امروز : جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/14 - 8:36 ذخیره فایل ارسال به دوستان
ورزشی

۱۰ ستاره مسلمان دنیای فوتبال

ستاره‌های بزرگ دنیا با اعتقادات‌شان وارد میدان مبارزه می‌شوند؛ با همه آنچه از آن نیرو می‌گیرند و با همه آنچه که قلب‌شان را قوی‌تر می‌کند. بعضی‌ها عقاید خرافی دارند، ورد می‌خوانند و جادو می‌کنند.

مجله زندگی ایده آل: ستاره‌های بزرگ دنیا با اعتقادات‌شان وارد میدان مبارزه می‌شوند؛ با همه آنچه از آن نیرو می‌گیرند و با همه آنچه که قلب‌شان را قوی‌تر می‌کند. بعضی‌ها عقاید خرافی دارند، ورد می‌خوانند و جادو می‌کنند. گروهی به نیروهای پاهای‌شان ایمان دارند و گروهی هم متافیزیک را به عقلانیت فوتبال پیوند زده‌اند؛ متافیزیکی از جنس اعتقاد به عقاید مذهبی. دنیای فوتبال پر است از مردان ستاره مسلمانی که در فرصت‌های استثنایی، بعد از هر بار گل زدن، اعتقاد خود را ثابت و البته علنی کرده‌اند؛ نمایشی غروربر‌انگیز که هیچ وقت، هیچ ترس و ابایی از آن نداشته‌اند. با افتخار سجده بر زمین زده‌اند و با غرور سرشان را بالا گرفته‌اند. این ۱۰ مورد، مشت نمونه خروار هستند؛ همان‌هایی که حالا اول اسم‌شان ستاره مسلمان شنیده می‌شود و بعد نام‌شان می‌آید.

اریک آبیدال؛ برنده جدال با سرطان

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

وقتی سال ۲۰۱۱ به جای کاپیتان بارسلونا روی سکوی افتخار رفت و به پاس بازگشت موفقیت‌آمیز از سرطان کبد، جام لیگ‌قهرمانان را به عنوان اولین بارسایی بالای سر برد، یک قهرمان بزرگ بود.  اریک آبیدال، مدافع فرانسوی سابق بارسلونا مسیحی به دنیا آمد اما به قول خودش در اواسط دوران جوانی، اسلام را دین کامل‌تری یافت و مسلمان شد. مصاحبه مشهور او در این باره از خاطره‌ها محو نمی‌شود: «اعتقاد ویژه به خداوند باعث بهبود من شد. می‌دانستم او دراین مبارزه سخت مرا یاری می‌کند.»  اگر می‌پرسید او از چه مبارزه‌ای حرف می‌زند، باید بدانید اریک۱۵ مارس ۲۰۱۱ متوجه وجود توموری در کبدش شد و مبارزه با سرطان را شروع کرد. تاریخ مسلمان شدن او هم به همان دوران برمی‌گردد.   سرانجام هنگامی که ۱۸ دسامبر ۲۰۱۲ به‌طور کامل سرطان را شکست داد، جشنی بزرگ به افتخارش برپا شد. آبیدال حالا درموناکو، آرزوهایش را دنبال می‌کند.


مسعود اوزیل؛ ماجرای عبادت

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

تصویرغالبی که ما از مسعود اوزیل در آرسنال به یاد می‌آوریم، خلوت چند دقیقه‌ای‌اش با خداوند قبل از شروع هر بازی است. این مهاجر ترک با قرآن کریم آشنایی عمیقی دارد، بیشتر اوقات قبل از شروع هر بازی به سبک همه مسلمانان دو دستش را سمت آسمان می‌گیرد و از خداوند طلب حمایت می‌کند. جالب است بدانید خانواده شش نفری او هم همگی مذهبی هستند. چندی قبل یکی ازمجلات زرد آلمان ازسطحی بودن اسلام‌گرایی اوزیل حرف زد که واکنش بازیکن سابق شالکه و رئال‌مادرید را در پی داشت. مسعود در جواب از دوران دشوار اجدادش در زمان امپراتوری عثمانی گفت! به گفته هم‌تیمی‌ها، او بیشتر اوقات وقتی در رختکن تعداد کمی بازیکن وجود دارد، مدت زیادی را صرف دعا و حرف زدن با خداوند می‌کند.


ابو دیابی؛ قاری قرآن

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

مدافع آرسنال در بین همه بازیکنان مسلمان دنیا یک نمونه خاص است چرا که علاوه بر دانش قرآنی، صدای دلنشینی هم دارد و بارها در رختکن آرسنال با صوت زیبا قرآن را قرائت کرده است. دیابی در روزهایی که اخباری مبنی بر حضور یک عضو سابق آرسنال در جمع داعشی‌ها به گوش می‌رسید، از سوی برخی‌ به همکاری با این سازمان محکوم شده بود اما جواب انتقادات را با بازی‌های خوب در میدان و اخلاق نیکو در بیرون میدان داد. دیابی بین همه بازیکنان فصل قبل به بی‌توجه‎ترین بازیکن به ظواهر معروف شده بود و به همین دلیل مدام با او شوخی می‌کردند. ابو در بازی‌های آرسنال، گرد‌نبندی به گردن دارد. دیابی می‌گوید این گردنبند برایش خوش‌شانسی به ارمغان می‌آورد و عملکردش در طول بازی را بهبود می‌بخشد.


سامی خدیرا؛ آرامش و نیکوکاری

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

یکی از ستاره‌های فوتبال آلمان درجام‌جهانی ۲۰۱۴ از وقتی کنار پدر مسلمان تونسی و مادر مسیحی آلمانی‌اش رشد کرد، یاد گرفت به جز  دینی که خودش انتخاب کرده (اسلام)، به سایر ادیان هم  احترام بگذارد. او برخلاف مسعود اوزیل، نیایش خاصی نمی‌داند یا حداقل راز و نیاز با خداوند را رسانه‌ای نمی‌کند اما موسسات خیریه متعددی که او در آنها نقش مهمی دارد و کودکان بی‌سرپرست تحت تکلفش، نشان می‌دهد در زمینه اصول مذهبی تا چه اندازه عملگراست. سامی مه‌۲۰۱۱ با همسر فعلی‌اش آشنا شد و دسامبر ۲۰۱۲ با او روی جلد مجلات رفت؛ نه به خاطر عملکرد درخشان بلکه به دلیل داشتن یک زندگی آرام، کنار یک همسر مسیحی! خدیرا اخیرا در گفت‌وگویی از نقش مثبت ایمان در زندگی و فوتبالش حرف زد.


ریبری؛ ستاره ستاره‌ها

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

اگر دو سال پیش معجزه‌ای رقم می‌خورد و ریبری بالاتر از رونالدو و مسی قرارمی‌گرفت، برای دومین بار در تاریخ پس از زیدان یک مسلمان، مرد سال فوتبال جهان می‌شد. هرچند این اتفاق رخ نداد اما از نظر هواداران بایرن، فرانک ریبری مردی برای همه فصول فوتبال است. او که به دلیل یک تصادف شدید خانوادگی در دو سالگی، بخشی از صورتش را از دست داد، حدود سه سال پیش نام خود را به بلال یوسف محمد تغییر داد. روحیات درونی فرانک در تضاد با رفتارهای شاد و پرنشاطش است. فرانک ریبری سابقه خوانندگی در یک کلیپ طنز را دارد و علاوه بر این در تبلیغات هم ظاهر می‌شود. ستاره بایرن به حدی به اعتقاداتش پایبند است که حاضر نیست جوایزی را که بعد از  هر بازی بوندس‌لیگا اهدا می‌شود و با شئونات او در تضاد است، بپذیرد.


نوری شاهین؛ مرد تصمیم‌های ناگهانی

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

یک ازدواج پرماجرا می‌توانست نوری شاهین را از دایره مسلمانان خارج کند اما با همسرش که دخترعموی او هم بود، به توافق رسید و برخلاف اکثر اعضای خانواده‌اش مسلمان ماند. شاهین به عنوان یکی از بازیکنان طراز اول  دنیای فوتبال به اندازه معتقدترین مسلمانان به دین خود پایبند است. شاهین هر چه در زمین بازی پرجنب و جوش است، اما بیرون میدان حاشیه‌ خاصی ندارد و بارها اعلام کرده هدف اول و آخرش زندگی در زادگاه پدر و مادرش در آب و هوای جالب وطن است؛ اتفاقی که البته به زودی برای او رخ خواهد داد و احتمالا با دست پر و تجربه‌ای مناسب برای گذراندن سال‌های پایانی دوران حرفه‌ای‌اش به ترکیه برمی‌گردد.


فردریک کانوته؛ حامی فلسطین

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

نوع ساده اما خاص شادی گل او، پس از هر بار گلزنی برای سویا درخاطره علاقه‌مندان نقش بسته است. کانوته خیلی ساده، انگشت اشاره دو دستش را سمت آسمان می‌برد و از خدا تشکر می‌کند. بازنشسته ۳۷ ساله در حال حاضر در کمپین حمایت از آزادیخواهان جهان به فعالیت مشغول است؛ کاری که در دوران بازی به اشکال دیگری انجام می‌داد. او در دوران مقاومت مردم فلسطین و کشتارهای گسترده از سوی رژیم صهیونیستی پس از گلزنی در یک بازی، عبارت چاپ شده روی زیرپیراهنش را نشان داد؛ «فلسطین باید آزاد شود!» پس از این اتفاق نیمه‌سیاسی، فردریک با موجی از تحسین و انتقاد روبه رو شد. کانوته در تمام سال‌های بازی با تبعیت از اصول اسلام، همیشه هوادار، ضعیف‌تر بود و تا پایان دوران فوتبالش هم از موضع خود کوتاه نیامد.


 کریم بنزما؛ سخاوتمند و بزرگ

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌های حال حاضر فوتبال دنیا در کنار تمام درخشش‌های درون زمین، بیرون میدان هم شخصیتی خاص و فعال دارد. او که هرگز تظاهر به اسلام‌دوستی نکرده، سال‌ها قبل دو کودک را زیر چتر حمایت خود گرفت و درکشورش، فرانسه هم پای ثابت امور خیرخواهانه است. بنزما هر چند برخلاف بسیاری از فوتبالیست‌ها، مرکز خیریه‌ای به نام خودش ثبت نکرده اما بیشترین سهم در موسسه نگهداری ازکودکان سرطانی در مادرید و کشورش فرانسه را دارد. بنزما در دوران جوانی به شکلی محسوس‌تری مسلمان بود؛ با این حال در دوران فعلی هم اعتقاداتش را از دست نداده و در مهمانی‌های رئال‌مادرید، تن به مصرف مشروبات الکلی نمی‌دهد. کریم درطول دوران حرفه‌ای‌اش به مرور آرام‌تر شده و به نظر می‌رسد این روزها، با کارهای خیریه‌اش ، بیرون میدان هم گل می‌زند.


سمیر نصری؛ تبریک معروف

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

ستاره جوان فرانسوی روز عید فطر ۳ سال پیش، پس از گلزنی درلباس منچستر‌سیتی، تی‌شرتی با نوشته‌ «عید مبارک» را به نمایش گذاشت. کمی قبل‌تر درجریان یورو ۲۰۱۲، کاری انجام داد که قبلا فقط از عهده پل گاسکوئین برآمده بود؛ گل زدن به هم‌باشگاهی وقت در لباس ملی. او دربازی با انگلیس، دروازه هم‌باشگاهی‌اش، هارت را باز کرد و دردل تاریخ جا گرفت. جاذبه‌های شهر منچستر او را شیفته خود نکرده و سمیر به وضوح از مسلمان بودن خود حرف می‌زند. نصری در امور خیریه هم دستی دارد و یک بنیاد خیریه راه‌اندازی کرده است.


دمبا با؛ سجده شکر

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

کلیدی‌ترین تصویر به جا مانده از دمبا با، سجده شکری است که به عادت همیشه‌اش،  پس از باز کردن دروازه لیورپول در لیگ برتر انجام داد. مهاجرزاده ۳۰ ساله پاریسی پس از هر گلی، شادی متفاوتی غیر از سجده شکر به نمایش نگذاشته است؛ بعد از آن گل معروف و گرفتن جام قهرمانی از لیورپول، حالا در بشیکتاش از گزارشگر گرفته تا هوادار را طرفدار خود و گل‌های زیبایش کرده است. پای ثابت روزه‌داری در ماه رمضان هنوز شگفتی‌های زیادی در آستین دارد. او دو فصل پیش بهترین دوران بازی را در چلسی گذراند و با گل‌هایش نقش مهمی درزنده ماندن امید تیم مورینیو برای قهرمانی در لیگ برتر (اتفاقی که در فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۴ رخ نداد) داشت.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين