امروز : شنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/03/27 - 11:10 ذخیره فایل ارسال به دوستان

آبشار تیرکن (هفت آبشار)، بابل

آبشار تیرکن در موقعیت جغرافیایی N361624 E524428 در استان مازندران واقع است. این آبشار در روستای تیرکن، در مراتع کالبکوشت و بخش بابلکنار شهرستان بابل قرار دارد. آبشار ارتفاعی در حدود ۹ متر دارد. این منطقه شامل ۷ آبشار کوچک است که به آبشارهای تیرکن شهرت دارند.
یکی از نکات مثبت این آبشار این است که می تواند از طبیعت استفاده بیشتر کرد و مقداری از ماشین ها و زندگی روزمره دور شد؛ برای رفتن به تیرکن تا رسیدن به تیرکن می توان با اتومبیل رفت ولی ادامه مسیر را تا رسیدن به مجموعه آبشارها حدود ۲ ساعت باید پیاده رفت و فرصت خوبی است برای لذت بردن از طبیعت.

آبشاری که برای دیدنش باید از زندگی شهری دور شد

این آبشارها به طول ۳ کیلومتر در دل جنگلهای درازکلا واقع شده‌اند که راه دسترسی به آنها  از طریق درازکلا، جاده سمت راست پادگان و سپس روستای تیرکن خواهد بود.

مرتع کالبکوشت نیز به مساحت حدود ۲۰۰هزار متر مربع یکی از مراتع بسیار زیبای روستای تیرکن می باشد از جنوب به ونوشکتی و پلنگ کلی ،از شمال به کراتکتی و نسوم سره ،از غرب به خال بن و از شرق به پلنگ کلی محدود می شود.و راههای ارتباطی جنگلی به این مرتع از ۴ مسیر میسر است . گونه های درختی مناطق جنگلی مرتع کالبکوشت به ترتیب کمیت رویش عبارتند از:کهلو،ممرز،توسکا،کراد،ازگل،انجیلی،افرا، وولی،نمدار،ملج،شیردار،…که گونه های ملج نمدار و وولی به دلیل بیماری کرم درختخوار از بین رفته اند. از جمله عوامل بروز این کرم شیوع نوعی علف به نام “نخش علف”(علف بد) بوده است که با اشغال شمال ایران از سوی روس ها در دهه های  گذشته شیوع یافت و آنها از این علف وارداتی به عنوان قوت اسبان استفاده می کردند که بذر ان به سبب رشد سریع و سرطان گونه تقریبا تمام  جنگلهای مناطق شمال کشور را فرا گرفته است.

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين