امروز : پنج شنبه, ۷ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/12 - 15:27 ذخیره فایل ارسال به دوستان
اجتماعی

«کی بهت زنگ زد؟» دلیل اصلی طلاق در ایران

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان گفت:۹۸درصد از خانم‌های تازه ازدواج کرده در تهران گوشی موبایل همسر خود را چک می‌کنند و دائما از او می‌پرسند:”کی بهت زنگ زد؟”، “به کی پیامک دادی؟” که این موضوعات متأسفانه یکی از عوامل مهم طلاق در ایران است.

خبرگزاری آنا: عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان گفت: یکی از مشکلات عمده طلاق در ایران عدم اعتماد بین زوجین و خیانت به یکدیگر است، آمارهای تکان دهنده ای در این زمینه ها وجود دارد که گویای چنین مشکلاتی است؛ ۹۸ درصد از خانم های تازه ازدواج کرده در تهران گوشی موبایل همسر خود را چک می کنند و دائما از همسر خود می پرسند: “کی بهت زنگ زد؟”، “به کی پیامک دادی؟” و … که این موضوعات متأسفانه یکی از عوامل اصلی طلاق در ایران می باشد.

دکتر فرشته روح‌افزا عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور این خبر را در هفدهمین مراسم ازدواج دانشجویی دانشگاه پیام نور استان اصفهان بیان کرد.

اهم اظهارات وی بدین قرار است:

مدل زندگی در جامعه کنونی ما مدل زندگی صحیحی نیست و اگر مدل زندگی اسلامی در جامعه ما وجود داشت زندگی های مشترک بهتری میان زوجین بود.

درست است که دنیای غرب در تکنولوژی از ما پیشرفته تر هستند و ما به دلیل آنکه بشر نیاز به پیشرفت دارد می بایست از آنها علم بیاموزیم ولی این دلیل نمی شود که در مباحث سبک زندگی ما بخواهیم از آنان تقلید کنیم چرا که آنها خود در این مسائل با مشکل مواجهند و در مسائل خانواده به صورت علمی پیشرفتی نداشته و موفق نبوده اند.

اگر بخواهیم سبک زندگی اسلامی را برای شروع یک زندگی مشترک انتخاب کنیم نمی توانیم قسمتی از آن را حذف کنیم و فرهنگی غربی جایگزین آن کنیم چرا که اینگونه شیوه ها برای زندگی به نتیجه نمی رسد و باعث پاشیده شدن زندگی ها از هم خواهد شد.

مدل زندگی در جامعه ما مدل زندگی اسلامی نیست و نشأت گرفته از سبک زندگی غربی است که در آن نگاه به “زوجیت” جایگاهی ندارد و این خود باعث جدایی پس از ازدواج خواهد بود.

البته قوانین خوبی هم در دولت های غربی وضع شده که امنیت در ازدواج ها را بالا می برد؛ برای مثال قانونی که می گوید نصف درآمد حاصل از دست رنج شوهر متعلق به همسر او خواهد بود. حدود ۷۰ درصد از خانواده های آمریکایی به صورت قراردادی زندگی می کنند و متعهدانه با هم ازدواج می کنند.

دوره نامزدی در فرهنگ جوامع غربی گاها تا ۱۵ سال یا بیشتر ادامه می یابد و ممکن است زوجین هنوز برای ازدواج اطمینان کاملی نداشته باشند حتی اگر دارای فرزند هم شوند و عقد نکرده باشند به زندگی خود ادامه می دهند تا شاید پس از آن به کلیسا بروند و مراسم ازدواج خود را برگزار کنند.

در فرهنگ غربی به دلیل اینکه زوجین از انتخاب خود مطمئن نیستند رابطه های عاطفی ناپایدار شکل می گیرد، حال اینکه ریشه ناپایداری عاطفی چیست و این ریشه ها در فرهنگ ما هم وجود دارد یا خیر بحث قابل توجهی است که نیاز به تحقیق و بررسی دارد.

طبیعی است که در هر موضوعی از زندگی بخواهیم رفتاری را الگو قرار دهیم می‌بایست دستاورد های آن الگو را هم بپذیریم و چون ما در ایران عمدتاً روش غربی را برای زندگی جامعه خود در نظر گرفته ایم باید منتظر دستاورد آن که بالا رفتن آمار طلاق است باشیم.

مشکل دیگری که در دنیا وجود دارد این است که هویت بسیاری از کودکان به دلیل عدم ازدواج والدین نامعلوم است و حدود ۲۰ میلیون فرزند در دنیا وجود دارند که پدران خود را نمی شناسند، این موضوعی بود که چندی پیش باعث شد تا یکی از این کودکان ۱۷ نفر را در مدرسه ای در آمریکا بکشد چرا که به گفته خودش مادر او تا کنون ۵ مرد را به عنوان پدر به او معرفی کرده و بعدا هم در دادگاه گفته که بی تقصیر است.

همچنین آماری در سال ۲۰۰۷ منتشر شد که در سال رقمی بالغ بر ۱۷۱۴۶۴۳ کودک (در جهان) از زنان ازدواج نکرده متولد می شوند و آماری غیر رسمی و نگران کننده هم از ایران درباره سقط جنین گویای مرگ روزانه ۱۰۰۰ انسان به وسیله سقط جنین است.

آماری دیگر از کشور آمریکا متوسط مردم آمریکا عمده عمر خود را در زندگی ازدواج نکرده به سر می برند و موفق به ازدواج نمی شوند. راضی نشدن به یک نفر در زندگی مشترک یکی از مهمترین مشکلات خانواده در غرب است.

متأسفانه دختران در ایران به دلیل بالا بردن سطح توقعات خود در ابعاد مختلف تحصیلی، مادی و … موفق به ازدواج نشده و آمارها نشان می دهند که بالای ۷۰ درصد از دانشجویان دختر مقاطع دکتری مجرد می‌مانند و نیمی از دخترانی که وارد دانشگاه می شوند موفق به ازدواج با هم کُفو سطح تحصیلات خود نمی شوند که فاصله سطح تحصیلات باعث سرکوب‌های خانواده و نهایتا به طلاق منجر می شود.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين