امروز : یکشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/03/26 - 12:59 ذخیره فایل ارسال به دوستان

روزنامه سفر مازندران

روزنامه سفر مازندران

به کوشش محمد محمودی 

در میان ِ رجال تاریخی ِ ایران،کمتر کسی را می شود سراغ کرد که چون ناصرالدین شاه قاجار اهل سیر و سیاحت باشد،از این رو است که وی را شهریار جاده ها نامیده اند.

رغبت او به سفرنامه خوانی و سفرنامه نویسی موجب شد که آثار بسیاری به قلم وی یا پیرامونش نوشته شود.

در این بخش،با توجه به اینکه مازندران بیش از همه مورد توجه ی وی بوده،سعی بر این شده تا انداک گزارش او دوباره مکتوب و قرار داده شود،تا مورد استفاده قرار گیرد.

متن زیر خلاصه ی گزارش ِ ناصر الدین شاه در [پازوار،امیرکلا] می باشد:

قدری راندیم در کنار رودخانه بابل،چادر ناهارگاه را زده بودند.به ناهار پیاده شدیم.پس از ناهار سوار شده به اعتضادالدوله و حاجب الوله فرمایش ها شد.از بلوک پازوار زن و مرد بسیار به استقبال آمده بودند.عباس قلی خان ارباب از مشهد سر که گذاشتیم با رعایای کله بست که خانه او است آمده،در کنار جاده ایستاده و این کله بست از دهات معتبره آن سامان است.در طرف راست رودخانه بابل واقع است.

خلاصه راندیم تا رسیدیم به ده امیرکلا که در دست شیخ الاسلام بارفروش است.عجب ده ی معتبر بزرگی است.به قدر نیم فرسنگ طول ده بود.خانه های سفالی خوب خوش اسلوب،مساجد و حمام های مرغوب داشت.تکیه ء آجری خوش طرح عالی در آن جا دیدم خیلی ممتاز بود.

۵۳۳۳۷۳_ZqhQpTrr amir pazevari

خود شیخ الاسلام نیز با جمعی در آخر ده به استقبال آمده،ایستاده بود.از امیرکلا گذشته به بندارکلا رسیدیم.

پی نوشت:

  1. پازوار : میر ظهیر الدین مرعشی در قرن نهم از سادات پازوار یاد می کند.و شیخعلی گیلانی می نویسد: پازوار قریه ایی است ما بین بارفروش ده و مشهد سر.واژه [پاز] به معنای صاف و یکدست و [وار] به معنی صاف و کناره.مجموعا یعنی سرزمین صاف و هموار است.نقل از سارو حاتمی،پازوار،زادگاه امیر پازواری،بارفروش،ش ۵۷،۱۳۸۴،ص۲

  2. کله بست در عرض جغرافیایی ۳۶درجه و ۳۸دقیقه و طول ۵۲ درجه و ۳۸ دقیقه و ارتفاع ۱۲ متر از سطح دریا واقع است.

  3. امیرکلا در عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۳۶ دقیقه و طول ۵۲ درجه و ۴۰ دقیقه و ارتفاع ۹متر از سطح دریا واقع است.

  4. شیخ الاسلام: شیخ محمد امیرکلایی،در کتابخانه مدرسه صدرای بابل نسخه ایی از کتاب فواید الضیائیه جامی با کتابت محمد بین کاظم امیرکلایی و تاریخ ۱۲۷۲قمری موجود است.از منتفذترین روحانیون بارفروش بوده است.

  5. مشهد سر نام قدیم شهر بابلسر می باشد.

  6. بندارکلا در عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۳۵دقیقه و طول ۵۲ درجه و ۴۱ دقیقه و ارتفاع ۷متر از سطح دریا واقع است.

 

  • این مطلب،با اندکی تلخیص از پژوهش و تصحیحات ِ یوسف الهی در مورد روزنامه سفر مازندران که به همین نام مدون شده، در این بخش قرار داده شده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين