امروز : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/16 - 4:32 ذخیره فایل ارسال به دوستان

«ابراهیم نبوی»؛ از توهین به آیت‌الله جوادی آملی تا حمایت از جن‌گیر مشهور

ابراهیم نبوی طنزپردازی است که این روزها با یادداشت‌های توهین‌آمیز خود در سایت روزآنلاین و همچنین حضور در صدای آمریکا، در خدمت اهداف ضدانقلاب قرار دارد.

index

روزآنلاین یکی از رسانه‌هایی است که تمام تلاش خود را برای ایجاد تفرقه و حمایت از خط نفاق معطوف کرده است. اخبار و یادداشت‌های نویسندگان و خبرنگاران این رسانه‌ وابسته به پول‌های هلندی، هدفی جز تضعیف انقلاب اسلامی ایران ندارد.

ابراهیم نبوی که یکی از فعالان سایت روزآنلاین محسوب می‌شود قلم خود را بیشتر در روزنامه‌های زنجیره‌ای دهه‌ی هفتاد چرخانده است.

وی که با نام مخفف «ا.ن» شناخته می‌شود یکبار در سال ۱۳۷۷ و بار دیگر در سال ۱۳۷۹به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و توهین به ملت ایران و ارکان نظام بازداشت می‌شود.

ابراهیم نبوی در فروردین سال ۱۳۸۲ از کشور خارج شده و به بلژیک می‌رود و فعالیت‌هایش را با رسانه‌های غربی و ضدانقلاب آغاز می‌کند.

نویسندگی و اجرای برنامه برای صدای آمریکا، دویچه وله، بی بی سی، رادیو زمانه و همکاری با سایت‌هایی مثل روزآنلاین بخشی از کارنامه‌ی وی بعد از دهه ۸۰ تاکنون است.

سودای بازگشت به ایران

نبوی که از جمله مهره‌های سوخته‌ ضدانقلاب محسوب می‌شود با روی کار آمدن دولت روحانی عزم خود را برای ورود به ایران جزم کرده و طی مصاحبه‌ای با بی بی سی فارسی می‌گوید: «من برای زندگی در بیرون ایران مطلقاً مشکل ندارم. نه مشکل حقوقی، نه مشکل کاری و نه مشکل مالی. خیلی هم کشور خوبی است و دائم هم سفر می‌روم. آزادی و کار و فعالیت اجتماعی و فرهنگی را که در اینجا هست دوست دارم ولی من می‌خواهم همه اینها را در کشور خودم داشته باشم. من دوست دارم فعالیت رسانه‌ای‌ام در محیطی باشد که زبان مادری‌ام در آن به گوشم شنیده شود. علت اینکه قصد بازگشت دارم این است که می‌خواهم به کارهای ماندگار و اساسی‌ام از جمله تحقیقات ادبی درباره‌ی تاریخ طنز بپردازم، رمان‌ها و داستان‌های کوتاهم را منتشر کنم و در فضای فرهنگی داخل ایران زندگی کنم. این نعمت بزرگی است که صدای دوروبرتان فارسی باشد.»

وی ادامه می دهد:‌ «مشکل من این است که می‌خواهم در محیط زبان فارسی زندگی کنم. همان رنج‌هایی را که مردم می‌کشند، بکشم و در همان شادی‌هایی که از آن بهره می‌برند، شریک باشم. مطمئنم در این هشت سال بلاهایی بر سر اقتصاد و جامعه ایران آمده اما من و امثال من می‌توانیم برای بهتر شدن اوضاع کمک کنیم. من دوست دارم در همان شهر دودآلود، با مردمانی که سریع عصبانی می‌شوند، با قیمت‌های دائماً متغیر زندگی کنم.»

امیر عباس فخرآور همکار اصلاح طلبان در فتنه ۱۸ تیر سال ۷۸ در فیس بوکش نکته جالبی را درباره آشنایی اش با نبوی نقل می کند.

وی در صفحه شخصی اش نوشته بود: «ابراهیم نبوی را از سال ۱۳۷۹ از نزدیک می‌شناسم. در بند سیاسی زندان اوین با هم همبند بودیم. دو خاطره‌ی فوتبالی از او دارم. یکی فوتبال درون زندان بود که همیشه مثل مرده‌خورها در کنار تیر دروازه ما می‌ایستاد و بدون توجه به قانون آفساید، توپ‌های دم دروازه را گل می‌کرد و خوشحال بود. دومی هم سال ۱۳۸۰ در ورزشگاه امجدیه (شیرودی) در دور دوم تبلیغات انتخاباتی خاتمی بود که تمام یک ساعت تاخیر خاتمی را با نبوی دور زمین فوتبال راه رفتیم و درباره‌ی همه چیز گپ زدیم. آن روزها هنوز خوی کثیف و حیوانی‌اش را ندیده بودم…»

ابراهیم نبوی در یادداشتی تحت عنوان “ده شباهت، چهار تفاوت” به شباهت‌های منتقدان توافق در ایران و آمریکا پرداخته و منتقدین توافق در ایران را گروه اقلیت با قدرت اکثریت می‌داند، او در ادامه می گوید این گروه بیشترین اطلاعاتشان از دشمن از روی فیلم‌های سینمایی بوده و می‌خواهند جان مردم خویش را برای قدرت فدا کنند!

او در مطلب دیگری با عنوان “دون خوان و دون ژوان” به حمایت از محمدعلی طاهری سرکرده عرفان حلقه و «م.ج» (جن گیر) می‌پردازد و می‌گوید طاهری فقط تعدادی کلاس روانشناسی تشکیل داده و آدم‌هایی که حالشان خوب نبوده را خوب کرده است. او در ادامه‌ همین مطلب «م.ج» را نیز فردی معرفی می‌کند که حقش ضایع شده و اتهامات بی‌اساسی به وی وارد شده است و اعدام او و محمدعلی طاهری به خاطر عقاید سیاسی‌شان است نه فعالیت‌هایی که انجام داده‌اند.

«مربع دیوانه‌ها» نیز عنوان دیگر نوشته نبوی است که در آن با توهین به افراد مختلف از جمله آیت‌ا… جوادی آملی و حجت الاسلام صدیقی آن‌ها را از دایره‌ی فهم توافق هسته‌ای بیرون می‌اندازد و معتقد است که ایشان نمی‌توانند این توافق را درک کنند.

نبوی که تکلیفش این روزها با خودش نیز مشخص نیست اکنون تنها به عنوان یک یار ذخیره در رسانه‌های ضدانقلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد و تبدیل به مهره‌ سوخته‌ای شده که نه راه پیش دارد و نه راه پس.

* باز نشر از فارس

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين