امروز : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/10/22 - 11:13 ذخیره فایل ارسال به دوستان
فوتبال و جامعه فعال آن، برشی از جامعه هستند که می شود خیلی از سنت ها و باورها را به شکلی منسجم در آنجا دید.

فوتبالی های ایران به کدام هیات‌های عزاداری می روند؟ + عکس

بابل نوین :  وقتی بحث مدگرایی مطرح می شود دیدن چهره فوتبالیست های یک کشور به خوبی نشان می دهد چه خطی از مد در آن کشور دنبال می شود. در ایران هم موضوع به همین منوال است. اگرچه فوتبال به عنوان یک رشته وارداتی حدود ۸۰ سال  قبل توسط ملوانان انگلیسی از جنوب ایران وارد این مرز و بوم شد اما همانند خیلی از کالاهای دیگر ما آن را بومی سازی کردیم و حالا زیرین ترین لایه های عقیدتی و مذهبی مان در همین فوتبال و بازیکنانش دیده می شود. در ادامه به سرشناس ترین چهره های فوتبالی می پردازیم که حضور پر رنگی در مراسم عزاداری دارند.

 فرهاد کاظمی و اولویتش در قرارداد

بچه جوادیه تهران یک عادت خاص در بستن قرارداد با تیم های فوتبال دارد. فرهاد کاظمی که یکی از معروف ترین هیات های عزاداری در منطقه جوادیه تهران را اداره می کند اهل مداحی هم هست. از این رو خودش عنوان می کند وقتی قرار باشد با تیمی غیر تهرانی قرارداد ببندم حتما در آن ذکر می کنم که ده شب اول ماه محرم می بایست حتما در تهران باشم و اجازه نمی دهم مربی گری خللی به این موضوع وارد کند. او مدعی شد اگر لازم باشد هر روز پس از تمرین تیم با هواپیما به تهران می آیم و صبح روز بعد مجددا به شهری که مربی گری می کنم باز می گردم. هیات زینبیه جوادیه جایی است که دایی فرهاد(لقبی که دوستانش در فوتبال به او دادند) سرشناس ترین چهره اش است و به واسطه حضور او هر شب محرم می توانید افراد سرشناس جامعه ورزش و هنر را ببینید که به آنجا می آیند. کاظمی که حتی یک مدت درخارج از ایران زندگی می کرد به خبرنگار شفقنای ورزشی گفت: آن زمان که آمریکا بودم هم کارهایم را طوری برنامه ریزی می کردم که حتما ده روز نخست ماه محرم در جوادیه باشم. او دلیل اصلی این همه ارادت را لطفی می داند که از سوی ائمه به او شده تا در مربی گری فرد موفقی باشد.

قلعه نویی و هیات سید الشهدای نازی آباد

برخلاف فرهاد کاظمی، امیر قلعه نویی مداحی نمی کند اما یکی از مربیان بسیار فعال ایرانی در ماه محرم است. البته محل اصلی عزاداری او هیات سید الشهدای نازی آباد است که خودش چندی پیش عنوان کرده بود خیلی سال قبل به همراه چند تن از بچه محل هایش آنجا را تاسیس کرد و حالا به واسطه حضور قلعه نویی دراین هیات دوستان سرشناس او به آنجا می آیند. داریوش ارجمند یکی از افرادی است که حضوری همیشگی در هیات محله امیر قلعه نویی دارد. البته مسجد هادیون واقع در میدان شوش هم از دیگر جاهایی است که گه گاه سرمربی سابق استقلال در آنجا رویت شده است. یکی از نزدیکان قلعه نویی می گوید چون می ترسد که این کارها به حساب ریا گذاشته شود در اکثر مواقع کمک های بسیار زیادی را به هیات می کند اما می گوید دیگران این پول را به او دادند تا خرج دستگاه امام حسین(ع) شود. این روزها که او تیمی را در دست ندارد حضور بسیار پرنگی در هیات محله شان دارد و تنها کافیست به اینستاگرام محمد هوتن ، تنها پسرش سر بزنید تا جددیترین عکس های او و پدرش را در حال عزاداری ببینید.

پروین و حضورش در هیات محبان مهدی طرشت

علی پروین در ایام سوگوای ابا عبدالله تنها در دو جا قابل رویت است.اگر خودش نذر داشته باشد مراسمش را در حسینی خانه اش که در زیرزمین بنا کرده، برگزار می کند. در چنین مواقعی به جرات می توانید مهمترین و سرشناس ترین افراد ورزشی ایران را در هیات سلطان ببینید. او همیشه سعی می کند در این مورد زیاد مصاحبه نکند اما عاشق مداحی حاج منصور ارضی است و در اکثر مواقع اگر مداحی در حسینیه اش نباشد این صدای حاج منصور است که از دستگاه پخش می شود. اما هیات محبان مهدی(عج)  واقع در طرشت پاتوق اصلی پروین به حساب می آید. مهدی عرب همان فردی که همیشه در عکس ها کنار پروین دیده می شود بانی این هیات به شمار می رود و حضور پروین در طرشت موجب می شود خیلی از قدیمی های فوتبال ایران از جمله کلانی و بهزادی به طرشت بیایند. به گفته مهدی عرب، پروین بدون استثنا هر ده شب محرم را خرج می دهد و برایش مهم نیست این نذری در لواسان پخش شود یا هیات طرشت.

غلام پیروانی و رازی که در شیراز ماندگارش کرد

در این لیست غلام پیروانی داستان متفاوتی نسبت به بقیه دارد. شاید باورش سخت باشد اما سرمربی سابق فجر سپاسی چند سال قبل در مصاحبه معروفی که با یکی از سایت ها داشت عنوان کرد: پدرم مداح بود و من از بچگی در دستگاه امام حسین(ع) بزرگ شدم. موقعیت های فراوانی را برای ترک شیراز به دست آوردم اما مرحوم پدرم به من نصیحت کرد تو باید تا آخر عمرت در شیراز بمانی و غلامی امام حسین و خادمانش را بکنی. بخاطر همین نصیحت بود که پیروانی بر خلاف دو برادر معروف دیگرش سال هاست در شیراز مانده و کمتر کسی در ایران است که از مداحی او بی خبر باشد.  هیات امام حسن مجتبی(ع) همان هیاتی است که غلام همیشه در آنجا حضور دارد و همانند فرهاد کاظمی خودش مداح اصلی هیات است. بخاطر حضور او افراد سرشناس استان فارس و شهر شیراز را می شود در هیات پیروانی پیدا کرد. یک جستجوی ساده در گوگل ده ها فیلم مداحی پیروانی را به شما نشان می دهد.

محمد دادکان و هیاتی که از پدر به او رسید

پدر محمد دادکان موسس هیات محبان الزهرا(س) است و بانی آن به حساب می‌آید.هیات محبان الزهرا توی محله پامنار است و دسته عزاداری این هیات در بازار جزو بزرگ‌ترین و معروف‌ترین دسته‌های بازار محسوب می‌شود؛ البته به همراه هیات شهید طیب حاج رضایی، عموی امیر حاج‌رضایی کارشناس فوتبال. پدر دادکان تا قبل از مرگ، هر ساله در این ایام هیات محبان الزهرا را برگزار می‌کرد؛ هیاتی که محمد دادکان هم همیشه در آن حضور پیدا می‌کرد.اغلب آدم‌های هیات محبان الزهرا را بازاری‌ها تشکیل می‌دهند؛ البته سال‌هاست که دیگر این هیات توسط محمد دادکان و برادران‌اش اداره می‌شود. او حالا یکی از بانیان این هیات به حساب می‌آید.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين