امروز : پنج شنبه, ۳۱ مرداد , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۰۷ - ۱۰:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پاسخ عجیب الهام چرخنده به یک سئوال!

بابل نوین، الهام چرخنده (بازیگر تلویزیون) که اخیرا در مجامع عمومی برای دفاع از پوشش چادر سخنرانی می‌کند، در حال سخنرانی در یک برنامه، اظهار کرد: «آنجلینا جولی زمانی که به افغانستان آمد، آرایش نداشت.» در فیلمی که از این مراسم در شبکه های اجتماعی منتشر شده، در همین لحظه چند تن از مستمعان از وی پرسیدند: شما بودین؟ چرخنده پاسخ داد: نه، مامانتون بوده!! وی که با اعتراض سئوال کننده مواجه شد: پاسخ توهین آمیز خود را اینگونه توجیه کرد: که کسی که این طور میگه باید این طور پاسخ بشنود. وی ادامه داد: زدی ضربتی، ضربتی نوش کن! این هنرپیشه توضیح نداد طرح این سئوال که «آیا شما آنجا بودید؟» دارای چه مشکلی بوده است که باید به آن پاسخ توهین‌آمیز داد. این هنرپیشه طی ماه‌های اخیر، ادعاهای عجیب دیگری نیز در باره مسائل مختلف ارائه داده بود که واکنش هایی را در پی داشت.

در همین زمینه سال گذشته سایت تابناک در نقدی با تیتر «سکان حجاب کشور را به دست الهام چرخنده بسپارید» نوشته بود: آمارهایی که اخیراً توسط الهام چرخنده، بازیگر سینما و تلویزیون درباره گسترش وسیع پوشش حجاب منتشر شده و با توجه مسئولان کمیسیون فرهنگی مجلس مواجه شده، این پرسش را پیش آورده که آیا از روش‌های خاصی که این بازدهی جالب را در کوتاه مدت داشته، برای تغییر فضای فرهنگی کشور بهره‌برداری خواهد شد؟

ماجراهای الهام چرخنده به نقطه جالبی رسیده است. این بازیگر سینما و تلویزیون پس از چادری کردن دو تن از بانوان محجبه عضو تیم ملی ووشو کشورمان، گفته‌های جالبی مطرح کرده که اگر با مستندات قابل اتکایی همراه باشد، یک اتفاق متفاوت و عجیب است و همان گونه که طرحش اسباب شگفتی در پی داشته، مشخص شدن نمودهای عینی‌اش، این شگفتی را دوچندان می‌نماید.

این بازیگر سینما و تلویزیون گفته است: «به فاصله یک ماه و چهار روز، سه هزار و ۹۰۰ نفر به کمک من حاضر به استفاده از تاج بندگی یا چادر شدند. چقدر قضاوت آدم‌ها مهم است و بابت لایک‌ها چه چیزی را پرداخت می‌کنیم‌». ما به ازی هر روز ۱۱۴ بانوی کشورمان را با چادر همراه نموده که اگر از هر منظری به این ماجرا بنگریم، با عددی بزرگ مواجه هستیم.

از این منظر اگر همایشی با حضور ۳۹۰۰ تن از بانوانی که توسط این بازیگر به زیور چادر آراسته شده‌اند، برگزار شود، نمادی از یک حرکت فرهنگی و اثرگذار‌‌ در مدت یک ماه و چهار روز بوده‌ که می‌توان ‌توانمندی‌های فرهنگی پنهان را از طریق چنین برنامه‌هایی‌ مورد سنجش دقیق نیز قرار داد و از ظرفیت‌های موجود بهره‌برداری بهتری کرد. تقریباً هیچ مسئولی نمی‌تواند حتی وعده چادری کردن نزدیک به چهار هزار نفر را در یک ماه بدهد، ولی الهام چرخنده بدون آنکه وعده‌ای بدهد، وارد این میدان شده و در یک ماه این جمعیت عظیم از بانوان چادری را شکل داده که طبیعتاً چنین حرکتی بدون اعتبارات فرهنگی و برنامه‌های وسیع، اتفاقی شگرف و جالب توجه است که البته این‌ موضوع توجه اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس را نیز در پی داشته است.

همچنین در نشستی که در کمیسیون فرهنگی برگزار شد، نیره اخوان بیطرف، ‌عضو فراکسیون زنان مجلس نهم در ادامه با بیان اینکه بزرگ‌ترین اتفاق در زندگی هر شخص این است که سیئات گذشته‌اش به حسنات تبدیل شود، گفت: «اکنون در زندگی آن ۳ هزار و ۹۰۰ نفری که پوشش چادر را برای حجاب خود برگزیده‌اند، تغییرات اساسی ایجاد شده است‌».

همچنین فاطمه آلیا، ‌ دیگر عضو فراکسیون زنان مجلس نیز در ادامه، ‌به جشنواره‌های مختلفی که‌ مداوم برگزار می‌شود، اشاره و بیان کرد: «با وجود برگزاری جشنواره‌ها، همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلف تا کنون نتیجه چندانی نگرفته‌ایم اما اکنون با فراهم آمدن چنین شرایطی، می‌توان به عنوان یک ظرفیت از آن استفاده کرد لذا الان زمان امتحان ما فرا رسیده است که چگونه از این موقعیت استفاده کنیم‌».

نماینده مردم تهران، ری،‌ شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه پیشنهاد کرد، کمیته حمایت از راهی که الهام چرخنده می‌رود در کمیسیون فرهنگی تشکیل شود تا این بازیگر بتواند بهتر و با کیفیت‌تر در راهی که پیش گرفته، قدم بردارد و آن‌گونه که چرخنده خبر داد، قرار است سازمان فرهنگی در راستای فعالیت‌هایش تأسیس نماید که احتمالاً این کمیته نیز در همین راستا به چرخنده کمک خواهد کرد.

از این منظر شاید بهتر باشد با تجمیع همه هزینه‌های کلان فرهنگی که برای گسترش حجاب در نظر گرفته شده و دامنه‌اش از همایش‌ها تا گشت ارشاد گسترده است و سپردن مجموعه این اعتبارات به چهره‌ای چون چرخنده، اجازه داد به جای روش‌های کنونی، با روشی که او در پیش گرفته به سادگی حجاب را به طریق اولی در کشورمان نهادینه کرد. آیا همه روش‌های کنونی از جمله گشت ارشاد، برچیده و سکان حجاب در کشور با کمک کمیسیون فرهنگی مجلس به الهام چرخنده سپرده خواهد شد؟

دیدگاه بینندگان
  • امیر

    تاریخ : ۱۶ - آذر - ۱۳۹۴

    اشتباه نوشتین یکی از ایشون با لحن خیلی بد گفت انجلا جولی ایران تویی؟
    که ایشون هم به نظرم خوب جواب دادن حقش بود چون خود خاتم چرخنده هم مادر هستند چطور شما نمیگید به این مادر توهین شده؟!!


    پاسخ

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين