امروز : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/15 - 5:36 ذخیره فایل ارسال به دوستان
سیاسی

مک کارتی: کسی با ایران تجارت نمی‌کند

مک کارتی رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا؛ و هیاتی از جمهوری خواهان در روزهای گذشته در سفری که هزینه آن از سوی ایپک، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، تامین شده بود، به سرزمین اشغالی رفتند.

 

JamNewsImage09295355-210x140

به گزارش بابل نومه، “کوین مک کارتی” رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا، در سفر به سرزمین اشغالی پیش بینی کرده که اکثریت کافی از آرای نمایندگان کنگره برای رد توافق جامع هسته‌ای وجود دارد.

کوین مک کارتی این سخنان را پنجشنبه ۲۲ مرداد در مصاحبه‌ای با رسانه‌های صهیونیستی بیان کرد. ۳۶ نماینده جمهوریخواه کنگره، مک کارتی را در این سفر همراهی می‌کنند.

وی در توئیتی نوشت: «طبق اطلاعاتی که ما داریم، من متقاعد شدم که این توافق بدی برای آمریکا و جهان است.»

به نوشته سایت آمریکایی رادیو فردا، مک کارتی این ادعا را نیز عنوان کرد که اگر توافق رد شود، با قرار دادن شرط‌های بهتر، “امکان رسیدن به یک توافق بهتر با ایران” وجود دارد.

مک کارتی گفت، با رد توافق، تحریم‌های یکجانبه آمریکا باقی می‌ماند و در آن صورت، کشور‌ها و کمپانی‌های جهانی به جای تلاش برای بازگشت به فعالیت تجاری با ایران، از ترس تحریم شدن از سوی آمریکا، از مراوده با ایران دوری خواهند کرد.

سخنان مک کارتی در حالی است که دولت آمریکا می‌گوید با رد توافق در کنگره، نه تنها ایران به مسیر مذاکرات بازنمی گردد بلکه کشورهای دیگر نیز حاضر به تمدید دوباره تحریم‌ها علیه ایران نخواهند بود.

مک کارتی و هیاتی از جمهوریخواهان در روزهای گذشته در سفری که هزینه آن از سوی ایپک، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، تامین شده بود، به سرزمین اشغالی رفتند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در دیدار با این هیات جمهوریخواهان و در روزهای پیش از آن نیز در ملاقات با شماری از اعضای حزب دموکرات آمریکا، مخالفت سرسختانه خود با توافق هسته‌ای بدست آمده میان ایران و گروه کشورهای ۱+۵ را تکرار کرد.

اما مک کارتی مدعی شد که نتانیاهو به آن‌ها نگفته است رای مخالف بدهند بلکه تنها خطرات ناشی از توافق کنونی با ایران را توضیح داده است.

قرار است کنگره آمریکا ۱۷ سپتامبر، ۲۶ شهریور، در باره رد این توافق رای گیری کند.

پیش از اظهارات کوین مک کارتی، جان بوینر، رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان نیز در روزهای گذشته نسبت به رد توافق با ایران در کنگره ابراز اطمینان کرده بود.

زاخی هانگبی، رییس کمیسیون سیاست خارجی و امور دفاعی مجلس اسرائیل، نیز در روزهای گذشته گفت کنگره با اکثریت بالایی توافق با ایران را رد خواهد کرد.

باراک اوباما گفته است، اگر کنگره توافق را رد کند، وی از حق وتوی خود استفاده خواهد کرد تا مصوبه کنگره عملی نشود و توافق با ایران ضمانت اجرایی بگیرد.

اما آرای دو سوم از اعضای سنا، ۶۷ نفر از یکصد سناتور، می‌تواند وتوی رییس جمهوری را باطل کند.

مخالفت آشکار نخست وزیر اسرائیل با آمریکا بر سر ایران، تنش در مناسبات آمریکا و رژیم صهیونیستی را افزایش داده است.

جام نیوز

 

tejmac

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين