امروز : دوشنبه, ۳ آبان , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/17 - 11:25 ذخیره فایل ارسال به دوستان
اجتماعی

چیدمان آنتیک آپارتمان «مسعود فروتن»

خانه مسعود فروتن پر از قصه است؛ یک آپارتمان کوچک با چیدمانی کاملا آنتیک که شما را یاد داستان‌های قدیمی می‌اندازد.

مجله منزل – ایمان جلیلی: در آسانسور که باز می‌شود، آرام و ساده کنار ورودی آپارتمانش ایستاده. یک عینک کائوچویی به قول خودش «مد امسال» به چشم زده و یک لبخند «قدیمی» روی صورت دارد. این ترکیب «مد امسال» و «قدیمی بودن» را به محض وارد شدن به خانه هم احساس می‌کنی. مجموعه‌ای از رنگ‌های گرم در کنار خرده‌ریزهای آنتیکی که کاملا معلوم است با وسواس از بین بی‌نهایت جنس عتیقه انتخاب شده‌اند و حالا اینجا در آپارتمان ۸۰ متری مسعود فروتن، کنار او زندگی می‌کنند.

خانه خاطره ها

وقتی روی مبل سه نفره بنفش‌رنگ توی هال می‌نشینی دلت می‌خواهد با آن صدای خاص برایت خاطره تعریف کند. انگار خودش هم این را خوب می‌داند. وقتی با لیوان شربت سکنجبین می‌نشیند روبه‌رویت، بدون مقدمه می‌رود به سال‌های دور. کارگردان و مجری برنامه «یادگاری» برای تک‌تک چیزهایی که اینجا کنار هم چیده «قصه» دارد. برای شنیدن قصه‌های آپارتمان کوچک مسعود فروتن در یکی از برج‌های قدیمی آتی‌ساز، مهمان او باشید.

اینجا پاتوق اول صبح‌های من است. در آشپزخانه یک گوشه دنج برای خودم درست کرده‌ام. همین‌جا صبحانه می‌خورم. این سماور زغالی را بعد اینکه خریدم دادم برقی‌اش کردند که ازش استفاده کنم. تا حالا چیزی نخریده‌ام که ندانم می‌خواهم باهاش چه‌کار کنم.

خانه خاطره ها

بشقاب‌ها همه آنتیک هستند. هرکدام از این تابلوها هم برای خودشان داستان دارند. آن تابلوی بسم‌الله کار آقای امیرخانی است. همیشه دوست داشتم یک تابلو خط از او در خانه‌ام داشته باشم. روی آن یکی هم نوشته «خداوندا مرا آن ده که آن به» خط آقای کرمی است و این جمله را خیلی دوست دارم.

خانه خاطره ها

من به این چیدمان می‌گویم «کوپه‌ای». دو تا مبل سه‌نفره عین هم خریده‌ام و گذاشتم‌شان روبه‌روی هم. آدم‌ها روبه‌روی هم معاشرت می‌کنند. وقتی شما مبل‌ها را دور می‌چینید مجبورند سرشان را بگردانند تا شما را ببینند اما این‌جوری شش نفر می‌توانند راحت روبه‌روی هم بنشینند و با هم گپ بزنند. صمیمی‌تر نیست؟

خانه خاطره ها

«مژده وصل تو کو کز سر جان برخیزم» این تابلو را خانه دوستم دیده بودم. همیشه آن را کنار دیوار می‌گذاشت. من هم همیشه گیر می‌دادم که چرا آن را به دیوار نمی‌زنی. یک روز زنگ زد و گفت بیا امانت ببرش. بعد که زدمش به دیوار اینجا بهش زنگ زدم و گفتم پسش نمی‌دهم.

خانه خاطره ها

سریال «همه بچه‌های من» مرضیه برومند را یادتان هست؟ من آنجا کارگردان تلویزیونی بودم. وقتی ضبط تمام شد، گفتم این پرده‌ها را برمی‌دارم، لطفا پولش را با من حساب کنید. اما خانم برومند آنها را به من هدیه داد. خیلی دوست‌شان دارم. رنگ پرده زیری و رویی با هم ست نیست اما ترکیب‌شان حس لطافت به آدم می‌دهد.

خانه خاطره ها

قدیمی‌ها لباس‌های‌شان را توی این مفرش‌ها می‌گذاشتند. من دادم تویش چوب کار گذاشتند و تبدیل شد به یک صندوقچه. الان لباس‌های زمستانی‌ام را در آن می‌گذارم. وقتی هم ‌مهمان دارم به عنوان مبل ازش استفاده می‌کنیم. این کوسن رویش هم از یک جاجیم قدیمی که مادرم بهم هدیه داده بود، درست کردم. جاجیم بزرگ بود و در خانه جا نمی‌شد. من هم از تویش چند تا کوسن درآوردم. دوتایش اینجاست، بقیه‌اش را هم دادم به بچه‌های فامیل که یادگار مادرم در خانه آنها هم باشد.

خانه خاطره ها

وقتی ‌مهمان دارم تلویزیون روشن نمی‌کنم. دلم می‌خواهد توی پذیرایی با ‌مهمانم معاشرت کنم. این گوشه یک مبل دونفره دارم، هروقت تنها باشم برای خودم می‌نشینم تلویزیون نگاه می‌کنم. اندازه تلویزیونم هم طبیعی است. نمی‌فهمم چرا بعضی‌ها برای یک آپارتمان کوچک تلویزیون ۵۰ اینچی می‌خرند!

خانه خاطره ها

آشپزخانه اپن مال ناهار خوردن نیست. غذا را باید روی میز خورد. یک میز چوبی قدیمی و جمع و جور پیدا کرده‌ام که می‌شود شش تا صندلی دورش چید. صندلی‌ها هم لهستانی و قدیمی هستند. رومیزی هم رویش تاریخ دارد؛ مال سال ۱۲۵۱ است!درست ۱۴۰ سال پیش! وقتی اینجا با دوستانم دور هم شام می‌خوریم، می‌گویند:« این رومیزی را جمع کن، حیف است.» در جواب‌شان می‌گویم: «جمع کنم، چه‌کارش کنم؟» آدم باید از چیزهایی که دارد استفاده کند.

خانه خاطره ها

این را عروس های ترکمن می گذارند روی سرشان.  وقتی دیدم خیلی خوشم آمد، یکی خریدم و به عنوان آویز در ورودی آشپزخانه نصب کردم.

خانه خاطره ها

حرف‌های خاص آقای خاص درباره خانه‌اش

در کوچه پس‌کوچه‌های کودکی

مسعود فروتن اهل قصه است. برای همین هم وقتی در خانه‌اش ‌مهمان می‌شوی نمی‌فهمی زمان چطور می‌گذرد. می‌گوید این دکوری‌های آنتیک شخصیت دارند، شناسنامه دارند و برای همین است که این همه سال ماندگار شده‌اند. «مث آدمی می‌مونن که ۶۰ سالشه و کلی حرف داره واسه گفتن.» و خود فروتن هم درباره خانه کوچکش کلی حرف دارد برای گفتن.

تیتر نام یکی از کتاب‌های مسعود فروتن است؛ کتابی که شامل مجموعه داستان‌های کوتاهی از دوران کودکی اوست.

خانه خاطره ها

«من ۲۰ سال است که اینجا زندگی می‌کنم. قبلش در مجتمع زندگی نکرده بودم اما اینجا برای یک آدم تنها خیلی جای خوبی است. می‌توانی با خیال راحت در خانه را قفل کنی و بروی دنبال کارهایت. وقتی هم نیستی کتاب‌ها و نامه‌هایت را تحویل می‌گیرند. خوبی زندگی در این‌جور مجتمع‌ها این است که هم ساکنانش با آپارتمان‌نشینی آشنا هستند و هم فضای بیرونی مناسبی دارد. الان من حس می‌کنم در آپارتمانی زندگی می‌کنم که وسط یک باغ است.»

«زیاد می‌روم جمعه بازار. جمعه بازار بهم آرامش می‌دهد. مثل ورق زدن آلبوم می‌ماند. خیلی از این وسایل قدیمی را آنجا پیدا کردم. چند تا دوست هم آنجا دارم که هروقت می‌روم چیزهای تازه‌ای را که آورده‌اند نشانم می‌دهند.»

«یک کار خوبی در یزد کرده‌اند. این خانه‌های سنتی را بازسازی کرده‌اند و تبدیل شده به هتل. یک سفر رفته بودم یزد و ‌مهمان یکی از همین هتل‌ها بودم. وسایل توی اتاق کاملا ایرانی بود. وقتی وارد محوطه هتل شدم، حس خوب بچگی بهم دست داد. شب تا صبح هم خواب خانه بچگی‌ام را دیدم.»

«یک دوستی داشتم که همیشه می‌گفت: «مال سفید، مال روز سیاهه» من خیلی این تفکر را قبول دارم. آدم باید از وسایلی که دارد برای راحتی‌اش استفاده کند. وقتی هم خراب شد می‌اندازی دور و یکی دیگر می‌خری.»

«هر کدام از وسایلی که اینجا می‌بینید، دانه‌دانه فراهم شده و به هرکدام‌شان هم علاقه خاصی دارم. این علاقه به ‌مهمانانم هم منتقل می‌شود. هیچ‌کس در خانه من احساس غریبگی نمی‌کند.»

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين