امروز : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/10/22 - 10:32 ذخیره فایل ارسال به دوستان
در مقابل پرداخت بالاترین هزینه هسته ای از سوی ما، طرف های مذاکره بخصوص امریکا حتی حاضر به لغو تحریمها که چیزی از جیبشان خارج نمیکند،به صورت همزمان با اقدامات ما نشدند.

برجام و فرجام ما

به گزارش بابل نوین به نقل از بلاغ، اگر نخواهیم هیچ یک از مبانی انقلاب و اسلام در استکبارستیزی و عدم انعطاف در قبال مستکبران و پایداری در مواضع حق را در نظر بگیریم و تنها به منطق سود و زیان در برخورد با برجام توجه داشته باشیم، باید نکاتی را مورد تاکید قرار دهیم تا کلاهی را که می‌خواهند به سر ما بگذارند، از ناف‌مان نیز پائین‌تر نیاید هر چند که اجرای برجام از سوی کشورمان قطعی شده و شروع آن آغاز گردیده است.

حتی اگر باز هم نخواهیم بر دشمنی آشتی‌ناپذیر طرف‌های مذاکره و توافق‌مان و حتی امریکا با همه سوابق تلخ گذشته و حال آن، توجهی بکنیم با وجود همه این انکارها و نادیده‌انگاری‌ها، لازم و حیاتی است تا به این موارد دقت و تعمق کنیم.

۱-منطق ایجاب می‌کند تا برای پیشبرد اهداف طرفین، تعهدات دو طرف گام به گام انجام شود، همانطور که مسئولان و دبیر شورای عالی امنیت ملی بیان داشتند که در هر گام باید بر مبنای بی‌اعتمادی به طرف مقابل عمل کرد همچنانکه آن طرف نیز چنین کرده است.

۲-براساس برجام و زمان اجرای آن، از ۲۶مهرماه طرفین اقدامات خود را آغاز کرده‌اند. دقت فرمائید که آیا در این مورد موازنه برقرار شده است!. ما، یعنی جمهوری اسلامی باید اقدامات عملی خود را شروع کنیم که شامل: ۱-جمع‌آوری تقریباً ۱۳هزار سانتریفیوژ و تقلیل آن به ۵هزار. ۲-درآوردن قلب رآکتور اراک و در واقع انهدام این مرکز راهبردی هسته‌ای. ۳-انتقال تقریباً۹/۵ تن اورانیوم غنی شده ایران به خارج از کشور. ۴-ادامه توقف فعالیت‌های هسته‌ای بر مبنای آخرین دست‌یافته‌های تحقیقاتی دانشمندان کشورمان. ۵-منع هرگونه تولید موشک‌های بالستیک. ۶-عدم واردات و صادرات تسلیحاتی که لزوماً به معنای دست کشیدن از حمایت تسلیحاتی از جبهه مقاومت منطقه می‌باشد. ۷-….

و اما تعهدات طرف‌های دیگرکه مرکب از پنج کشور بعلاوه امریکا: از روز آغاز انجام تعهدات ایران، آنها فقط لغو تحریم را که هیچ چیزی از جیب‌شان نمی‌رود، اعلام می‌کنند. دقت شود، اعلام می‌کنند نه اقدام.

پس از انجام همه تعهدات طرف ایرانی و راست‌آزمایی آن از سوی آژانس انرژی اتمی و اعلام آن به شش قدرت مقابل و در صورت جلب رضایت آنها، که عمدتاً امریکا منظور نظرشان است، آنگاه لغو برخی از تحریم‌ها آغاز می‌شود و از هم اکنون نیز، امریکا اعلام کرده که حتی پس از طی این مراحل، حاضر نیست تحریم‌ها را به طور کامل بردارد و به  سرمایه‌گذاران خود اجازه هیچ گونه سرمایه‌گزاری در ایران را نمی‌دهد. امریکائیان رسماً اعلام کردند که علت رضایت‌شان به این حداقل‌ها (رفع برخی تحریم‌ها) تقویت پایگاه اجتماعی طرفداران خود در ایران (اصلاح‌طلب‌ها) است. از این مسئله که بگذریم باید به این نکته توجه کنیم که اگر بعد از تخریب زیرساخت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و دبه‌کردن امریکائی‌ها، آنچنانکه در کوبا انجام دادند، چه تضمینی وجود دارد؟ در متن برجام و ضمائم آن در این زمینه سکوت شده و مسئولان وزارتخارجه کشورمان می‌گویند ما هم برمی‌گردیم به خانه اول و فعالیت‌های‌ هسته‌ای خودمان را مجدداً از سر می‌گیریم.

سئوال اساسی در این جاست که آیا واقعاً ما می‌توانیم از نقطه آغاز مذاکرات، دوباره به فعالیت بپردازیم؟ وقتی که محصول سال‌ها تلاش و جانفشانی دانشمندان جوان و شهیدمان را از بین می‌بریم تا بعد از ما راست‌آزمایی شود و متعاقب گذشتن از هفت خان رستم، مورد بهانه‌جویی دشمن صلبی‌مان قرار گیریم، چگونه می‌توانیم پس از پرداختن بالاترین هزینه به منزل اول برگردیم؟!. بدون تردید باید به اول سال ۸۲ و حتی قبل‌تر از آن برگردید؛ و آیا این حرکت بدون تضمین و تعهد طرف مقابل، منطقی و اطمینان‌آفرین است؟. ما که داریم همه دارائی‌هایمان را وسط می‌گذاریم، طرف مقابل حتی حاضر نیست لغو کامل تحریم را که چیزی از جیبش نمی‌رود، به پای معامله بیاورد، آیا این یک معامله برد برد است یا…؟

در این قضیه، کجا جای عدم اعتماد ما نسبت به امریکا و متحدان اندکش به چشم می‌آید؟ باید گفت که در مقابل همه بی‌اعتمادی امریکا نسبت به ما، طرف ایرانی مذاکره‌کننده اعتماد کامل به گفته‌های شفاهی امریکا در پشت میز مذاکره و آنهم در پشت درهای بسته کرده و این در شرائطی است که طرف امریکایی پس از هر مذاکره، ایران را در مقابل دوربین خبرنگاران به انواع گزینه‌های روی میز تهدید می‌کرد.

حقیقتاً آرزوی این نوشتار موفقیت برجام آنچنانکه مسئولان کشورمان می‌گویند، هست اما اگر کمترین کم توجهی به مراحل بعدی اجراء برجام شود، نسل‌های بعد این ننگ و نکبت نفوذ امریکایی‌ها در عرصه‌های مختلف بویژه فرهنگی را از مسببان آن نخواهند بخشید و برای همیشه تاریخ، طومار حیات جریان اصلاحات را خواهند پیچید.

/محمدعباسپور/

دیدگاه بینندگان
 • قاسم

  تاریخ : 22 - فوریه - 2016

  سلام . جناب عباسپور توجه فرمائید که تحریم ها و دور زدن آن هزینه های سنگینی را بر کشور ما و بطور اخص اکثریت جامعه تحمیل کرده است. آیا مسیر توسعه انرژی هسته ای و بطور کلی روابط بین المللی در یک دهه درست بوده است ؟ باید قبول کرد که کشور ما نه در اقتصاد جهانی و نه در تصمیم گیری های بین المللی بجز در برخی امورد منطقه ای تسلط چندانی ندارد و به ناچار باید با کشورهای قدرتمند دنیا کنار بیاید . مسیر پیشرفت کره شمالی و جنوبی را نگاه کنید و درس عبرت بگیرید. تا کی می خواهید به این استکبارستیزی( مسخره بازی) و اعمال هزینه بیشتر بر اکثریت مردم ادامه دهید؟


  پاسخ

  • roroi

   تاریخ : 22 - فوریه - 2016

   با سلام بر حسب وظیفه و رسالت خبری پاسخ شما تایید و برای دید خوانندگان اجازه دریافت کرد ولی یه تذکر کوتاه با توجه به اینکه به اصل آزادی معتقدیم از اینکه نظر دادید سپاس و قابل احترام ولی نکته اینجاست که در آخر به اعتقاد دیگران توهین کردیددر سطر آخر که خود این کار جای تامل دارد .ضمنا توجه بفرمایید که کل یوم عاشورا کل عرض کربلا….


   پاسخ

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين