امروز : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/09 - 22:15 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تست روانشناسی اعتیاد به کار

تمام زندگی‌شان در کار خلاصه می‌شود و فلسفه زندگی‌شان برپایه این جمله بنا شده است: «بهتر است از کار زیاد خسته شوی، تا از تفریح زیاد.»

 

۸۶۶۶۱

 

تمام زندگی‌شان در کار خلاصه می‌شود و فلسفه زندگی‌شان برپایه این جمله بنا شده است: «بهتر است از کار زیاد خسته شوی، تا از تفریح زیاد.» شب‌ها با آخرین قطار مترو به خانه می‌روند، آخر هفته‌هایشان هم به کارکردن می‌گذرد و به همین دلیل به‌ندرت به سفرهای آخر هفته می‌روند؛ حتی وقتی در خانه هستند، ذهنشان درگیر محل کار است، بسیاری از مهمانی‌ها و برنامه‌های تفریحی را به‌خاطر کارشان رد می‌کنند. این‌ها «معتادان کار» یا همان «شاغلان خستگی‌ناپذیر جامعه ما» هستند.

براساس تخمین روان‌شناسان و جامعه‌شناسان حدود ۵درصد از افراد جامعه را معتادان کار تشکیل داده‌اند. این معتادان می‌توانند قصاب، کشاورز، خانه‌دار، کارمند، مدیر یا از هر صنفی باشند؛ درواقع تمام این افراد ویژگی‌های تقریبا مشابهی دارند و ازلحاظ شخصیتی بسیار به هم نزدیکند.

شاید شما هم احساس می‌کنید بیش‌ازحد کار می‌کنید و یا اطرافیانتان به شما گفته باشند که به کار معتاد هستید. به سوالات زیر پاسخ دهید تا بیشتر با وضعیت خود آشنا شوید و بدانید که به کار اعتیاد دارید یا خیر.

۱-هنگامی‌که در مسیر بازگشت به خانه هستید و یا در ساعاتی که در منزل هستید، بیش از دو ساعت وقت برای انجام امور مربوط به کارتان صرف می‌کنید.

صحیح غلط

۲-بیشتر اوقات هنگام انجام کار ناهار می‌خورید.

صحیح غلط

۳-حتی درحین انجام مهم‌ترین و دشوارترین کارها به ساعت توجه دارید و با رسیدن به ساعت پایان کار اداره، آن را به روز بعد موکول می‌کنید.

صحیح غلط

۴-برایتان مهم است که در همه کارها برنده شوید، حتی در بازی‌های دوستانه و فامیلی.

صحیح غلط

۵-درمقایسه با دوستان و هم‌سالانتان اهداف بزرگ‌تر و دشوارتری برای خود درنظر می‌گیرید.

صحیح غلط

۶-معمولا از مدیرتان می‌خواهید شرایطی را برایتان فراهم کند تا بهتر بتوانید توانایی‌های خود را نشان دهید.

صحیح غلط

۷-زمانی‌که کار زیادی برای انجام‌دادن ندارید، بازهم استراحت نمی‌کنید.

صحیح غلط

۸-به دلیل حجم زیاد کارتان از مسائل اجتماعی غافل می‌شوید.

صحیح غلط

۹-در مقایسه با دیگران، تعداد دوستان صمیمی‌تان کمتر است.

صحیح غلط

۱۰-اگر در یک روز کار زیادی برای انجام دادن نداشته باشید، در پایان روز احساس خوبی نسبت به خودتان و روزی که پشت سر گذاشته‌اید، نخواهید داشت.

صحیح غلط

۱۱-هنگامی‌که کار جالب و جدیدی به شما پیشنهاد می‌شود، برایتان دشوار است که آن را نپذیرید.

صحیح غلط

۱۲-هنگام بیماری بازهم به محل کارتان می‌روید؛ چون معتقدید هیچ‌کس نمی‌تواند وظایف کاری شما را به‌خوبی انجام دهد.

صحیح غلط

معتادان کار به بیشتر سوالات آزمون حاضر پاسخ مثبت می‌دهند. شما هم برای محاسبه امتیازاتتان برای هر پاسخ مثبتی که داده‌اید، یک امتیاز مثبت درنظر بگیرید.

امتیاز ۱ تا ۴: شما معتاد کار نیستید و در زندگی‌تان شرایط و موارد بسیار دیگری نیز برایتان اولویت دارند و برایتان از کار مهم‌ترند و می‌توانند رضایت شما را جلب کنند. واقعیتی که درمورد شما وجود دارد، این است گاهی‌اوقات بسیاری مسائل بیشتر از کار برایتان اهمیت دارند و در این زمینه افراط می‌کنید؛ به همین دلیل شاید انتقادات بسیاری در این زمینه دریافت کرده باشید مبنی بر اینکه چندان به کارتان اهمیت نمی‌دهید.

امتیاز ۵ تا ۸: شما به‌خوبی تعادل را میان کار و زندگی‌تان برقرار کرده‌اید و درکنار کار به امور متفرقه و تفریحی نیز می‌پردازید. اگرچه دوست دارید در محل کار و حیطه شغلی‌تان موفق ظاهر شوید، اما بین کار و زندگی در بسیاری مواقع خط می‌کشید تا کار را از زندگی‌ تفکیک کنید. معمولا ترجیح می‌دهید در محل کار استراحت، تفریح، کار و وظیفه‌شناسی را با یکدیگر تلفیق کنید.

امتیاز ۹ تا ۱۲: شما معتاد کار هستید و معتقدید که اگر از سرعت کارتان کم کنید و یا مدت‌زمان کمتری صرف کار کنید، شکست خواهید خورد؛ درحقیقت دوست دارید مدام مشغول کار باشید و زندگی را در کار می‌بینید. متاسفانه آن‌قدر خود را مشغول کار کرده‌اید که از دیگر لذت‌های زندگی غافل مانده‌اید.

معتادان کار از آتشی که درونشان روشن است، رنج می‌برند؛ اما خودشان معمولا از این وضعیت آگاهی ندارند. این افراد برای اینکه در راس محل کارشان قرار بگیرند، مدام می‌کوشند، رقابت می‌کنند و استرس دارند و می‌خواهند همیشه بهترین باشند و اگر چنین خواسته‌ای نداشته باشند، هرگز خود را رنج نمی‌دهند و خود را از لذت‌های زندگی محروم نمی‌کنند. جالب این است که این نوع معتادان از اینکه این‌قدر درگیر کار هستند، بسیار راضی و خوشحالند و گمان می‌کنند از فعال‌ترین و موفق‌ترین افراد در حیطه کاری خود محسوب می‌شوند. در ادامه مطلب به توضیحات دقیق‌تری درمورد آزمون می‌پردازیم:

موارد ۱، ۲ و ۳: معتادان کار از تلف‌کردن وقت بیزارند و معمولا در یک زمان چندکار را با هم انجام می‌دهند. آن‌ها به زمان بسیار اهمیت می‌دهند و مسئله گذر زمان از مهم‌ترین مسائل در زندگی‌شان است؛ درحقیقت آنان سعی می‌کنند امور کاری خود را طبق برنامه‌ریزی انجام دهند. بسیاری اوقات به قرار ملاقات‌ها دیر می‌رسند و درمقابل از اینکه بخواهند مدتی را در انتظار دیگری سپری کنند، زجر می‌کشند. زمانی‌که کاری را باید انجام دهند، تا جایی که ممکن باشد، برایش وقت صرف می‌کنند تا آن کار را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانند.

مورد ۴: معتادان کار در بسیاری از موارد، نه همیشه، با دیگران رقابت می‌کنند و سعی می‌کنند همواره برترین باشند. جالب اینجاست که این افراد نه‌تنها با دیگران، بلکه با خودشان نیز رقابت می‌کنند و همواره می‌خواهند نسبت به گذشته خود بهتر باشند.

مورد ۵: این افراد برای خود اهداف عالی درنظر می‌گیرند، بسیاری اوقات اهدافی در حدواندازه خود تعیین می‌کنند اما معتادان کار اهدافی بیش‌ازحد توانایی خود درنظر می‌گیرند.

مورد ۶ و ۷: فردی که به کار اعتیاد دارد از اینکه بیکار بماند، خسته و کلافه می‌شود. به همین دلیل بیشتر اوقات خودش برای خود کار فراهم می‌کند تا مبادا بیکار بماند. او دوست دارد مدام به وظایفی که بر عهده دارد، اضافه کند. گروهی از افرادی که این ویژگی را دارند، برای اینکه مبادا بیکار بمانند خود را مشغول چند کار می‌کنند و هم‌زمان در چند زمینه کاری فعالیت می‌کنند.

مورد ۸ و۹: به این دلیل که خود را به‌شدت درگیر کار و مسائل کاری می‌کنند، کمتر برای مسائل کاری وقت دارند و به‌جای برقراری روابط اجتماعی بیشتر و صمیمی‌تر، دوست دارند وقت بیشتری برای کارشان بگذارند و با کارشان صمیمی‌تر شوند.

مورد ۱۰ و ۱۱: بسیاری از افرادی که به‌شکل افراطی درگیر کار هستند، از بیکاری می‌ترسند و از اینکه روز و ساعتی بگذرد و کار سازنده‌ای انجام نداده باشند، وحشت دارند. تعطیلات و اوقاتی که ناچارند بیکار بمانند، برایشان بسیار دردناک و عذاب‌آور است.

مورد ۱۲: این افراد تصویری از خود در ذهنشان ساخته‌اند که هیچ‌کس نمی‌تواند جای آن‌ها را بگیرد؛ درضمن برایشان بسیار دشوار است که کار خود را به فرد دیگری محول کنند. معتادان کار گمان می‌کنند تنها کسی که می‌تواند کارها را به‌خوبی آنها انجام دهد، خودشان هستند و هیچ فرد دیگری نمی‌تواند به‌خوبی آن‌ها کار را انجام دهد.

منبع : مجله موفقیت

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين