امروز : جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/03/30 - 5:55 ذخیره فایل ارسال به دوستان

معرفی کتاب : جزیره سرگردانی

معرفی کتاب – شماره دو

به کوشش محمد محمودی

سیمین دانشور در دهه ی آغازین هفتاد،حضور پرقامت ِ خود را در آستانه ی داستان نویسی،پس از [سووشون ]و دیگر داستان ها،تجدید خاطر می کند.جزیره سرگردانی به زوایایی اجتماعی در شکل کلاسیک نوشته شده که با روزگار و تاریخ ما عجین شده است.  

نشان دادن وقایع ِ اجتماعی و سیاسی انقلاب و اتفاقات ِ آن در قالب ِ داستانی،ستودنی،از دید ِ یک زن،رنگ و بوی ِ پایداری ِ او در داستان نویسی،پی در پی ،همراه با موفقیت ِ چشم گیر نشان می دهد.

جزیره سرگردانی با گریزی به دنیای واقعیت‌ها که تمام قوانین آن موضعی است و اعتبارش محدود در زمان و مکان و یکی می‌گوید جزیره‌ی ثبات و دیگری می‌گوید جزیره‌ی سرگردانی، چنان شخصیت‌های ملموس و طرح پردازی را ‌می‌آفریند که نثر آن تاریخ و هنر را به چالش می کشاند و علاوه بر شیرین بودن آن ، خواندنش یکی از موارد ضروری  در به آرامش رسیدن ماست.در نهایت باید افزود که _جزیره سرگردانی_ حکایت سرگشتی آدمی است در راه دور و درازی که با همه‌ی حیرانی باید رفت .

جزیره سرگردانی، سرگذشت ِ نسلی است که در دهه چهل بالیده و در دهه پنجاه به بن بست رسیده به تصویر کشیده شده است. او نویسنده یی جسور است که از روایتی نوستالژیک، اسطوره یی و زیبا چون سووشون به دل شهرنشینی- تهران- سفر کرده است هر چند در اینجا نیز جزیره سرگردانی تمثیلی از ایران مان است. او در این اثر پیچیدگی روانی مردم ایران را نیز به تصویر کشیده است.شاید آدم ها در این داستان ، مرزی نداشته باشند اما باید خواند تا دید چگونه این جسارت به یک نماد ِ ادبی با بُن سیاسی اجتماعی و زن محور تبدیل می شود.

قسمتی از کتاب :

۱۲۱۹۶۲۸

حرص و آز و قدرت طلبی،اندوختن مال و منال از راه استثمار کوته آستینان ،موجب بدبختی انسانهاست .با این عمر های کوته وبی اعتبار،منیت آنها که منم میزنند ،نابود خواهد گردید و آگاهی همگانی صورت پذیر خواهد شد. دگرگونی در دل آدمیان پدید خواهد آمد و محبت و همکاری و برادری و برابری و آزادگی ،تحولی راستین به بار خواهد آورد . ارزشهای دروغین جا خواهند پرداخت .در کره ی زمین،جا برای همگان هست و منابع کافی برای مصرف کل بشر …اما یادت باشد آب چشمه ای را خوردی،چشمه را گل آلود نکن .

  • چاپ اول: شهریور۱۳۷۲ تهران
  • تعداد صفحات: ۳۲۶

 ۱۳۹۱۱۲۲۰۰۰۰۱۷۴_PhotoL

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين