امروز : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/10 - 22:59 ذخیره فایل ارسال به دوستان

گلایه رییس فدراسیون وزنه‌برداری از کمیته المپیک

به گزارش “ورزش سه” و به نقل از ایسنا، رییس فدراسیون وزنه‌برداری نشستی با اهالی رسانه داشت. علی مرادی در ابتدا روز خبرنگار را به اهالی رسانه تبریک گفت و از آن‌ها بابت پوشش خبرهای وزنه برداری تشکر کرد. مرادی پس از آن به چند سوال خبرنگاران پاسخ داد که عمده بحث درباره بودجه فدراسیون فدراسیون بود.

او همچنین گلایه‌هایی را نسبت به کمیته ملی المپیک داشت و خواستار این شد که کمیته ملی المپیک وظیفه خود را به درستی انجام دهد.

مرادی در مورد بودجه فدراسیون و مشکلات مالی که دارند بیان کرد: کمبودها و کم‌کاری‌هایی که از قبل وجود داشت، ماندگار است و اثر خود را بر روی اهدافی که طراحی کرده‌ایم نشان داد. حتی مقداری از اعتبارات در دوره قبلی جلو جلو گرفته و مصرف شده بود. این اتفاق در شرایطی رخ داد که بعضی از استان‌ها طی چهار سال گذشته حتی یک میلیون تومان هم دریافت نکرده بودند. البته ما در چند روز گذشته مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان را بین هیئتها تقسیم کردیم.

وی ادامه داد: حق و حقوق وزنه‌برداران ماه‌ها پرداخت نشده بود و با وجود مشکلات مالی، اکنون حقوق وزنه‌برداران و کادر فنی یک روز به تاخیر نمی‌افتد. اما در این شرایط انتظار داریم بعضی از ارگان‌ها مانند کمیته ملی المپیک به وظیفه ذاتی خود عمل کند. خوشبختانه ما با وزارت ورزش و جوانان همسو کار می‌کنیم اما انتظار داریم دوستانی که رای آوردند،‌ به یکی از وظایف ذاتی خود عادلانه عمل کنند. من برای نرسیدن پشتیبانی با کسی رودربایستی ندارم چون بحث منافع ملی ایران در میان است.

رییس فدراسیون وزنه‌برداری با اشاره به وضعیت رقبای ایران تصریح کرد: در حال حاضر یکی از کشورهایی که در وزنه‌برداری جایی ندارد در کشور روسیه اردو برگزار کرده اما ما به دلیل مشکلات مالی مجبور شدیم برخی از برنامه‌های خود را تعدیل کنیم و حتی اردوهای داخلی نیز تهدید می‌شود. کسانی که ادعا می‌کنند توانایی دارند و مسیر را درست‌تر جلو می‌روند، وظیفه دارند که حمایت کنند. در کل فکر نمی‌کنم بیشتر از ۳۰ ورزشکار داشته باشیم که در المپیک بتوانند برای ایران مدال‌آوری کنند.

وی افزود: فدراسیون وزنه‌برداری کارها را در حد خود دنبال می‌کند اما اگر با این شکل و شمایل جلو برویم، در گرفتن برخی سهمیه‌ها دچار مشکل می‌شویم چرا که داریم برخی کارها را تعدیل می‌کنیم. این موارد را به آقایان نیز منتقل کردیم. ما یکی از برنامه‌های بین‌المللی خود را به دلیل کمبود بودجه لغو کردیم. کمیته ملی المپیک نیز مداوم برای پرداخت بودجه امروز و فردا می‌کند و من نمی‌دانم که این فردا کی فرا می‌رسد. امیدوارم در آن حدی که انتظار است اعتبار بدهند.

مرادی همچنین گفت:‌وضعیت اعتبارات تا این لحظه آزار دهنده بوده است. البته وزارت ورزش و جوانان خیلی خوب موضوع را تجزیه و تحلیل می‌کند که جا دارد از گودرزی، سجادی و هاشمی سپاسگزاری کنم چرا که بینش خوبی در مورد وزنه‌برداری می‌بینم. من شرایط کمیته ملی المپیک را نمی‌دانم اما وضعیت آزار دهنده است. ما در مسابقه‌های جهانی باید با روسیه و چین به رقابت بپردازیم و اگر در رده‌بندی تیمی اول تا پنجم شویم سهمیه کامل المپیک را خواهیم گرفت که توانایی این کار را داریم. در غیر این صورت باید به مسابقات گزینشی دیگر المپیک فکر کنیم تا بتوانیم سهمیه کامل را بگیریم که هر کدام از آن‌ها نزدیک به ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان هزینه‌بر است بنابراین الان که می‌توانیم باید حمایت شویم تا ۶ سهمیه کامل را بگیریم. اما برنامه‌ها را با آن اعتباراتی که در نظر گرفتند جلو می‌بریم که آزاردهنده است. امیدوارم مشکلات آقایان کاهش یابد.

مرادی در پاسخ به این پرسش که تا الان چقدر بودجه توسط کمیته ملی المپیک به فدراسیون وزنه‌برداری واریز شده است، گفت: تا این لحظه که من در کنار شما هستم، کمتر از ۴ درصد (۹۰ میلیون تومان) بودجه مصوب کمیته ملی المپیک به فدراسیون وزنه‌برداری واریز شده است.

علی مرادی در ادامه درباره تعامل با کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا و فدراسیون جهانی نیز گفت: یکی دو روز گذشته کنفدراسیون وزنه‌برداری اروپا از من رسما دعوت کرد که در هیات رییسه آن حضور پیدا کنم و تا یک ماه دیگر در اجلاس کنفدراسیون وزنه‌برداری اروپا که به میزبانی لیتوانی برگزار می‌شود شرکت می‌کنم. در تعاملات هم ما پیشگام هستیم و هم آن‌ها. آفریقا نیز برای همکاری اعلام آمادگی کرده است. ان‌شاءالله وقتی در اجلاس کنفدراسیون اروپا حاضر شوم، دعوت‌نامه‌هایی را به کشورهای مختلف می‌دهم تا در مسابقه‌های جایزه بزرگ شرکت کنند. من به عنوان عضو کوچک وزنه‌برداری اول و آخر به دنبال منافع ملی ایران هستم و کارها را با این هدف جلو می‌برم. مطمئن هستم تعامل با اروپا هم به نفع ما هست هم به نفع آن‌ها.

مرادی در پاسخ به این پرسش که آیا بر اساس شرایط و نبود فرصت کافی کادر فنی تیم ملی بزرگسالان انتخاب شد، تصریح کرد: اتفاقا با طمانینه توکلی در کنار بزرگان این رشته انتخاب شد. زمانی که در لهستان بودم با برخی از مربیان وارد مذاکره شدم و اصلا این طور نبود که کمبود وقت یا اعتبارات در انتخاب سرمربی تیم ملی تاثیر بگذارد. توکلی،‌ برخواه و انوشیروانی هر کدام برنامه‌های خوب و جامعی را به کمیته فنی ارائه کردند که مورد ارزیابی دقیق قرار گرفت. ممکن است در کار اختلاف نظرهایی داشته باشیم اما به صورت جدی برنامه‌هایش را مورد حمایت قرار می‌دهیم.

مرادی درباره بحث کنترل دوپینگ وزنه‌برداران نیز گفت: ما در اردوها و مسابقه‌ها برگزاری کارگاه‌های آموزشی را مهیا کردیم و از متخصص تغذیه هم دعوت شده تا برنامه‌های تمرینی و تغذیه هماهنگ شده در مرحله جدید به اجرا درآید. ما به مسئله دوپینگ توجه داشتیم و حتی در تیم جوانان با وجود اینکه گفته می‌شد بعضی نفرات مدال می‌گیرند، موارد مشکوک را کنار گذاشتیم. فدراسیون پزشکی با همکاری کمیته پزشکی فدراسیون کار آزمایشگاهی را انجام می‌دهد و دوپینگ خط قرمز ماست. حتی در لیگ برتر نیز قرار شده به تشخیص کمیته پزشکی از وزنه‌برداران آزمایش گرفته شود. کارهای پشتیبانی در حال انجام گرفتن است. البته این را هم بگویم که در بعضی از رشته‌های دیگر هم دوپینگ وجود دارد که اگر بگویم باورتان نمی‌شود. با این حال ما سعی می‌کنیم این پدیده ناشایست را کاهش دهیم و در جهت انجام این کار تلاش می‌کنیم.

رییس فدراسیون وزنه‌برداری درباره ادامه کار جرج زالای در ایران و اینکه آیا او به وزنه‌برداری ایران تحمیل شده است تصریح کرد: نظر ما هم در ابتدا انتقادی بود اما او ویژگی‌های خود را دارد و ما باید بتوانیم این ویژگی‌ها را مدیریت کنیم که این کار در حال انجام گرفتن است. او نایب قهرمان المپیک بوده و می‌توانست بهتر از این باشد. البته این را هم بگویم او مدت ۷-۸ ماه حقوق دریافت نکرد و حتی تصمیم داشت از ایران برود که این برای کشور ما بد بود. اگر نمی‌توانیم از کسی بهره‌برداری کنیم، نباید بگذاریم وجهه داخلی ایران نیز خراب شود. در حال حاضر زالای در کنار توکلی کار می‌کند و اگر ببینیم که در کارش جدی نیست، در موردش تصمیم‌گیری می‌کنیم اما ما این نیروهای ضعیف را حفظ کرده‌ایم و سعی می‌کنیم فعالش کنیم.

مرادی درباره پشتوانه‌سازی در وزنه‌برداری نیز گفت: ما در رابطه با بحث شناسایی استعدادها شرایط خوبی نداریم و وزنه‌برداری نیز رشته‌ای نیست که بتوان در آن یک نوجوان را خیلی زود تبدیل به قهرمان کرد بلکه زمان می‌برد. بر این اساس اردوهای مقطعی را تا زمان آغاز مسابقه‌های قهرمانی آسیا برگزار کردیم تا بعد از المپیک ریو و برای المپیک ۲۰۲۰ بتوانیم از پشتوانه‌ها استفاده کنیم.

وی درباره سیاست‌گذاری فدراسیون نیز بیان کرد: من در زمان انتخابات نیز بحث ساختاری را مطرح کردم که باید اصلاح یا احیا می‌شد. در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد از کمیته‌ها در فدراسیون شکل گرفته و کارهای عملیاتی انجام می‌گیرد. ما نزدیک به دو سه سال است که استعدادیابی ویژه نداشتیم و کار در آموزش و پرورش نیز تعطیل شده بود اما در حال حاضر کارهای ساختاری انجام شده که برای آن وقت زیادی گذاشتیم.

رییس فدراسیون وزنه‌برداری با اشاره به کمیته پزشکی فدراسیون گفت: زمانی که ما فدراسیون را در دست گرفتیم، وزنه‌برداران از لحاظ روحی آسیب دیده بودند که بر روی شرایط جسمانی آن‌ها نیز تاثیر گذاشته بود به طوری که غالب وزنه‌برداران ملی‌پوش نظیر بهداد و کیانوش آسیب دیده بودند. خوشبختانه کمیته پزشکی با استفاده از بهترین متخصصان نسبت به رفع آسیب دیدگی آن‌ها اقدام کرد.

مرادی در پایان در پاسخ به این پرسش که بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با شبکه ورزش داشتید، مسابقه‌های لیگ برتر امسال پخش زنده خواهد شد یا خیر گفت: در بخش شبکه‌های استانی کارهایی انجام شده است اما وزنه‌برداری برای ورود اسپانسرها نیاز به پخش زنده دارد. همچنین ما باید برگزاری مسابقه‌ها را از آن حالت سنتی درمی‌آوردیم و از نرم‌افزارهای استاندارد استفاده می‌کردیم که انجام گرفت. این اقدام باعث شد مسابقه‌ها وجهه خوبی پیدا کند و باعث شود که صداوسیما به سمت آن جذب شود. ما زیرساختش را انجام دادیم و انتظار این است که صداوسیما نیز کمک کند و پخش زنده مسابقه‌ها را داشته باشد.

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين