امروز : پنج شنبه, ۷ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/22 - 0:00 ذخیره فایل ارسال به دوستان
سیاسی

دلیل عدم حضور ظریف در تلویزیون پس از توافق

وزیر امور خارجه کشورمان دلیل حضور کم‌رنگ در صداوسیما پس از توافق ژنو را مشغله‌های کاری و خصوصاً سفرهای منطقه‌ای ذکر می‌کند و یادآور می‌شود که در این دو ماه بیشتر تمرکزش بر روی مسائل هسته‌ای بوده و اکنون زمان دیگر فعالیت‌های دیپلماتیک است. درعین‌حالی که تمرکز زیاد صداوسیما بر توافق هسته‌ای را هم ضروری نمی‌داند.

پایگاه خبری الف: محمدجواد ظریف در مورد شرایط مدیریت مذاکرات هسته‌ای با توجه به موافقین و مخالفینی که در داخل و خارج از کشور وجود داشت، ضمن اشاره به سختی های کار، از حمایت مردم و مقام معظم رهبری به‌عنوان مهم‌ترین عامل دلگرم‌کننده تیم مذاکره‌کننده نام برد و افزود: شرایط بسیار سخت بود چراکه هم فشار خارجی و هم فشار داخلی بود چراکه ما در مقابل شش کشور به‌ظاهر قدرتمند دنیا نشسته بودیم که این شش کشور خودشان هم نبودند بلکه چندین قطعنامه شورای امنیت را داشتند، قطعنامه‌هایی که شما باید بدون حتی یک ساعت اجرا کردن آن را لغو کنید. این خواسته بسیار بزرگی بوده که در دنیا بی‌سابقه است.

مقام معظم رهبری به نحو غیرقابل سؤالی از تیم مذاکره‌کننده حمایت می‌کردند و البته ریاست جمهوری نیز همواره به ما دلگرمی می‌دادند ضمن اینکه احساس می‌کردیم چندصدایی جامعه نعمت است و ما باید قدر این نعمت را بدانیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در مورد تحریم‌ها گفت: امروز تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال می‌شود تحریم‌های روانی است که به آن‌ها اصطلاحاً هزینه‌های حیثیتی کارکرد با ایران می‌گویند، حال این فضاسازی از بین رفته و این ساختمان تحریم‌ها فرو ریخته است. اگر در این هفت، هشت سال کشورها می‌آمدند و تحریم‌های خودشان را بر مبنای مقبولیتی که شورای امنیت ایجاد کرده بود، بنا می‌کردند، از این به بعد باید برخلاف قطعنامه شورای امنیت تحریم بگذارند.

ظریف در مورد امکان بازگشت فضای تحریم‌ها با تصمیم رئیس‌جمهور بعدی آمریکا یا کنگره گفت: در عالم واقع و گذشته این‌طور نبوده است، بلکه پله‌پله آمدند بالا تا توانستند این تحریم‌ها را اعمال ‌کنند؛ اما بالاخره این یک توافقی است بین طرفینی که اعتمادی به یکدیگر ندارند. ما هم معتقدیم اگر طرف مقابل تعهدات خود را اجرا نکرد باید ما امکان بازگشت داشته باشیم تا این‌طور نباشد که طرف مقابل تعهدات خود را اجرا نکند و ما به تعهداتمان ادامه دهیم و طرف مقابل نیز تعهداتش همین لغو تحریم‌ها است.

رئیس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در پاسخ به پرسشی در مورد سازوکار بازگشت تحریم‌های شورای امنیت با اشاره به اینکه شرایط به نحوی تعیین شده است که بازگشت‌پذیری هزینه بالایی دارد و اگر طرف مقابل بخواهد بهانه بیاورد و تحریم‌ها را برگرداند ایران این را رافع مسئولیت خود تلقی می‌کند و تمام برنامه‌ها را از نو آغاز می‌کند، افزود: آن‌ها نمی‌توانند تحریم‌ها را یک‌شبه بازگردانند چرا که این تحریم‌ها سال‌ها طول کشیده است تا اعمال شود. ولی ما نیاز نداریم برویم اجماع جهانی درست کنیم زیرا فقط خودمان هستیم و من به شما اطمینان می‌دهم که جمهوری اسلامی سریع‌تر می‌تواند به برنامه گذشته‌اش بازگردد و این دستاوردی که آن‌ها همیشه می‌گفتند شما خیلی راحت‌تر از ما می‌توانید به برنامه خود بازگردید.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به یکی دیگر از سؤالات در مورد زمان لغو تحریم‌ها و اینکه طبق فرمایشات رهبری باید همه تحریم‌ها هنگام اجرای توافق‌نامه لغو شود هم تأکید کرد که: دقیقاً نظر مقام معظم رهبری در این خصوص اجرا شده است و بنده شخصاً خدمت ایشان گزارش داده‌ام. دوستان نمی‌دانم چرا اصرار دارند تا مباحثی را مطرح کنند و از مقام معظم رهبری هزینه کنند. لذا این تصور که ما از خط قرمزها عبور کردیم، قطعاً غلط است، چراکه آن‌ها اقدامشان را قبل از ما انجام دادند.

مذاکره‌کننده ارشد ایران در پاسخ به یکی دیگر از سؤالات درباره امکان وضع تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: اگر طرف مقابل قانون جدیدی را وضع کند یا تحت عناوین جدید تحریم‌ها را انجام بدهد، ما هم این را به معنی نقض می‌گیریم و مجبور نیستیم دیگر آن روند را ادامه دهیم؛ اما نکته‌ی مهم این است که شرایط در حال تغییر است و همان‌طور که الآن کار کردن با ایران هزینه دارد در آن موقع فشار بر ایران هزینه خواهد داشت.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان یادآور شد: در این مذاکرات برخی کشورها که می‌خواستند تمام پیچ و مهره‌های هسته‌ای را باز کنند، یک گروهی هم می‌خواستند نظام را بردارند، همه این‌ها یک طرف بود و یک طرف هم چند قطعنامه فصل هفتم شورای امنیت بود؛ که شما برای یک دقیقه هم آن‌ها را اجرا نکرده بودید و می‌خواستید همه آن‌ها لغو شود که این فشار بسیار عظیمی از آن سمت بود و بعضی وقت‌ها نیز فشار عظیمی از داخل وارد می‌شد. شما باید بدانید که برخی از مخالفت‌ها به خاطر مخالفت مبنایی با دولت است؛ یعنی ربطی به موضوعی ندارد و برخی از دوستان در مجلس صریح می‌گویند که ما با همه سیاست‌های دولت مخالف هستیم و یک گروهی هم هستند که می‌گویند نگرانی‌هایی نسبت به برخی موضوعات دارند که طبیعی است که انتقادهایی وجود داشته باشد اما هیچ‌گاه نباید اجازه دهیم به خاطر منافع جناحی منافع ملی در خطر بیافتد.

وزیر امور خارجه کشورمان دلیل حضور کم‌رنگ در صداوسیما پس از توافق ژنو را مشغله‌های کاری و خصوصاً سفرهای منطقه‌ای ذکر می‌کند و یادآور می‌شود که در این دو ماه بیشتر تمرکزش بر روی مسائل هسته‌ای بوده و اکنون زمان دیگر فعالیت‌های دیپلماتیک است. درعین‌حالی که تمرکز زیاد صداوسیما بر توافق هسته‌ای را هم ضروری نمی‌داند.

دکتر ظریف در مورد امکان مناظره با تیم مذاکره‌کننده قبلی هم یادآور می‌شود که این کار را به مصلحت نمی‌داند و در عین حالی که انتقاداتی دارد اما هیچ‌گاه تاکنون انتقادی از تیم مذاکره‌کننده قبلی نکرده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين