امروز : چهارشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۹
تاریخ : 2014/12/09 - 10:23 ذخیره فایل ارسال به دوستان

ابوالحسن خلیلی: درلایحه بودجه خبری از کوچک شدن دولت نیست

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، طبق متن منتشر شده  قانون بودجه سال 1393 کل کشور بیش از 803 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. اما در لایحه 94 بر خلاف پیش بینی ها، قیمت نفت در لایحه بودجه حدود 72 دلار در نظر گرفته شده است. اما از زمانی که بودجه وارد صحن بهارستان شد نظرات مختلفی در خصوص چند و چون آن از سوی فعالان اقتصادی مطرح شده است. ابوالحسن خلیلی، عضو هيات نمايندگان اتاق ايران بر این باور است که عدد 72 دلار برای نفت کمی خوشبینانه به نظر می رسد و اگر این رقم پایین تر در نظر گرفته می شد بسیار بهتر بود زیرا با واقعیت همخوانی بیشتری داشت.

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی

خلیلی در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین در خصوص محتوای لایحه بودجه به افزایش درآمدهای مالیاتی اشاره کرد و گفت:« افزایش درآمدهای مالیاتی اگر چه بسیار تصمیم خوبی است و نشان دهنده این موضوع است که دولت قصد دارد از اقتصاد نفت محوری دور شود اما مشخص نیست که ساز و کار دریافت مالیات قرار است چگونه باشد.»

این فعال بخش خصوصی در ادامه افزود:«اگر قرار بر این باشد که طبق قانون های همیشگی مالیات دریافت کنیم، به دلیل عدم شفاف سازی درآمدهای برخی از سازمان ها و شرکت ها، فشار بیشتری به شرکت های که درآمدهایشان به صورت شفاف در اختیار دولت قرار می گیرد، بیشتر می شود و این موضوع می تواند تشدید کننده رکود حاکم بر اقتصاد کشور باشد.»

وی در ادامه اظهار کرد:« یکی دیگر از مشکلاتی که در تدوین بودجه وجود دارد، بخش تشخیص افراد در وصول مطالبات به دلیل نبود نظام پایش سیستم های مالی است که نوعی سلیقه های شخصی در وصول مطالبات به وجود آورده است.»

خلیلی با تاکید بر توجه کردن به بخش صادرات کشور گفت:« در بودجه باید به بخش صادرات توجه ویژه ای شود زیرا دولت در نظر دارد که دیگر به درآمدهای نفتی اتکا نکند، بنابراین درآمدهای غیر نفتی باسد افزایش پیدا کنند و در نتیجه صادرات کشور پویا شود.»

وی اعلام کرد:«راهکار مناسب افزایش صادرات باید دیده شود و دولت کمک کند تا شاهد تسهیل امور صادراتی کشور باشیم و در نهایت امر به وسیله افزایش صادرات در کشور شاهد شکوفایی اقتصاد و دور شدن از اقتصاد نفت محور باشیم.»

خلیلی با اشاره به این موضوع که به هر حال درآمدهای نفتی بسیار تاثیر گذار هستند گفت:« طبق مواردی که در این لایحه گنجانده شده است حدود 8 درصد از هزینه های دولت افزایش پیدا کرده است و این در حالی است که اگر قرار است طبق اقتصاد مقاومتی پیش رویم و به نفت تکیه نداشته باشیم دولت باید به سمت کوچک سازی پیش رود.»

این فعال بخش خصوصی خاطر نشان کرد:«سال آینده هم مثل امسال کسری بودجه خواهیم داشت. به طور کلی تصور میکنم که چیزی در حدود 15 درصد از کل منابع بودجه محقق نشود. تجربه به ما ثابت کرده است که هیچ گاه بودجه تعیین شده مطابق با عمل نخواهد بود. اما امیدوارم که دولت تدبیر و امید بتواند در بودجه کشور همانند کاهش تورم موفق عمل کند.»

دیدگاه بسته شده است.

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين