امروز : چهارشنبه, ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/08/22 - 0:59 ذخیره فایل ارسال به دوستان
اخبار بابل

عاقبتِ فضای سبز شهرِ بابل؛ دراماتیک همچون پارک شهید «شُکری»

به گزارش بابل نومه ،پارک شهید شُکری، همه چیز برایِ یک محیط و یا فضایِ سبز فراهم آورده بود امّا حالا به وضعیتی اَسفناک تبدیل شده که حال واقعه ایی دردناک تر در خیلِ تار و مار شدنِ فرهنگ و محیطِ طبیعی و انسانی ، در حالِ بوقوع پیوستن است. پارک شهید شُکری یا همان «پارکِ شهر» (لاله سابق) که زمانی مکانی برای تفریح و استفاده از مسافرین یا مردم معرفی شده بود؛ البته که اینطور بود، امّا اکنون به جولانگاهی از مُعتادین و وقت گذراندن برایِ اعتیاد؛ از کشیدن گرفته تا تزریق و الواتیِ مُداوم و بی فرهنگی و تحجّری متعفن که بر دیوارها و نرده هایِ آن نقش بسته است، تبدیل شده.

این پارک فاصلۀ زیادی با «فرمانداری» شهر بابل ندارد. فاصلۀ زیادی هم با تنها ورزشگاهِ شهر «هفت تیر» ندارد. مهم تر از همه، اُرگانی که باید آن را تحتِ نظر داشته باشد و هنجارها و ناهنجارهایِ آن را مورد ارزیابی قرار دهد هم فاصله ایی با آن ندارد و این چنین ناامنی، این چنین کارناوالی از ترسِ و و حشت به راه افتاده که نه تنها شبیه به یک فضای سبز بلکه تفرُجگاهی از کسانی ست که چیزی از حُرمت و انسانیت سرشان نمی شود.

از آنسو، در سال ۸۹ مصوبه ایی مبنی بر احیاء و بازسازیِ پارک از طرفِ شورای اسلامی شهر بابل با بودجه ایی تقریباً ۵۰۰ میلیون تومانی در دستِ بررسی قرار می گیرد که متأسفانه مدرکی مبنی بر این «حرکت» وجود ندارد. در این پروژه به جمع آوری دیوارها و نرده های اطرافِ پارک و بازسازی آب نمایِ مرکز پارک اشاره شده بود که تنها موردِ قضیه، ایجادِ شهربازیِ کوچکی در انتهایِ ضلعِ جنوبیِ پارک بود که جریانِ خاصّی را از «تفریح و سرگرم شدنِ کودکان» پشتیبانی نمی کند. امّا نقطه ی مقابلِ آن و آلترناتیویِ قصّه که بسیار در کشورِ ما اتفاق می افتد. حرکتی روبرو و در مُوازات و می شود گفت آلترناتیوی «مُضحک» در حالِ رُخ دادن است.

نمی شود از آن به عنوانِ یک پیشنهادِ برتر یاد کرد. در حالی که پارک شهید شُکری همچنان به عنوانِ یک دخمه از بی فرهنگی و فقرِ انسانی و البته محیطی به حیاتِ خود ادامه می دهد؛

سراج

بوستان «سراج» در جایی دیگر و در پروژه ایی دیگر با بودجه ایی یک میلیارد و دویست میلیون تومانی با حضور مقامات بلند پایۀ شهرستان کُلنگ می خورد و این چنین وضعیتی جدید رقم می خورد. در این پارک و دیگر صحنۀ فضایِ سبز؛ دیوارها تبدیل به تبلیغات شده، بر رویِ احادیثِ معصومین و پیغمبر اسلام نقاشی ها و نوشته هایِ افتضاحی نقش بسته شده ، این دیوارها وسعتِ زیادی را در بر نمی گیرند ولی ما می دانیم که فضای سبزی با وسعت تقریباً ۱۰هزار متر در جهتِ ایجاد نشاط و شادابی برای مردم در حالِ ساخت می باشد. از این قبیل پروژه هایِ عمرانی هیچ گاه مضّر نبوده و خوب ارزیابی می شود امّا ما اکنون نقطه ایی کور در کناره یِ همین فضا داریم. نقطه ایی که شاید از دست رفته و بجایِ آن تاریکی و وحشت سَکنی گزیده است.

نقاشی های کشیده شده روی دیواره های پارک :

پارک شهید «شُکری» (۱) پارک شهید «شُکری» (۲) پارک شهید «شُکری» (۳) پارک شهید «شُکری» (۴) پارک شهید «شُکری» (۵) پارک شهید «شُکری» (۶) پارک شهید «شُکری» (۷)

 

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين