امروز : چهارشنبه, ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/20 - 17:26 ذخیره فایل ارسال به دوستان
علمی

رنگ‌ ها هم دل دارند و هم زبان

خیلی‌ وقت‌ ها چیدمان خانه تنها عنصر مهم طراحی نیست. رنگ‌ها هم نقش مهمی در این بازی دارند. یک استقبال گرم همان بدو ورود و پذیرایی خاص. دوستانی که صمیمیت‌شان واقعی است و خانه‌ای که از نظر دکوراسیون روز چیزی کم ندارد.

مجله منزل – لیلا حامدی: یک استقبال گرم همان بدو ورود و پذیرایی خاص. دوستانی که صمیمیت‌شان واقعی است و خانه‌ای که از نظر دکوراسیون روز چیزی کم ندارد. بساط پذیرایی فراهم است اما آن کسی که باید احساس راحتی کند آن‌قدرها هم راحت نیست. مهمان کمی سردرگم است. گاهی احساس خستگی می‌کند و با خمیازه‌ای آن را از تن بیرون می‌فرستد و گاهی میل به غذا را از دست می‌دهد. خلاف این موضوع هم خیلی اوقات پیش می‌آید. اینکه خانه ساده و کوچک است با محدودترین وسایلی که می‌شد در آن جا داد اما با این حال به محض ورود به آن، همه احساس راحتی و صمیمیت دارند حتی بدون اینکه بدانند میزبان کیست و حال و هوایش چیست.

این وسط مقصر نه میزبان است و نه مهمان بی‌خبر از همه‌جا. تقصیرها همه به گردن رنگ‌هاست؛ رنگ‌هایی که روی در و دیوار و لوازم خانه جاخوش کرده‌اند و بی‌خبر از حواس میزبان برای دیگران داستان را تعریف می‌کنند؛ داستان و ماجرای شخصیت صاحبخانه و حال آن روزهایش را. پس مراقب رنگ‌های خانه‌تان هم باشید. آنها با زبان بی‌زبانی حرف می‌زنند. می‌خواهید بدانید رنگ‌ها چه می‌گویند؟ صفحات بعد را دنبال کنید.

نارنجی یعنی اعتماد به نفس

رنگ توانایی، انرژی، گرما، آسایش و البته اعتماد به نفس. درست با خصوصیاتی شبیه رنگ قرمز با این تفاوت که احساس جوانی مضاعف به بیننده منتقل می‌کند. برای همین این روزها در منزل افراد مسن و خانه‌های سالمندان بیشتر از این رنگ برای در و دیوارها استفاده می‌کنند. هر چند ممکن است خیلی از آنها از این رنگ خوش‌شان نیاید برای اینکه طبق اصول روانشناسی واکنش آدم‌ها به رنگ نارنجی دو نوع است یا عاشق آن می‌شوند یا سریع دل‌شان را می‌زند که البته با یک چیدمان خوب و حفظ توازن رنگ‌ها می‌شود مشکل دوم را خیلی زود برطرف کرد.

رنگ‌ها هم دل دارند و هم زبان

نارنجی یکی از معدود رنگ‌هایی است که به بیننده قدرت بیان احساسات را می‌دهد. نارنجی خاصیت ضدافسردگی هم دارد برای همین خیلی از طراحان از آن برای رنگ اتاق بچه‌ها استفاده می‌کنند. رنگ نارنجی کج‌خلقی و زود‌رنجی را خیلی کم می‌کند. معمولا اتاق نشیمن و هال را نارنجی‌رنگ می‌کنند چراکه نارنجی رنگ ارتباط و صمیمیت است و مناسب برای جایی که افراد خانواده هر شب دور هم جمع می‌شوند. البته برای باقی قسمت‌های خانه هم می‌توان رنگ نارنجی را به کار برد؛ آنجا هایی که رنگ‌ها کسل‌کننده و یکدست هستند.

آن وقت نارنجی به عنوان یک تشدیدکننده رنگ می‌تواند کلی کارساز باشد. امتحانش ضرری ندارد. در خانه‌ای که رنگ پرده و مبل‌ها همه یکسان است دو، سه تا کوسن نارنجی قرار دهید و آن‌وقت ببینید که چه انرژی عجیبی در محیط پراکنده می‌شود. هر وقت حوصله‌تان از خانه سر رفت فقط کافی است یکی، دو شاخه گل نارنجی بخرید و روی میز بگذارید یا در محل کار یکی از زونکن‌ها یا حتی پد موس‌تان را نارنجی انتخاب کنید. می‌بینید که آن وقت چقدر حال‌تان عوض می‌شود. نارنجی رنگ جوانی است پس با نارنجی خودتان را جوان کنید!


آبی تیره یعنی تفکر

ماکس لوشر، روانشناس سوئیسی سال‌های زیادی را برای تحقیق در زمینه روانشناسی رنگ‌ها سپری کرد. لوشر آدم‌ها را در موقعیت‌های مختلف و در ارتباط با رنگ‌ها قرار می‌داد و با استفاده از روش‌های خاص خودش احساسات آنها را محک می‌زد. او در آزمایشگاه درباره رنگ آبی تیره یا سورمه‌ای به نتیجه عجیبی رسیده بود؛ اینکه بیشتر آدم‌ها تا در فضایی با در و دیوار آبی تیره قرار می‌گیرند احساسات‌شان تعطیل می‌شود و شروع به فکر کردن می‌کنند.

رنگ‌ها هم دل دارند و هم زبان

البته این موضوع به احساس مشترک همه آنها در محیط آبی تیره ربط داشت؛ اینکه همه‌شان احساس آرامش خاصی در آن محیط داشتند که می‌توانستند بی‌هیچ دغدغه‌ای به تفکر رو بیاورند. درواقع فکر کردن از تاثیر آرامش‌بخش خوبی بود که رنگ سورمه‌ای روی سیستم اعصاب مرکزی می‌گذاشت. می‌گویند در اتاقی که رنگ آبی تیره غالب است، اعضای خانواده راحت‌تر احساسات و هیجانات خودشان را کنترل می‌کنند.

مناسب‌ترین مکان برای رنگ سورمه‌ای هم یا اتاق مطالعه است یا نشیمن؛ البته به شرط اینکه اعضای خانواده بخواهند میزان تفکرشان بالا باشد وگرنه برای آدم‌های احساساتی رنگ آبی تیره کمی دلگیرکننده هم هست و زود حوصله‌شان را سر می‌برد. اما از ما به شما نصیحت هر وقت خواستید تصمیم بزرگی بگیرید یک لباس سورمه‌ای بپوشید!


بنفش یعنی آرامش

رنگ باشکوهی که تا امروز کمتر از آن در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌شد. شاید کسانی که از بنفش در طراحی خانه فرار می‌کردند، هنوز با خاصیت آرامش‌بخشی آن آشنا نشده بودند و نمی‌دانستند خانواده رنگ بنفش و یاسی چقدر می‌تواند روی آرامش اعصاب اعضای خانواده نقش داشته باشد. می‌گویند بنفش ظرافت، رویای روزانه، معنویات و وقار را القا می‌کند و برای ایجاد صلح و آرامش، برتری، ملایمت، احترام و حتی کاهش سر و صدا در خانه موثر است.

رنگ‌ها هم دل دارند و هم زبان

قدرت آرامش‌بخشی بنفش در خانه آن‌قدر زیاد است که دانشمندان کلی تحقیق روی آن انجام داده‌اند و دست آخر به این نتیجه رسیده‌اند که بنفش هم فشار خون را پایین می‌آورد و هم ترشح غدد بیش‌فعال را کم می‌کند. برای همین بیشتر آدم‌هایی که در خانه‌ای با چیدمان بنفش قرار می‌گیرند کمتر دچار تنش‌های عصبی می‌شوند. خانه‌ای با در و دیوار بنفش یعنی محلی برای آرامش. مطمئن باشید شرورترین افراد هم با ورود به خانه‌ای به‌رنگ بنفش دست از شرارت برمی‌دارند. پس اگر در گروه افرادی قرار دارید که مشغله‌های زیادی در طول روز دارند، بهتر است دکوراسیون و رنگ‌بندی خانه‌تان را از طیف گسترده‌ای از رنگ‌های بنفش انتخاب کنید.

به عقیده کارشناسان طراحی، بنفش نشان‌دهنده شجاعت، مدیریت و قاطعیت میزبان است و می‌تواند مهربانی و صمیمیت او را به مهمان‌ها نشان دهد. اگر از رنگ بنفش برای دیوارها و پرده‌ها به‌ویژه در اتاق غذاخوری یا نشیمن استفاده می‌کنید، بهتر است مبل‌ها رنگ روشنی داشته باشند یا اگر مبل‌ها را بنفش انتخاب کرده‌اید حتما دیوارها را روشن کنید. این‌طوری بنفش شما قدرت بیشتری خواهد داشت ضمن اینکه می‌توانید از لوستری با حباب‌های بنفش یا از ظروفی که در آنها از طیف‌های مختلف رنگ بنفش استفاده شده روی میز، کتابخانه، قفسه و ویترین استفاده کنید. در هر حال تا می‌توانید بنفش باشید که به آرامش دنیا می‌رسید.


سفید یعنی سادگی

معمولا نظر مردم به دیوارهایی به رنگ سفید دو نوع است. از آنجایی که سفید با هر رنگی جور می‌شود، برای خانه‌هایی که در اختیار مستاجرها قرار می‌گیرد یا برای فروش گذاشته می‌شود بهتر است. برای همین بیشتر صاحبخانه‌ها و افرادی که در کار ساخت و ساز انبوه خانه هستند اولین رنگ انتخابی‌شان سفید است. اما عده‌ای که نگاهی غیر از این به خانه دارند سفید را برای دیوارها اصلا نمی‌پسندند که البته شاید حق هم داشته باشند.

رنگ‌ها هم دل دارند و هم زبان

دیوارهای یک‌دست سفید خنثی و خسته‌کننده به نظر می‌آید و هیچ ایده خلاقانه‌ای ندارد بنابراین ما به شما یک طرح کاملا سفید پیشنهاد نمی‌دهیم مگر اینکه نویسنده رمان‌های عاشقانه باشید! سفید به‌شدت احساسات را تحریک و حس نوستالژی و دلتنگی زیادی تلقین می‌کند که همین مانع تفکر می‌شود. درواقع برخلاف رنگ سیاه که جاذب همه رنگ‌هاست، سفید همه رنگ‌ها را پس می‌زند پس بهترین استفاده از آن برای پس‌زمینه است؛ مثلا دیواری سفید مناسب‌ترین جا برای‌ نشان دادن یک تابلوی هنری شاهکار است یا برای بیشتر جلوه دادن مبل‌های رنگی خانه بهتر است دیوارها سفید باشد. اما استفاده از دکوراسیون سفید با دیوارهایی استخوانی یک اشتباه محض است.

مطمئن باشید هر مهمانی در این خانه بعد از یکی، دو ساعت بار و بندیلش را جمع می‌کند و می‌رود چون حتی اگر سفیدی همه‌جا او را خسته نکرده باشد، بازتاب نوری که وارد چشمش می‌شود خیلی ناراحتش می‌کند. البته سفیدی دیوارها و وسایل خانه یک خوبی دارد؛ اینکه فضا را بازتر نشان می‌دهد یا وقتی با رنگ‌های گرم ترکیب شود، احساس خوبی به بیننده القا می‌کند؛ حس سرخوشی و سرزندگی. پس اگر خیال استفاده از رنگ سفید در خانه را دارید حداقل به فکر دو، سه  وسیله دکوری رنگی یا کوسن‌هایی با رنگ گرم باشید. سفیدی زیادی گاهی چشم‌ها را بدجوری می‌زند!


قهوه‌ای یعنی ثبات

ترکیبی از قرمز و زرد با درصد زیادی سیاه؛ در نتیجه به جدیت سیاه هست ولی کمی نرم‌تر و گرم‌تر. خوبی‌اش این است که خواص روانی قرمز و زرد را هم تا حدودی دارد. برای همین بین رنگ‌هایی که برای دکوراسیون خانه انتخاب می‌شوند، محبوب است و قابل اعتماد چراکه قهوه‌ای نشان‌دهنده حس قدرت و اطمینان‌پذیری است و وارد هر خانه‌ای هم که شود همین حس را به اعضای خانه می‌بخشد. رنگ قهوه‌ای معمولا نشان‌دهنده طبیعی بودن، زمینی بودن و متفاوت بودن است اما گاهی می‌تواند نشانگر پیچیدگی هم باشد.

رنگ‌ها هم دل دارند و هم زبان

خوبی قهو‌ه‌ای این است که هیچ‌وقت از مد نمی‌افتد هرچند که زیبایی آن بستگی به هماهنگی‌اش با باقی وسایل خانه دارد؛ اینکه در کنار صورتی چرک قرار بگیرد یا زرد و سفید ظاهر متفاوتی پیدا می‌کند. افرادی که به قهوه‌ای علاقه دارند، ثبات را ترجیح می‌دهند برای همین به‌طور حتم در دکوراسیون خانه هم وقتی از قهوه‌ای استفاده می‌کنند در آن اغراق خاصی دارند. پس اگر عاشق قهوه‌ای هستید بهتر است اول لجبازی را کنار بگذارید و کمی هم به دنبال رنگ‌های مکمل قهوه‌ای باشید. البته قهوه‌ای طیف‌های بسیار زیادی دارد که هرکدام حالات و ویژگی‌های مخصوص خودشان را دارند. اما همه در یک حس مشترک هستند؛ حس تکامل.

از لحاظ علم انرژی‌درمانی، قهوه‌ای سمبل رویش تکامل است و نشانی از انرژی و سرزندگی؛ درست مانند عنصر چوب. برای همین است که اشیای چوبی و قهوه‌ای‌رنگ در طراحی داخلی نقش مکمل را دارند. قهوه‌ای را نباید هیچ‌وقت به صورت یک‌دست در خانه به کار برد مگر اینکه در کنارش کلی از رنگ‌های خاص را داشت. هرقدر شما بیشتر قهوه‌ای باشید، آدم جدی‌تر و سخت‌تری به نظر می‌رسید و خانه‌تان هم گرم است اما بدون هیجان!


آبی یعنی سکون

آبی به‌طور واضح یک پیام دارد؛ اعتماد. اگر آبی رنگ مورد علاقه‌تان بوده است و در و دیوار خانه‌تان هم آبی‌رنگ است باید خیال‌تان راحت باشد برای اینکه هر کسی که پایش را به خانه شما می‌گذارد اول از همه احساس آرامش می‌کند و بعد اطمینان. این وسط فقط یک مشکلی هست؛ اینکه دیگر نباید از مهمان‌تان توقع خوردن غذای زیاد را داشته باشید برای اینکه آبی به‌شدت اشتها را کور می‌کند؛ آن‌قدر که این روزها در برنامه‌های کاهش وزن توصیه می‌شود افراد با اضافه وزن بالا غذای‌شان را در بشقاب‌های آبی‌رنگ بخورند.

رنگ‌ها هم دل دارند و هم زبان

برای همین بهتر است حداقل در آشپزخانه یا سالن غذاخوری کمتر از رنگ آبی استفاده شود. اما آبی رنگ محبوب اتاق بچه‌هاست. اگر دقت کرده باشید بیشتر کلاس‌های درس هم آبی هستند برای اینکه‌رنگ آبی به‌مرور زمان بهره‌وری، شعور و میزان خلاقیت فکری را بالا می‌برد. البته کاربرد آبی در خانه کمی متفاوت است. از آنجا که رنگ آبی جلوی هر حرکتی را می‌گیرد و سطح هیجان را پایین می‌آورد، بهتر است برای اتاق خواب و دیوار‌های حمام از این رنگ استفاده شود.

اگر هم می‌خواهید رنگ آبی را برای نشیمن یا پذیرایی استفاده کنید باید با بقیه رنگ‌ها ترکیب شود. این وسط چون آبی رنگ سردی است بهتر است برای از بین بردن سردی آن از یک رنگ گرم استفاده شود. ترکیب آبی با قرمز یا زرد هیجان بیشتری به خانه می‌دهد. روی هم رفته اگر در زندگی‌تان دنبال آرامش و آسودگی برای مقابله با آشفتگی‌ها و اضطراب‌ها هستید یا دنبال بازکردن جریان ارتباط، گسترش زاویه دید و صلح، از رنگ آبی استفاده کنید.


سیاه یعنی جسارت

استفاده کم از مشکی در دکوراسیون نشانه قدرت است و آنهایی که مشکی را می‌پسندند، بر این تاکید می‌کنند که چیزهای ناگفته زیادی دارند. رنگ مشکی نشانه قدرت، شأن و مقام، برجسته بودن و قاطعیت است. مشکی کردن قسمتی از خانه یعنی اینکه شما بیش از اندازه جسارت داشته‌اید. این روزها طراحان داخلی از رنگ مشکی در خانه‌ها فقط به یک منظور استفاده می‌کنند؛ داشتن یک خانه متفاوت به‌خصوص زمانی که از رنگ مشکی برای دیوارها استفاده شود. مشکی در طراحی خانه یعنی رمز و راز؛ یعنی اینکه صاحبخانه با ظرافت خاصی قصد پنهان کردن بعضی نقص‌ها و بزرگ جلوه دادن برخی از لوازم را داشته است.

رنگ‌ها هم دل دارند و هم زبان

سیاه می‌تواند حالتی پیچیده و در عین حال باشکوه به طراحی داخلی بدهد. در کنار رنگ‌های روشن‌تر یا خنثی، هر چیزی که به رنگ سیاه باشد جلب ‌توجه می‌کند. البته یادتان باشد سیاه می‌تواند به فضا حالت خفه‌کننده یا خیلی ساده هم  بدهد. در حالی که رنگ سیاه اغلب برای نشان دادن قدرت و پرستیژ اجتماعی به کار می‌رود، خیلی هم نمی‌شود روی لذتبخش بودن این رنگ در طراحی داخلی حساب کرد. نکته اینجاست که اگر در مقیاس کم از رنگ سیاه استفاده کنید، روی پیچیدگی شیک خانه تاکید کرده‌اید.

برای رفع تیرگی سیاهی خانه هم می‌شود راهی به جز استفاده از سفید و قرمز پیدا کرد؛ استفاده از رنگ‌هایی که سنگینی خاص خودشان را دارند و در عین حال می‌توانند فضای خسته‌کننده یک‌دست سیاه خانه را بگیرند مانند سورمه‌ای، بنفش تیره یا حتی زغالی و قهوه‌ای. این ترکیب رنگ‌ها که به تازگی در تونالیته مشکی قرار داده شده‌اند مناسب خانه‌هایی با متراژ بالا هستند. در خانه‌های کوچک استفاده از رنگ مشکی باید محدود باشد؛ صرف رنگ قاب عکس‌ها یا میزها.


قرمز یعنی هیجان

رنگ قرمز گرم‌ترین رنگ‌هاست و به عنوان مادر رنگ‌ها شناخته می‌شود؛ آن‌قدر که در بعضی زبان‌ها کلمات قرمز و رنگی مترادف هم هستند و در بعضی‌ دیگر از زبان‌ها هم هر وقت بخواهند معنای زیبایی را منتقل کنند می‌گویند قرمز. اولین پیغام قرمز برون‌گرایی است؛ یعنی اگر تکه‌ای از دکور خانه‌تان قرمز باشد، سریع این پیام را به بیرون فرستاده‌اید که شما آدم برونگرایی هستید و عاشق رابطه و رفت و آمد. رنگ قرمز در خانه یعنی عشق، انرژی، گرما، خوش‌بینی و هیجان.

رنگ‌ها هم دل دارند و هم زبان

پس اگر دل‌تان یک اتاق گرم و نرم می‌خواهد باید دیوارها را قرمز کنید. با این کار محیط بسته‌تر و صمیمی‌تر می‌شود. البته قرمز رنگ مناسب اتاق خواب نیست برای اینکه قرمزی دیوار میزان تنفس را زیاد و خواب و آرامش را کم می‌کند. قرمز در باور طراحان دکوراسیون داخلی به معنای استطاعت مالی است. آنها برای اینکه خانه‌ها را خاص و مجلل نشان دهند از المان‌های قرمزرنگ در چیدمان استفاده می‌کنند؛ مثلا از قرمز در اطراف شومینه استفاده می‌کنند یا در ورودی خانه را به رنگ قرمز درمی‌آورند. به‌طور کلی بیشتر اوقات افراد ثروتمند و کسانی که اهل ریسک کردن هستند این رنگ را دوست دارند.

این دسته عاشق هیجان و تجربه کردن هر چیز تازه‌ای هستند و خیلی زود از یکنواختی خسته می‌شوند. اگر از این رنگ خوش‌تان نمی‌آید، شاید به این دلیل است که هیجان و قدرت آن با روحیه‌تان سازگار نیست. پس اگر در زندگی هیجان می‌خواهید قرمز شوید وگرنه همان رنگ‌های سرد ساده برای‌تان مناسب‌تر است. یادتان باشد آشپزخانه قرمز یعنی یک جای خوب برای غذا. رنگ قرمز اشتها را دوبرابر می‌کند پس قرمزی را به آشپزخانه‌تان بیاورید حتی اگر با نصب یک پرده راه‌راه قرمز باشد.


سبز یعنی طراوت

سبز آرامش‌بخش‌ترین رنگ در بین رنگ‌هاست و نشانه‌ طبیعت. می‌گویند رنگ سبز در نوشته‌های باستانی هم نشانه زندگی بوده است. این رنگ در اساطیر به معنای رشد، دوست داشتن، امیدواری، آرامش، خوشبختی و سلامتی بوده و سمبلی از صلح، دوستی و هماهنگ بودن. رنگ سبز نیروی شفابخشی بسیار زیادی دارد و به وسیله‌ آن می‌توان ذهن و روح را آرام کرد. برای نگاه کردن به رنگ سبز، نیازی به تنظیم شبکیه‌ چشم نیست و این رنگ بدون اینکه تجزیه و شکسته شود به‌راحتی دیده می‌شود به همین دلیل برای تقویت بینایی خیلی خوب است به‌خصوص وقتی که در اتاق بچه‌ها استفاده شود.

رنگ‌ها هم دل دارند و هم زبان

وقتی شما خانه‌تان را به رنگ سبز درمی‌آورید درواقع به دیگران این پیغام را می‌دهید که دنبال آرامش و امنیت هستید. فقط یادتان باشد این وسط سبز روشن که یکی از آرامش‌بخش‌ترین رنگ‌های دنیاست تا حدی ممکن است باعث دودلی و کند شدن حرکات شود پس در استفاده از آن محتاط باشید یا حداقل در کنارش از رنگی دیگر استفاده کنید. طراحان دکوراسیون داخلی معتقدند رنگ سبز زمانی بهترین و بیشترین تاثیر را دارد که رنگ نارنجی را در کنار خودش داشته باشد. سبز در این صورت رنگی فعال و پرشور و در عین حال لطیف می‌شود پس اگر در و دیوار خانه را سبز کرده‌اید، حتما مبل‌های نارنجی یا پرده‌هایی با این رنگ را از یاد نبرید.

اگر زیاد اهل رنگ سبز نیستید باز هم پیشنهاد ما این است که حداقل رنگ در ورودی، یک صندلی راحتی یا میز عسلی کوچک خانه را حتما سبز انتخاب کنید. این‌طوری حداقل گوشه‌ای از طراوت زندگی را به خانه آورده‌اید. نکته مهم آخر اینکه دانشمندان به‌تازگی‌ فهمیده‌اند که رنگ سبز توانایی خواندن را بالا می‌برد. گویا بعضی از دانش‌آموزان و دانشجویان با قرار دادن یک برگه‌ شفاف سبزرنگ روی صفحه کتاب، می‌توانند مطالب را با سرعت بیشتری بخوانند و درک کنند پس بد نیست رنگ اتاق بچه‌مدرسه‌ای‌های خانه را حداقل سبز کنید. شاید کمی هم درس خوان‌تر شدند!


خاکستری یعنی به روز بودن

در روانشناسی رنگ‌ها خاکستری تعریف عجیبی دارد. برای اینکه خاکستری اصلا رنگ به حساب نمی‌آید؛ نه تیره است و نه روشن، خاکستری کاملا آزاد از هر محرک یا گرایش روانی است. درواقع خاکستری خنثی است، نه اضطراب‌آفرین است و نه آرام‌بخش بنابراین هر کسی که رنگ خاکستری را انتخاب کند، معنایش این است که می‌خواهد دور هر چیزی دیوار بکشد و خود را غیرمتعهد و فاقد فعالیت بیرونی نشان دهد. رنگ خاکستری بی‌تفاوتی، عدم مشارکت و همکاری، سستی و تنبلی را در فرد به وجود می‌آورد.

رنگ‌ها هم دل دارند و هم زبان

می‌گویند استفاده از رنگ خاکستری به تنهایی باعث خستگی و ناامیدی می‌شود برای اینکه هیچ جذابیتی ندارد و خیلی رسمی و جدی است. البته خاکستری برای طراحان داخلی معنایی سوای تعریف روانشناس‌ها دارد. رنگ خاکستری در خانه یعنی صلح و آرامش. رنگ خاکستری این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده برای اینکه یکی از نمادهای خانه مدرن شده است. طراحان داخلی خاکستری را دوست دارند چون یک‌جورهایی بین سفید و سیاه بلاتکلیف است و همین حد واسط دست آنها را برای هر ترکیب رنگی باز گذاشته است.

پس اگر برای نقاشی دیوارهای اتاق‌های‌تان به دنبال رنگ مناسبی می‌گردید، بد نیست سایه‌های مختلف رنگ خاکستری یا طوسی را هم بی‌خیال نشوید. هر چند که خاکستری ممکن است گاهی شفافیت و درخشندگی باقی رنگ‌ها را بگیرد اما اگر درست ترکیب شود، خانه‌ای آرام و ساکت مهیا می‌کند. برای رفع خنثی بودنش هم راه زیاد است؛ یک لحظه به ترکیب خاکستری و بنفش یا خاکستری و فیروزه‌ای فکر کنید؛ حال‌تان بهتر نشد؟


صورتی یعنی خوش‌رویی

صورتی به عنوان یک رنگ شیرین، معصوم و رمانتیک شناخته شده است. این رنگ تندی و حرارت قرمز را ندارد اما از خانواده قرمز‌هاست. صورتی بسته به میزان قرمز به کار رفته در آن می‌تواند در رده رنگ‌های سنگین و موقر یا رنگ‌های احساسی و هیجانی قرار بگیرد. پس اول از همه باید با خودتان کنار بیایید که می‌خواهید جزو کدام دسته از آدم‌ها دیده شوید. یک آدم پراحساس هیجان‌زده رنگ صورتی‌اش پررنگ‌تر از بقیه است.

رنگ‌ها هم دل دارند و هم زبان

رنگ صورتی یعنی گرمی و خوش‌رویی میزبان. صورتی یک رنگ معمول برای اتاق خواب‌ها و حمام است. صورتی پررنگ برای بیان شادی و انرژی در یک آشپزخانه یا نشیمن خانوادگی هم مناسب است. البته خیلی کم پیش می‌آید که کسی به خودش جرات استفاده از این رنگ را در نشیمن یا حتی آشپزخانه بدهد اما باید در نظر داشت که صورتی در کنار سفید فضایی شیک و آرام درست می‌کند. در واقع اگر می‌خواهید فضا کلاسیک‌تر به نظر برسد، این ترکیب را فراموش نکنید. البته اگر صورتی را با قهوه‌ای به کار ببرید ترکیب زیبایی ایجاد می‌شود که برای اتاق نشیمن گزینه مناسبی است.

صورتی در کنار سیاه هم جلوه مدرن‌تری به اتاق می‌بخشد و فضا را تا حدودی عاشقانه می‌کند. صورتی و بادمجانی هم ترکیب مدرن و زیبایی است که از سلیقه متفاوت شما حکایت می‌کند و در آخر اینکه صورتی در کنار طوسی یا خاکستری، آرامش فضا را افزایش می‌دهد. می‌بینید؛ صورتی یکی از معدود رنگ‌هایی است که ترکیبش با رنگ‌های دیگر معنای خاصی دارد. فقط مهم این است که از آن درست استفاده شود. در رابطه با آشپزخانه هم خیال‌تان راحت باشد. در خانه‌ای که آشپزخانه‌اش صورتی است آدم‌ها هیچ‌وقت اضافه وزن نمی‌گیرند برای اینکه صورتی هم از آن رنگ‌های کورکننده اشتهاست. این رنگ اشتهای شما را برای مصرف مواد غذایی چرب و پرکالری کاهش می‌دهد و شما را نسبت به مصرف غذاهای کم‌حجم و سالم ترغیب می‌کند. درواقع صورتی با آرامش محض حتی شکم را هم به آرامش دعوت می‌کند!


زرد یعنی توجه

زرد و طلایی مفهومی از عشق آسمانی در فرهنگ‌های قدیمی داشت تا جایی که عروس‌های یونان و روم لباس زرد می‌پوشیدند. این رنگ سمبل سخاوت، نجابت و دانایی و همچنین رنگی شاد و دوستانه است. زرد کم‌رنگ کودکانه، زرد پررنگ مهربان و گرم و زرد خالص بیان‌کننده هیجان، فعالیت و قدرت است. اما مهم‌ترین خاصیت رنگ زرد در خانه جلب‌ توجه و تمرکز است. این رنگ توانایی ذهنی شما را افزایش می‌دهد و ذهن‌تان را شفاف می‌کند تا بهتر بتوانید در گفت‌وگوها موثر باشید. به‌طور معمول آنهایی که در خانه‌هایی با دکوراسیون زرد سر می‌کنند، نسبت به آدم‌های دیگر هم بیشتر حرف می‌زنند و هم بیشتر توجه می‌کنند.

رنگ‌ها هم دل دارند و هم زبان

طول موج زرد نسبتا طولانی است و رنگی تحریک‌کننده به حساب می‌آید. البته تحریک کننده حواس عاطفی ولی با این حال در استفاده از آن باید کمی تامل کرد و با دقت بیشتری دست به کار شد برای اینکه رنگ زرد از نظر روانی دو کارکرد مختلف دارد یا باعث خوش‌بینی و اعتماد به نفس می‌شود یا اضطراب و تشویش. اینها تماما بستگی به این دارد که شما چقدر در استفاده از رنگ زرد اغراق کرده باشید یا چطور آن را با باقی رنگ‌ها ترکیب کرده و تونالیته را رعایت کنید. پس با این حساب اگر زیاد در کار طراحی داخلی حرفه‌ای نیستید، بهتر است رنگ زرد را کمتر و سطحی به کار ببرید.

در نهایت فقط برای رویه کوسن‌ها یا رنگ قاب عکس‌ها از آن بهره ببرید. بهترین استفاده از رنگ زرد برای مناطقی است که اغلب شاهد ابر و بارندگی هستند یا اتاق‌هایی در خانه که آفتاب‌گیر نیستند. این‌جور مواقع زرد فضا را روشن‌تر و بازتر نشان می‌دهد. برای ورودی خانه هم زرد بهترین رنگ‌هاست چراکه همان اول کار حس دوستی به مهمان می‌دهد و او را برای ورود به خانه مشتاق می‌کند.

دیدگاه بینندگان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين