امروز : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/14 - 8:18 ذخیره فایل ارسال به دوستان
سیاسی

گفتگوی کری و لاوروف درباره سردار سلیمانی

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: جان کری وزیر امورخارجه آمریکا در تماس تلفنی با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مراتب نگرانی خود را درباره سفر قاسم سلیمانی از فرماندهان سپاه به مسکو ابراز داشت.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه اینترنتی سی .اسپن، جان کربی در یک نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: آیا شما نگرانی خود را درباره سفر قاسم سلیمانی به مسکو با ایرانی ها هم مطرح کرده اید،گفت: وزیر خارجه این موضوع را با روس ها مطرح کرده است و من بیش از این نمی توانم سخنان دیگری بیان کنم. جدا از این موضوع جان کری وزیر خارجه خواهان حرکت به طرف راه حلی سیاسی برای سوریه است و خواهان بحث درباره این موضوع با مقامات روسیه است. او همچنین هفته گذشته با مقامات عربستان سعودی در دوحه درباره این موضوع صحبت کرده است. همه معتقدند که راه حلی سیاسی برای موضوع سوریه موضوعی بسیار ضروری است و مطمئنا مذاکراتی سه جانبه بین این سه کشور برای بررسی گزینه ها ادامه پیدا خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که پرسید: او (قاسم سلیمانی) فردی نبوده که از طرف سازمان های بین المللی تحت تعقیب باشد و او تنها تحت تحریم قرار داشته است،آیا این موضوع را تایید می کنید،گفت:اگر این سفر صورت گرفته باشد این به منزله نقض تحریم های سازمان ملل است و این مایه نگرانی جدی است.
وی در پاسخ به این سوال خبرنگار که آیا او(سلیمانی) در فهرست بازداشت اینترپل قرار ندارد،گفت:من یک کارشناس امور قضایی نیستم و این بایستی به منزله نقض تحریمهای سازمان ملل باشد.

کربی در پاسخ به این سوال خبرنگار که پرسید: او یکی از حامیان کشتن سربازان آمریکایی در عراق بوده است و مشاوره لازم را دراین رابطه به جیش مهدی در عراق داده است و آنها را فرماندهی کرده است، گفت: او هنوز یکی از فرماندهان سپاه پاسداران است و ما بارها و از سالها پیش درباره تهدیداتی که این نیرو دارد و مشارکت آنها در فعالیت های خشونت بار مختلف اعلام کرده ایم. من پرونده ای در اختیار ندارم که در آن نشان دهد که ژنرال قاسم سلیمانی در چه فعالیت های مشارکت داشته یا نداشته است.او یکی از فرماندهان سپاه پاسداران است و ما می توانیم تحریمها را بر ضد سپاه پاسداران و فرماندهان آن از جمله ژنرال سلیمانی حفظ کنیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار که پرسید: تصور برخی این است که سفر سلیمانی به مسکو در جهت تضعیف و زیر سوال بردن توافق اتمی است،آیا اینگونه است،گفت:من در جایگاهی نیستم که این سفر را تایید کنم اما اگر این سفر انجام شده باشد این نقض است و این مایه نگرانی است.تا زمانی که علت و انگیزه این سفر مشخص نشود من نمی توانم درباره این موضوع صحبت کنم.

کربی در پاسخ به این سوال خبرنگار که پرسید: آیا اینکه جان کری مراتب نگرانی خود را به لاوروف درباره سفر سلیمانی اعلام کرده است نمی تواند تاییدی بر این سفر باشد،گفت:او مطمئنا گزارشهای مربوط به این سفر را مشاهده کرده است و نگرانی خود را درباره این گزارشها اعلام کرده است.

کربی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: وزیر خارجه در مصاحبه با رویترز گفت که منتقدان توافق اتمی واقعا طرح ب (جایگزین) ندارند و واقعا هیچ طرح ب را پیشنهاد نکرده اند، راه حل قابل قبول برای مشکل ما که جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است، پیشنهاد نکردند،آیا وی در این رابطه به همکاران پیشین خود در کنگره تماس داشته است،گفت:اول اینکه وزیر خارجه به شایستگی های این توافق اطمینان زیادی دارد.او درباره این موضوع در نیویورک در این مصاحبه به شفافیت صحبت کرده است.

او خواهان آن است که این توافق بر اساس شایستگی های آن به خوبی مورد از بررسی قرار گیرد و اگر شما به حقایق آن توجه کرده باشید و آنرا به دقت مطالعه کرده باشید این توافق از دستیابی ایران به قابلیت تسلیحاتی اتمی جلوگیری می کند و منطقه و ما را امن تر میکند و در خدمت ما و هم پیمانانمان است.تمامی بحث ها بر سر شایستگی های این توافق است.او همین هفته و پیشتر اعلام کرده است که اگر این توافق بر اساس شایستگی های آن بررسی شود آنگاه باید در کنگره به تصویب برسد.او اعلام کرده است که مطمئن است که این امر روی خواهد داد و او تایید کنگره را در رابطه با آن خواهد گرفت.ما به تماس های خود با اعضای کنگره تا ماه سپتامبر ادامه خواهیم داد.

وی افزود:با توجه به مخالفت ها و حمایت هایی که شده است،وزیر خارجه مطمئن است که این توافق تایید لازم را از کنگره خواهد گرفت.او همچنان به تماس های تلفنی خود ادامه خواهد داد.او همچنان به سوالات پاسخ خواهد داد او همچنان به رایزنی خود با اعضای کنگره ادامه خواهد داد تا نگرانیهایی را ممکن است باقیمانده باشند، رفع کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال خبرنگار که پرسید:بر اساس برخی گزارشها داعش (گروه تکفیری صهیونیستی) از تسلیحات شیمیایی بر ضد کردها در نزدیکی اربیل استفاده کرده است،گفت:من این گزارشها را ندیده ام.

جان کربی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید:ژنرال اودیرنو اعلام کرده است که تقسیم عراق تنها راه حل برای پایان دادن به بحران این کشور است، زیرا آشتی شیعیان و سنی ها در عراق روز به روز سخت تر می شود و آینده عراق مثل گذشته آن نخواهد بود،گفت:من نمی توانم درباره نظرات شخصی این ژنرال صحبت بکنم.ارزیابی من از سخنان وی این است که اکنون نیازی به این موضوع مشاهده نمی شود.اما نظر ما از طرف وزارت خارجه این است که مطمئنا این موضوع سیاست و نظر ما درباره عراق نیست. ما همچنان از دولت عراق در بغداد و نخست وزیر عبادی حمایت می کنیم و به او در مقابله با چالشهایی که با آنها روبرو است،کمک خواهیم کرد.دولت وی دولت مستقل عراق است.

وی افزود:ما از اقدامات و رهبری نخست وزیر عبادی حمایت می کنیم.او در ایجاد تغییرات در دولتش موفق عمل کرده است تا این دولت جامع تر و پاسخگوتر و نماینده تمامی مردم این کشور باشد.تا مادامی که وی به اقداماتش در این دوره انتقال ادامه دهد از وی حمایت می کنیم.

وی درباره اوضاع اوکراین گفت: جان کری وزیر خارجه امروز صبح با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تماس تلفنی داشت و در این تماس مراتب نگرانی عمیق خود را درباره حملات شدید جدایی طلبان به شرق اوکراین اعلام داشت. وی همچنین در این تماس تلفنی خواهان اجرایی شدن کامل تعهدات موجود در معاهده مینسک شد.آنها همچنین درباره سوریه با هم گفتگو کردند و خواهان تلاش برای یافتن راه حلی سیاسی برای این مناقشه شدند. وزیر خارجه همچنین نگرانی خود را درباره سفر قاسم سلیمانی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مسکو ابراز داشت.وی همچنین نگرانی خود را درباره تصویب قانونی که فعالیت سازمان های غیردولتی را در روسیه محدود می کند ابراز داشت.

وی درباره انفجار اخیر در شهر تیانجین در چین گفت:ما مراتب تسلیت خود را به قربانیان انفجار تیانجین اعلام می کنیم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين