کتابهای شاخص مرتبط با رزمندگان غواص لطف بیشتری دارد. هرچه مطالعه ما در مورد جنگ و دفاع مقدس بیشتر باشد، این احساسات ناب و لطیف، جهت‌دارتر و تأثیرگذارتر خواهد بود.

 

به گزارش بابل نومه به نقل از سرویس فرهنگی فردا- سید فرشاد عریضی؛ در هفته های اخیر به خصوص حالا که موج تشییع و تدفین شهدای غواص به شهرهای مختلف کشور نیز رسیده است در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی، مطالب زیادی برای شهدای غواص نوشته شده و دست‌به‌دست می‌شود. طی این مدت هرکس به اندازه خودش، احساسات‌ش را به افتخار این شهدا، عیان کرده؛ برخی با نثر ادبی، بعضی با عکس و طرح و آن‌هایی که سرذوقی داشتند با شعر و غزل. اما در این میان باید توجه داشت، هرچه مطالعه ما در مورد جنگ و دفاع مقدس بیشتر باشد، این احساسات ناب و لطیف، جهت‌دارتر و تأثیرگذارتر خواهد بود.

جالب نیست که بعد گذشت ۲۵سال از جنگ تحمیلی، جوانان ما فقط نام سرداران‌مان را می‌شناسند؛ قطعا مطالعه می‌تواند اصلی‌ترین راه برای شناخت بیشتر باشد. در ادامه کتاب‌هایی را با هم مرور می‌کنیم که درباره غواصان شجاع و عملیات‌هایی که در آن‌ها شرکت داشتنه‌اند، بیشتر نوشته‌اند. علاقه‌مندان به تهیه این کتاب‌ها می‌توانند آن را از طریق فروشگاه اینترنتی«کتابخون»به نشانی ketabkhon.ir تهیه کنند و یا با شماره تلفن ۶۶۹۶۳۱۵۴ تماس بگیرند.

۳۰۴۸۳۴_۹۷۲

لشکر خوبان / معصومه سپهری / سوره مهر

۳۰۴۸۳۵_۵۴۸

در بحث غواصی و عملیات‌هایی که آن‌ها شرکت داشته‌اند، آنچه کم‌تر به آن توجه شده، بحث شناسایی‌ها و تمرینات سخت غواصی در سرمای سخت کارون و دز است. گوشه‌هایی از سرمای استخوان‌سوز زمستان، تمرینات و مشقت‌هایی که غواصان تحمل کردند در کتاب «لشکر خوبان» بیان‌شده است. «فصل عملیات شهادت» از این کتاب مربوط به آماده‌سازی یکی از گردان‌های لشکر ۳۱ عاشوراست. در «فصل غواصلار» نگارنده در حد بضاعت‌ش این مرواریدهای زیبا را کنار هم به زیبایی چیده است، خصوصا آن‌جا که تکاپو و فعالیت یگان غواصان را با تهییج شعر «صمد قاسم‌پور» توصیف می‌کند.

حاج صمد قاسم‌پور، از حال و هوای سرودن این شعر در صبح بعد از عملیات والفجر ۸ می‌گوید: «شب عملیات با بچه‌های غواص گردان خداحافظی کردیم. عبور از اروند در این عملیات بسیار مهم و حیاتی بود. صبح روز بعد که خط شکست، شهید احد مقیم و شهید حاج رضا داروین به همراه من به محل رفتیم و اولین بار ما صحنه شهادت بچه‌های غواص را دیدیم.»

شعر ترکی « لای لای ای جبهه لرین یورقونی ای خسته جوان لار » سروده حاج صمد را شهید حاج رضا داروئی مدّاحی کرده که از این لینک می‌توانید، ببینید: www.aparat.com/v/jJywh

حماسه یاسین / سیدمحمد انجوی‌نژاد / سوره مهر

  ۳۰۴۸۳۲_۲۲۳ 

این کتاب هم پر است از خاطرات شب زنده‌داری‌های عملیات کربلا۴ با محوریت خاطرات نویسنده از رزمندگان گردان یاسین و گروهان قهار که وظیفه غواصی را در ایام جنگ ایران و عراق بر عهده داشتند. در کتاب همواره از دو شهید به‌نام‌های علی شیبانی و سیدهادی مشتاقیان یاد می‌شود و بیشتر حوادث کتاب، دور و بر او و دوستانش می‌گردد. کتاب حائز رتبه اول کتاب دفاع مقدس، ادبیات دفاع مقدس و جشنواره ایثار، ادب و پایداری ۱۳۷۹ شده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«… دریکی از میدان‌های خرمشهر، منتظر ماشین ایستادم که تا مقر گردان بروم. اولین تویوتایی که رد شد، نگه داشت. تویوتا، مال لشکر ۲۷ حضرت رسول (ص) تهران بود و دو نفر در آن سوار بودند. در جلو را باز کرد و مرا کنارش نشاند. بعد از سلام و احوال‌پرسی، درحالی‌که با تعجب به من نگاه می‌کرد، پرسید: چند سالته؟ گفتم: نوزده‌سال. پرسید: غواص بودی؟ گفتم: می‌بینی که! گفت: بهت نمیاد! لباس‌ها رو از کجا آوردی؟ …»

آب هرگز نمی‌میرد / حمید حسام / نشر صریر

۳۰۴۸۳۰_۷۸۴

میرزامحمد سُلگی، فرمانده گردان۱۵۲ حضرت ابوالفضل(ع) لشگر۳۲ انصارالحسین بود. وی از ۲۲ سالگی در جبهه‌های غرب و جنوب جنگ تحمیلی حضور یافت و در این مدت پنج بار مجروح شد. این کتاب به مرور خاطرات وی می‌پردازد.

در کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» درباره عملیات کربلا۴ و به شهادت رسیدن تعداد زیادی از غواصان ایران، می‌خوانیم:

«… محدوده عملیاتی ما در میانه و وسط پنج لشگر خط‌شکن بود و غواصان ما باید از محل تلاقی رودخانه کارون و اروندرود به آب می‌زدند و در سکوت کامل از کنج جزیره عراقی ام‌الرصاص در داخل اروند عبور می‌کردند و با رعایت اصل غافلگیری در شب، خط دشمن را در سمت چپ جزیره ام‌الرصاص به طول ۳کیلومتر به تصرف خود درمی‌آوردند. وجود جزیره ام‌الرصاص در داخل اروند و مقابل کارون برگ برنده دشمن محسوب می‌شد و قطعاً دشمن را هوشیارتر می‌کرد و کار را برای عبور غواصان سخت‌تر... »

چتربازی در امواج / محمدعلی گودینی / کتاب ابرار

۳۰۴۸۳۱_۹۹۹

شهید «جواد شاعری» از غواصان گردان علی‌اکبر(ع) از لشکر۱۰ نیرو مخصوص سیدالشهدا بود که زندگی‌نامه‌اش به قلم «محمدعلی گودینی» در کتاب «چتربازی» گردآوری شده است. کتاب، روایت آنچه است که بر سر یکی از غواصان آمده و تمرینات سختی که مؤید برنامه‌ریزی بوده و بیان‌گر و پاسخ‌گوی شبهاتی است که عملیات جنگ بی‌برنامه، فقط با یک زمینه معنوی ظاهری صورت نگرفته است.

کتاب روزگاران / فاطمه غفاری / روایت فتح

۳۰۴۸۳۳_۸۹۳

دو جلد از مجموعه کتاب‌های روزگاران انتشارات روایت فتح، به روایت داستان غواضان می‌پردازد. جلد۹ این مجموعه از «غواصان لشکر۱۴» می‌گوید، از آن‌هایی که آن‌قدر کم سن و سال‌اند که به‌شان نمی‌خورد عملیات کنند و در این عملیات پیروز باشند، از آن‌ها که فرمانده‌هان اسکله‌ عراقی‌ها را انگشت به دهان می‌کنند. کم سن و سال‌اند، شرایط هم دشوار است؛ تابستان زیر گرمای آفتاب، در هوای شرجی، تمرین می‌کنند و زمستان در هوای سرد، بعضی‌ها نمی‌توانند تحمل کنند، اما خیلی‌ها می‌مانند. شرایط سخت، ویژگی مشترک تمرین‌ها و مانورهای آن‌هاست.

جلد۷ از این مجموعه هم از «غواصان» اروند می‌گوید. رودی که باید در آن ساکت بود و ساکت ماند؛ بی‌صدا، هر صدایی، عملیات را لو می‌دهد. در اروند، فقط وقتی خستگی در می‌کنند که شهید شده‌اند، در اروند، ناله‌ها در گلو خفه می‌شود تا عملیات، لو نرود. این کتاب ماجرای ۲بار عبور از اروند را روایت می‌کند؛ یک‌بار بهمن۶۴ و بار دوم دی۶۵٫ بار اول؛ والفجر۸ یک عملیات پیروز در سال‌های جنگ. بار دوم اما عراقی‌ها حواس‌شان جمع است، غواص‌ها که از اروند می‌گذرند، آن‌ها آن‌سوی آب، منتظرند…

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين