امروز : شنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/03/17 - 10:52 ذخیره فایل ارسال به دوستان

“ویکتورهوگو” ، نگاهی به زندگی و آثارش

“ویکتور هوگو” [ کیش و مات ِ قصه]

“ویکتورهوگو” ، نگاهی به زندگی و آثارش / محمد محمودی۱۱

ویکتور هوگو نزدیک به ۲۱۴سال پیش بدنیا آمد،و هنوز از او بعنوان بزرگترین شاعر سده ی نوزده نام برده می شود،اینکه نام برده میشود واقعا چنین است یا به صورت ِ صورتک ها باید متوسل شد؟ واقعیت این است تا وقتی فقر وجود دارد،بینوایان ِ ویکتور هوگو خواهد بود،تا وقتی که مصیبت و تنگدستی باشد، شاهکار ” بینوایان” میلیون ها خواننده خواهد داشت و از آن به روی پرده ی سینما هم قدردانی خواهند کرد.شاید برخی از منتقدان از او بعنوان مهمترین نویسنده رمانتیک تاریخ ادبیات نام می برند دلیل واضحی داشته باشد، هوگو با ما از “گوژپُشت ِ نوتردام” خاطره ی پاک نشدنی ساخت،هرچقدر هم خودمان به تأثیر اندک آن قائل باشیم،بازهم هرکجا و گوشه این دنیای بی سوالی،از هوگو چیزهایی بنام ِ : احساس ِ غمگینی،خفت،نداشتن جا و غذا،پرسه های زیاد،خستگی های ممتد،دراز کشیدن در گوشه و کنار خلوت،که همه ی شان را اگر به دید ِ مثبت نگاه کنیم،همان دیدی که ویکتور هوگو از آن نام می برد،تلاش زیادی برای سعادت همشهری هایش و همچنین “کوزت” که انجام می دهد، اما طبقه بورژوا فرانسه مانع از به ثمر نشستن دنیای آزاد برای مردم عادی جامعه است و ویکتور هوگو این تصویر زشت و شنیع از طبقه بورژوا را با قرار دادن شخصیتی به نام “ژاور” در داستان به تصویر کشیده است.

ویکتور هوگو را بعنوان یک نویسنده می شناسند،اما او بنیانگذار مکتب ” رمانتیسم” بود،چیزی که از او بعدها به عنوان “پدر شعر فرانسه” نام بردند،او اندیشه های سیاسی و هنری عصر خود را با آثار ِ ماندگارش اشاره زد. هوگو سومین پسر کاپیتان ژوزف لئوپولد سیگیسبو هوگو (بعدها به مقام ژنرالی نائل آمد) و سوفی فرانسواز تره بوشه بود. وی به شدت زیر نفوذ و تأثیر مادر قرار داشت. مادر او از شاه‌دوستان و از پیروان متعصب آزادی به شیوه” ولتر” بود و تنها بعد از مرگ مادر بود که پدرش، آن سرباز شجاع توانست ستایش و علاقهٔ فرزندش را نسبت به خود برانگیزد.سال‌های کودکی ویکتور در کشورهای گوناگون سپری شد. مدت کوتاهی در کالج نجیب‌زادگان در مادرید اسپانیا درس خواند و در فرانسه تحت آموزش معلم خصوصی خود پدر ریوییر، کشیش بازنشسته قرار گرفت. در سال ۱۸۱۴ به دستور پدر وارد پانسیون کوردییر شد که بخش اعظم تحصیلات ابتدایی را در آنجا گذراند. تکالیف مدرسه مانع از مطالعهٔ آثار معاصران به ویژه شاتوبریان[۱] و نیز مانع از نگارش تصنیف‌های ادیبانهٔ او نشد. وی سرودن شعر را با ترجمه اشعار”ویرژیل ” آغاز کرد و توانست قبل از بیست سالگی نخستین قصهٔ بلند خود، یعنی کتاب” Bug-Jargal” را منتشر کند و با انتشار این کتاب به جمع ادیبان راه یابد.

اگر بخواهیم از ساخته های کوتاه و البته دیده نشده از داستان” بینوایان ” بگذریم ( ساخته هایی که نگاتیوهای آن در گذر ایام یا در حادثه حریق از بین رفته اند یا به نحوی نابود شدند و از آنها برای ساخت وسائل تزئینی استفاده شد! ) ، باید بگویم که “بینوایان ” ساخته شده در سال ۱۹۳۴ به کارگردانی ریموند برنارد و بازی هری بائور و چارلز وانل، شاخص ترین” بینوایان ” دوره کلاسیک سینما به حساب می آید. درباره این نسخه اقتباس شده اگرچه می توان با قاطعیت گفت که نزدیک ترین ارتباط ممکن را به داستان ویکتور هوگو دارد، اما تماشای آن، اعصابی پولادین می طلبید چراکه مدت زمان آن حدود ۴ ساعت و نیم بود! . همچنین “تام هوپر” فیلمساز انگلیسی در سال ۲۰۱۲،اقتباسی از این رمان انجام داده که استقبال ِ خوبی از آن صورت گرفت.واقعیت این است که هوگو در زمان حیاتش همواره به دلیل داشتن عقاید آزادی خواه و حمایت قلمی و لفظی از طبقات محروم جامعه، مورد خشم سران دولتی و حکومتی بود، اما علی رغم فشارهایی چون سانسور، تهدید و تبعید هرگز از آرمان‌های خود دست نکشید. در قرن بیستم، اقتباس سینمایی از آثار این نویسنده، شهرت او را افزایش داد. رمان‌های “گوژپشت نتردام” ۲۰ بار و “بینوایان”،‌ ۲۰ بار به صورت فیلم و یا کارتون در آمده‌اند. از جمله نمایشنامه‌های او می‌توان به آثاری چون: “درام هرمانی” و “پادشاه الکی خوش” اشاره کرد.او آثار زیادی را در طول چند سال فعالیت خود خلق نموده که هر کدام دسته بندی جداگانه در عصرهای خود قرار می گیرد، و من فقط به چند اثر مهم آن اشاره می کنم،سخن پایانی من این است که ویکتورهوگو ، یک شطرنج ِ تماشایی بود و کیش و مات ِ قصه را با ” آینده” ، با گذر زمان زیادی انجام داد.بطوری که “هنر پدربزرگ بودن” آخرین مجموعه نوشته های هوگو،مجموعه شعریست که هوگو هشتادساله، آکنده از مهر به نوه هایش، شیرینی کودکی را در آن باز می  خواند و شعفی را که در انسانهای همواره مشغول به مبارزات سیاسی و مشکلات اجتماعی وجود دارد، برمی انگیزد.

  • آخرین روز یک محکوم
  • نتردام دو پارییا گوژپشت نتردام
  • کلود گدا
  • بینوایان
  • کارگران دریا
  • مردی که می‌خندد
  • نود و سه

[۱] . فرانسوا رنه دو شاتوبریان،عروف به (شاتوبریان) نویسنده، شاعر و سیاست‌مدار فرانسوی در سن ملو متولد گردید. او را به عنوان بنیانگذار رمانتیسیسم در ادبیات فرانسه می‌شناسند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين