امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/03/15 - 15:51 ذخیره فایل ارسال به دوستان

غلامحسین بنان ; صدای ِ آرامش

 

غلامحسین بنان   صدای ِ آرامش/ محمد محمودی ۱۱

دورانی بود که “شورای موسیقی رادیو” آهنگ ها را از لحاظ ِ قابل پخش بودن، بررسی می کرد، شورای موسیقی رادیو،تا زمان انقلاب اسلامی متشکل بود،و بزرگان ادب و موسیقی همچون  حبیب الله بدیعی، علینقی وزیری، رهی معیری در آن فعالیت می کردند،این شورا را “غلامحسین بنان” تأسییس نمود،در حال ِ حاضر رئیس شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی داریم،که کمی با آن زمان متفاوت شده است.پدرش هم نوازنده موسیقی بود،مادرش هم به او آموزش می داد،مرحوم میرزا طاهر ضیاءذاکرین رثایی،نیز استاد ِ او بود،کِشندگی و جست و جوی ِ یادگیری در موسیقی،به “ناصر سیف” هم رسید که استادِ سوم او بود،در سال های ۱۳۲۲بود که صدای ” بنان” از رادیو تهران به گوش ِ مردم می رسید،شخصی بنام ” روح اله خالقی” استاد بی بدیل ویولون و رهبر ارکستر موسیقی،او را در ارکستر انجمن موسیقی شرکت داد و با ارکستر شماره یک نیز همکاری را شروع کرد و از بدو شروع برنامه همیشه جاوید “گلهای رنگارنگ” بنا به دعوت استاد “داود پیرنیا” همکاری داشت.شروع او از همانجا آغاز شد و تا ۳۵۰ برنامه ادامه داشت.استعداد شگرف او در مرکب‌خوانی و تلفیق شعر و موسیقی بارها ستایش موسیقی‌دانان معاصرش را بر انگیخته‌است. استاد آواز هنرستان موسیقی تهران و بنیان‌گذار انجمن موسیقی ایران ، ۲۷ آذر ماه ۱۳۳۶ وقتی بنان با اتومبیل شخصی در جاده کرج مشغول رانندگی بود با کامیونی که فاقد چراغ ایمنی عقب بود تصادف کرد و در این سانحه چشم راست خود را از دست داد و به همین خاطر همیشه از عینک دودی استفاده می‌کرد. از ماندگارترین ترانه‌های بنان می‌توان به: آهنگ آذربایجان در دستگاه شور، آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا در مایهٔ بوسلیک، الهه ناز در مایهٔ دشتی، بهار دل‌نشین در آواز اصفهان، بوی جوی مولیان در آواز اصفهان ، اشاره کرد. به تصریح همسرش، بنان بهترین اثر خود را حالا چرا و کاروان می‌دانست و می‌گفت: “کاروان را برای بعد از مرگم خوانده‌ام”. اواخر عمر هم دلبستگی عجیبی به ترانهٔ رویای هستی پیدا کرده بود تا آنجا که با این آهنگ می‌گریست. او مدت‌ها از بیماری دستگاه گوارش و افسردگی رنج می‌برد.و در ساعت ۶:۴۵ غروب ۸ اسفندماه ۱۳۶۴، پس از اذان مغرب در بیمارستان ایرانمهر تهران درگذشت و در امام‌زاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.

Banaan

غلامحسین بنان، می دانست که صدایش،نوای ِ آوازش،دوستداران ِ موسیقی را مجنون می کند.او از تمام ِ شعر و ادبِ این سرزمین استفاده کرد،آنها را از طریق ِ موسیقی با من شناساند. و هیچ گاه نمی توان از صدایِ آرامش ِ او حرف نزد!

روزی که او رفت،صدایش بیشتر ماندگار شد!

امروزه چند آلبوم تحت عنوان” آشنایی با شیوه آواز استاد غلامحسین بنان” توسط “چهارباغ” منتشر شده‌اند که برای هنرجویان آواز می‌توانند الگو باشند. بخشی از آوازهای این مجموعه مربوط به اجراهای خصوصی استاد بنان می‌باشند.

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين