امروز : یکشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/03/19 - 19:21 ذخیره فایل ارسال به دوستان

نگاهی به فیلم در حال اکران سینما آزادی بابل

نگاهی به فیلم در حال ِ اکران ِ سینما آزادی بابل : تمشک/محمد محمودی

حمید و هما زوج ناباروری هستند که تصمیم گرفته اند از راه اجاره‌ی رحم بچه‌دار شوند. این دو در راه پیگیری و انتخاب شخص مورد اطمینان برای این منظور به زن جوانی به نام رضوان بر می خورند که با وجود شرایط مساعد دارای مشکلاتی است. اتفاقی که برای این زوج پس از آشنایی با رضوان می افتد سبب می شود آنها به شناخت تازه ای از خود و پیرامون شان برسند.

تمشک ششمین اثر سامان سالور می باشد که ۲۳بهمن ماه ۹۳ به اکران عمومی درآمد و چند روزیست که در سینما آزادی بابل،در حال نمایش می باشد،سامان سالور کارهایش مجوز عمومی نمی گیرد و از چند فیلم ساخته شده ی وی ،این دومین فیلم است که پس از [سیزده ۵۹] مجوز اکران گرفته،او کار خود را از دستیار کارگردانی بهرام بیضایی در فیلم “سگ کُشی” آغاز نمود.فیلم “چند کیلو خرما برای مراسم تدفین” نام او را بر سر زبان ها انداخت که توانست جایزه جشنواره لوکارنو را بدست آورد.

باتوجه به اینکه سازنده،عملا کارهای مستقلی دارد و دیدگاه مستعدانه ایی در فیلمسازی دارد،انتظار می رفت فیلمی ببینیم که حرفی برای گفتن داشته باشد.نیکی کریمی،مهدی پاکدل،سیمرا حسن پور،مهران احمدی بازیگران مهم این فیلم می باشند،آغاز ِ فیلم کاملا ناامید کننده و از همه مهتر قصه گویی ضعیف که به راحتی همه چیز را جا می گذارد،شکل گرفت.نشان دادن ِ داستان دو زوج ِ جوان که بچه دار نمی شوند و در راستای پیگیری،شخصی با حجاب و چادری را پیدا می کنند که از هر لحاظ مطمئن است،به نوعی قبول کردن اولین قصه گویی ضعیف فیلم می باشد.همان اصالت ِ مسائل ِ انسانی و اسلامی.حمید و هما که دنبال رحم برای اجاره بودند با دیدن “رضوان” که یک زن چادری و در عین حال معتقد بود، او را برای این کار انتخاب کردند.سالور دوربین را به شمال می برد،انتخاب ِ لوکیشن های او در شمال چه چیز را می خواهد به ما برساند؟حرکت کردن در قشر خلوت ِ جامعه ی شمال؟یا به نوعی همذات پنداری و متفاوت بودن ِ دید؟

“رضوان ” فرد ِ انتخابی برای اجاره ی رحم می باشد،او با وجود شرایط مساعد دارای مشکلاتی است. همسر رضوان علیل شده است و رضوان با ازخودگذشتگی زیاد از او نگهداری می کند، با این وجود او انتخاب شده و سلول جنین این زوج در رحم رضوان به طور پنهانی کاشته می شود زیرا هما تمایل داشت خانواده ها این طور تصور کنند که خود او باردار شده است. حمید و هما از او به عنوان محمل فرزندشان به خوبی پذیرایی می کردند. در اثنای فیلم شوهر رضوان می میرد و هما (نیکی کریمی) نیز طی یک تصادف کشته می شود، حمید نیز دچار فراموشی می شود؛که در ادامه ی فیلم به یکباره نشان نمی دهد که چگونه فراموشی از بین می رود.آیا یک ایراد در حافظه بوده یا واقعا فراموشی حاصل شده؟

مهدی پاکدل هیچگاه نتوانسته در فیلم چیزی نشان دهد که حداقل بتواند کمی و کاستی های فیلم را بپوشاند،همانطور نیکی کریمی که سرگردان،نقش ِ نشان دهنده ی بستر تعلیق را بازی میکرد.رضوان تلاش می کند که حمید او را بشناسد و در این راه از پزشک معالج کمک می گیرد؛ حمید درخواست می کند هما بچه را سقط کند اما او نمی پذیرد.تعصب ِ رضوان در این امر،که این کار را از نظر ِ شرعی حرام میداند هم،به نوعی داستان را میخواهد کِش دار نشان دهد.اگر سقط شود چه می شود؟تمام ِ چارچوب فیلم به رضوان بسته شده است.

مهران احمدی از معدود بازیگرهای ِ خوب ِ اولا تئاتر و بعد سینما و تلویزیون میباشد که مشخصا با توجه به کارنامه ی سامان سالور نقش ِ مردی روان پریش و خشن را دارد،قبول میکند،برادر شوهر ِ رضوان با بازی ِ مهران احمدی به خانه آنها می رود و گمان می کند، رضوان با حمید رابطه نامشروع دارد بنابراین حمید را به قتل می رساند و رضوان می ماند با بچه در شکمش که تمام آرزوی اوست و در نهایت بچه زنده می ماند!

tameshk8 tameshk1 tameshk5 tameshk8 عکس اصلی   ۱۱۱۱

فیلم رضوان را نگه می دارد و بچه ایی که زنده می ماند؛گرچه در اواسط فیلم،جنین،از کار می افتد و دوباره به کار ادامه می دهد.واقعیت این است که وقتی اصغر فرهادی درباره ی الی را ساخت،بازگذاشتن ِ کانال ِ سرنوشت فیلم را بعهده ی مخاطب گذاشت،منتهی با نشانه گذاری در فیلم و دکوپاژ ِ مناسب،اما پایان بندی ِ فیلم،بشدت ناامید کننده و نامفهوم بود.و این چیزیست که اکثر فیلمسازها به آن علاقه دارند!

در تمشک،سامان سالور سعی در ساخت ِ فیلمی با تم ِ کاملا پر سر وصدا و جذاب را داشت که من را بعنوان یک تماشاگر فیلم و علاقه مند به سینما رضایتمند نشان نداد..چرا که مهمترین ضربه ی اصلی به پیکره ی فیلم،شکل ِ قصه گویی و بازیگری بود،که تنها بازی سمیرا حسن پور در نقش رضوان با دقت ِ عالی انجام شده بود. مدیر فیلمبرداری فیلم “محمود کلاری” بود که در این مسئله،محکم عمل کرد.

در حال ِ حاضر خبری از فیلمی که در ایام ِ تعطیلات ، در شهر بابل،به روی پرده نقش خواهد بست،نبوده و امیدوارم این روال ِ ضعیف ِ اکران،که پس از فیلم ِ “تراژدی” هم تکرار شده،تبدیل به روند ِ رضایت بخش از سوی مردم باشد. فیلم “تمشک” در بخش سودای سیمرغ  سی و دومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و توانست در دو بخش بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر زن نامزد دریافت سیمرغ بلورین شود.از موارد ِ عجیب ِ جشنواره ی فجر!

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين