امروز : چهارشنبه, ۷ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/02/29 - 10:06 ذخیره فایل ارسال به دوستان

غیرمجازهای بانکی کدامند؟ +جدول

بانک مرکزی سال هاست که برخورد با موسسات و بانک های غیر مجاز را در دستور کار خود قرار داده و در این راستا بارها به مردم هشدار داده که از سپرده گذاری در این موسسات خودداری کنند، اما این موسسات که تعدادی از آنها حتی اعلام می کنند که دارای مجوز بانک مرکزی هستند کدامند؟

به گزارش بابل نوین، موسسات غیر مجاز همواره با پرداخت نرخ بالای سود برای سپرده ها و همچنین پرداخت تسهیلات با شرایطی ساده تر از بانک ها وموسسات مجاز مردم را جذب می کنند.

آنطور که حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی اعلام کرده حدود ۷۰۰۰ موسسه اعتباری فعال در کشور وجود دارند که برآوردها نشان می دهد بیش از ۶۰۰۰ مورد آنها غیرمجاز بوده و هیچ چارچوب قانونی برای عملکرد خود ندارند.
بنابر اعلام وی حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ صندوق قرض الحسنه، حدود ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تعاونی اعتبار سالم یعنی تعاونی هایی نظیر اعتبار کارمندی، کارگری و صنعتی که بیرون از محیط کار خودشان دیده نمی شوند، حدود ۵۰ تا ۶۰ تعاونی اعتبار آزاد که مورد پذیرش نبوده و باید مراحل انحلال، تبدیل و یا ادغام را طی کنند، تشکیل دهنده این ۷۰۰۰ موسسه هستند.
البته آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده اولویت با ساماندهی حدود ۱۴ موسسه مالی بزرگ است که حجم بالایی از نقدینگی را در اختیار دارند.
در این راستا اگرچه طی سال های گذشته برخی از موسسات مالی و اعتباری در هم ادغام شده و یا به بانک ها واگذار شدند اما همواره شرایط غیرمجازها به گونه ای بوده که نوانستند سپرده های مردم را با پرداخت سودهایی بیش از آنچه مورد تایید شورای عالی بانک ها است، جذب کنند، در جدیدترین دور از انحلال موسسات شاهد بودیم که ثامن الحجج به بانک پارسیان و میزان به بانک صادرات واگذار شد.
اما به رغم همه این اقدامات همچنان طی سال های گذشته فعالیت این موسسات در بازار غیر متشکل پولی وجود داشته است و همواره بانک مرکزی حجت را بر مشتریان این موسسات تمام کرده که هیچ تعهدی در قبال سپرده گذاری در این موسسات نسبت به مردم نخواهد داشت.
بر اساس این گزارش بانک مرکزی علاوه بر قرار دادن بخشی در سایت خود به منظور معرفی موسسات غیر مجاز از سوی مردم، اقدام به معرفی موسسات و بانک های مجاز نیز کرده تا مردم بدانند که در کجا نباید سرمایه گذاری کنند. جدول زیر اسامی کلیه موسسات و بانک های مجاز و مورد تایید بانک مرکزی را شامل می شود و موسساتی که نامشان در این لیست نیست فاقد مجوز بانک مرکزی هستند.

انتهای پیام/ن

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين