امروز : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/08 - 14:19 ذخیره فایل ارسال به دوستان

مانوری که هیچ کمکی به آتش‌سوزی جنگل‌ کوهدشت نکرد/ سوختن بیش از ۱۰۰۰ هکتار از جنگل‌های بلوط

جنگل‌های بلوط کوهدشت در هفته گذشته در آتش سوختند و سرانجام با رسیدن آتش به صخره‌ها خود به خود خاموش شد. آتش سوزی در حالی رخ داد که اخیراً در خرم‌آباد مانور مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

۱۳۹۴۰۵۱۷۰۰۰۴۵۱_PhotoL

آتش سوزی در جنگل های بلوط شهرستان کوهدشت که از روز سه شنبه، شروع شد در حالی وارد روز چهارم شد که آتش با رسیدن به صخره‌ها خود به خود خاموش گشت.

 بعد از اعلام آتش سوزی در جنگل های بلوط شهرستان کوهدشت، بسیاری از مردم، اعضای تشکل های زیست محیطی، فرماندار، بخشدار، نیروهای سپاه و بسیج و کارکنان ادارات به محل حادثه اعزام شدند و با دست خالی و به وسیله ی خاک و شن، شعله های آتش را مهار می کردند.

بحران آتش سوزی در شهرستان کوهدشت از آن جا جدی شد که قلب زاگرس در نبود امکانات سوخت. آتش سوزی در جنگل های بلوط، یک فاجعه ی زیست محیطی در زاگرس و کشور را رقم زده است؛ این در حالی است که بالگردی برای مهار آتش در دسترس نبود.

قصه  آتش سوزی در جنگل های بلوط کوهدشت چند سالی است که درختان این منطقه را به کام مرگ می‌کشاند. شهرستان خشکسالی زده ای که تمام میراثش جنگل های بلوط است و حالا در سوگ بلوط ها مرثیه سرداده است.

نکته ی جالب در این فاجعه زیست محیطی، سکوت صدا و سیما و شبکه افلاک لرستان بود؛ به طوری که فقط در چند بخش خبری کوتاه به این فاجعه پرداخته شد. این در حالی است که در کنار سکوت صدا و سیما، اعضای انجمن های زیست محیطی و شبکه های مجازی با اشتراک فیلم و عکس بر این فاجعه گریستند.

بنا بر این گزارش، آتش سوزی در منطقه «هرین خلیفه» در هفت کیلومتری شرق کوهدشت از صبح روز سه شنبه شروع و به ارتفاعات چنگری کشیده شده و پس از آن به منطقه دالاب رسیده و مناطق «درون سخته، پل تاوی، چه جرمی، قلا چنگری، گردنه هرین، گردنه گاورسی، مه قاسمی، بازگیر، چه خیره، تنگ کمر، آسمان دول کنی هفی، تنگ سیاه، گردنه کل اسبی، دربند سخته، چنار، توره، تنگه شروه، تنگه ماه و دختر، برآفتاب تک تکه، دربند هوله شماش، برآفتاب درازماه و دختر و تنگ قلا چنگری» را به کام مرگ کشاند.

شهرستان کوهدشت به دلیل موقعیت توپوگرافی،  صخره ها و کوه های صعب العبور به هنگام آتش سوزی از مهار آتش ناتوان است و امکانات لازم را برای مهار آتش ندارد. فاصله محل حادثه تا آخرین نقطه خودرو بیش از دو ساعت بوده و افراد اعزامی به منطقه به علت صعب العبور بودن نزدیک سه ساعت تا رسیدن به منطقه مشغول پیاده روی بودند و به علت فقدان هرگونه امکاناتی برای مهار آتش با جان خود بازی می‌کردند.

در حالی که خبرها حاکی از مهار آتش داشت؛ اما در روز سوم و به علت وزش باد، آتش باز به جان بلوط ها افتاد.

بنا بر اطلاعات رسیده بسیاری از حیوانات از جمله کبک ها و لاک پشت ها زنده زنده در آتش سوختند. لاک پشت ها میان شعله های آتش منفجر شد و وسعت بسیار زیادی از جنگل های بلوط به خاکستر تبدیل شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان اظهار داشت: مطابق برآورد اولیه صورت گرفته در جریان این آتش سوزی ۸۰۸ هکتار از جنگل ها و مراتع منطقه دچار خسارت شدند.

این در حالی است که اعضای تشکل های زیست محیطی شهرستان کوهدشت از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ هکتار خبر می‌دهند.

آتش سوزی ها در جنگل‌های بلوط کوهدشت در حالی رخ داد که اخیراً در لرستان مانور مقابله با آتش سوزی مراتع و جنگلها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با حضور قائم مقام سازمان محیط زیست در خرم آباد برگزار شد.

استان لرستان به وسعت ۵۶۱ هزار هکتار جنگل های بلوط دارد و یکی از غنی ترین رویشگاه های اصلی بلوط در غرب کشور است و بعد از استان های فارس و خراسان جنوبی در رده سوم کشور قرار گرفته است.

آتش سوزی وسیع شهرستان کوهدشت، اگرچه در نوع خود کم سابقه بوده است؛ اما قطعا آخرین مورد در این زمینه نخواهد بود و تلاش نیروهای بسیج و سپاه، داوطلبین مردمی، مسئولان و اعضای NGO ها بر کسی پوشیده نیست؛ اما استان لرستان امکانات و تدبیر لازم را برای چنین آسیب ها و بحران های بزرگی در اختیار ندارد.

امروز معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در جمع خبرنگاران از افزایش آتش‌سوزی جنگلها خبر داد و گفت: در دولت قبل یک هفته پارک ملی گلستان در آتش سوخت و هیچ اقدامی چه عملی و چه رسانه‌ای صورت نگرفت.

این در حالی است که در هفته گذشته قریب به یک هفته جنگل‌های کوهدشت سوخت و هیچ اقدام عملی و رسانه‌ای هم در این زمینه صورت نگرفت.

ابتکار همواره از دشواری‌های استفاده از بالگردهای مخصوص خاموش کردن آتش سخن می‌گوید در حالیکه جنگل‌های بکر ایران هکتار به هکتار در حال سوختن هستند و مسئولان حفاظت محیط زیست فقط مانور اطفای حریق جنگل را انجام می‌دهند.

*باز نشر از فارس

برچسب ها :
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين