امروز : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/04/01 - 14:04 ذخیره فایل ارسال به دوستان
گزارشی از پیامدهای عدم ارتباط با خدا؛

زنگ خطری برای فرهنگ اسلامی/ نماز چگونه جامعه را در برابر فساد بیمه می‌کند؟

نماز انسان را در محضر خدا حاضر می‌کند و از فساد و فحشا باز می‌دارد؛ ترک این فرهنگ آسیب‌های متعددی را به زندگی دنیوی و اخروی انسان وارد می‌کند و کسی که با خدا ارتباط نداشته باشد از صفات نیک محروم می‌شود.

به گزارش بابل نوین، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا ، امروزه مشکلات روحی و روانی و ناهنجاری‌های اخلاقی گوناگونی دامن‌گیر جامعه ما بخصوص قشر جوان می باشد که در وجهه‌ی یک سرزمین اسلامی چندان شایسته نمی‌نماید اما با توجه به کامل بودن دین اسلام به عنوان یک برنامه زندگی مبتنی بر فطرت انسان می‌توان با یقین ادعا کرد همان طور که بهترین قواعد و احکام اخلاقی، رفتاری و اعتقادی در اسلام وجود دارد، بهترین راهکارها نیز جهت حل و رفع مششکلات و ناهنجاری‌ها در دل دستورات آن نهفته است.

از جمله اوامر الهی در دین اسلام اقامه نماز در پیشگاه باری تعالی است که در احادیث و روایات از آثار مثبت آن به ایجاد آرامش در دل انسان، دور کردن او از فساد و رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی اشاره کرد.

حال در برابر آثار مثبت اقامه نماز در جامعه این سوال مطرح است که با ترک آن چه آسیب‌هایی جامعه اسلامی را تهدید می‌کند؟ علت ترک فرهنگ نماز توسط مردم و جوانان چیست؟ برای سوق دادن افراد به انجام این واجب دینی چه باید کرد؟

هنگام نماز در محضر خدا هستیم

حمیده نیک بخت در رابطه با اهمیت نماز در اسلام به خبرنگار آناج گفت: این واجب در دین ما دارای چنان درجه‌ای از اهمیت و عظمت می‌باشد که در آثار اسلامی، معارف الهی و روایات و احادیث آمده است فرزندان خود را چند سال قبل از سن تکلیف با این فریضه پر ارزش الهی آشنا و آنان را در انجام آن تشویق و ترغیب کنید.

وی افزود: صاحب نظران در دلیل اهمیت نماز در میان سایر عبادات چنین بیان می‌کنند که انسان در حال نماز تماما حضور دارد و در هیچ یک از اعمال دینی مثل نماز به طور کامل در محضر خداوند قرار نمی‌گیریم؛ برای مثال هنگام روزه گرفتن به خیلی از کارهای دیگر هم می‌پردازیم اما اما در نماز تمام در محضر خدا هستیم.

نماز ویژه دین اسلام نیست

این کارشناس مذهبی ادامه داد: البته عده‌ای به غلط تصور می‌کنند نماز ویژه‌ی دین اسلام است و از زمان مبعث پیامبر اسلام(ص) به انسان ابلاغ شده است در حالی که این پنداشت حقیقت ندارد و از هنگام شروع زندگی به وسیله حضرت آدم در کره زمین از جانب خداوند بر هر مکلفی واجب شده و به هریک از ۱۲۴ هزار پیامبر الهی ابلاغ گشت تا امت‌های خود را به نماز دعوت کنند و از ترک آن بترسند.

وی عنوان کرد: علت هشدار در مورد ترک نماز شاید ریشه در عواقب ترک آن که از جمله گسترش فحشا و فساد است، می‌باشد به طوری که در متون دینی آمده است نماز انسان را از فساد و فحشا باز می دارد لکن تحت سیطره‌ی فکری اسلام گریزان روشن فکر مآب چنین وانمود می‌شود که نماز یک عمل عبادی فردی است و ربطی به اجتماع و تعیین ساز و کار جامعه ندارد.

نماز چه کسانی مورد قبول واقع نمی شود؟

کوشنده در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرنگی آناج اظهار کرد: کسی که نماز می‌خواند صرفا به دنبال زمزمه الفاظ نیست بلکه می‌خواهد نمازش مورد قبول خداوند باشد.

وی افزود: اغلب شرایطی که موجب قبولی نماز می‌شوند ازجمله مسایل و موضوعات اجتماعی هستند؛ برای مثال اگر فردی بخواهد نمازش مورد قبول خدا باشد باید از حرام خواری، مردم آزاری و غیبت کردن پرهیز کند، باید تقوا داشته باشد و خمس و زکات بپردازد.

نماز جامعه را در برابر فساد و فحشا بیمه می کند

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر توجه داشته باشید می‌بینید که اگر اعمالی این چنین انجام یا ترک شود خیلی از فسادهای جامعه برچیده می‌شود و بدین ترتیب اگر نماز عمل عبادی فردی هم باشد باز جامعه را در برابر فساد و فحشا بیمه می‌کند.

وی بیان داشت: ترک نماز آسیب‌های متعددی را به زندگی دنیوی و اخروی انسان‌ها وارد می‌کند که از جملهی آنها مستجاب نشدن دعاها و برچیده شدن خیر و برکت از زندگی است.

این کارشناس دینی توضیح داد: ترک نماز به معنی قطع ارتباط با خداست و کسی که با خدا رابطه نداشته باشد از بسیاری صفات نیک محروم می‌شود و انسانی که در برابر خدا تکبر کند و از سجده بپرهیزد قطعا با مردم نیز متکبرانه رفتار می‌کند.

پیامدهای جنگ نرم چیست؟/ آیا با ترک نماز انسان خدا را فراموش می کند؟

در وانفسای اسلام ستیزی و تهاجم نرم دشمنان جوامع اسلامی آنچه بیش از پیش مورد اهمیت واقع می شود، تاکید بر ثبات ارزش ها و فرهنگ دینی در این جوامع است که پیشتر گفته شد از جمله مهمترین آنها فرهنگ نمازگزاری است؛ لذا این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توان مردم را به سوی نماز سوق داد؟

کوشنده در پاسخ به این سوال گفت: یکی از پیامدهای جنگ نرم به وجود آوردن نوعی غفلت و فراموشی خود حقیقی انسان است که به تبع آن انسان به تدریج خدا را نیز فراموش می‌کند.

وی افزود: جهت زدودن این غفلت و سوق دادن افراد به اعمال مهمی چون نماز، خانواده‌ها، رسانه‌ها و سایر نهادهای متولی باید در صدد مقابله با جنگ نرم از طریق اشاعه فرهنگ اسلامی برآیند که البته این امر با ابزار و قالب‌های نو امکان پذیر نیست و باید هنر را به این دایره وارد کنیم.

اعمال دینی را باید در قالب هنر گیرا و نو به مردم عرضه کرد

این استاد دانشگاه اظهار کرد: هنر مهمترین ابزاری است که دشمن در جهت تحقق اهداف منفی خود به خوبی از آن بهره می گیرد اما ما ضعیف عمل کرده ایم درحالی که باید اعمال دینی را در قالبی دلچسب، گیرا و نو به مردم عرضه کنیم.

برای مقابله با تهاجم نرم باید روی نحوه تربیت افراد کار کرد

سمیه عاقل نیز در پاسخ به این سوال اذعان داشت: انسان‌ها در کنار یکدیگر جامعه را تشکیل می‌دهند و اگر انسانی خوب تربیت شود قطعا جامعه نیز اصلاح می‌شود.

استاد حوزه علمیه افزود: ما برای مقابله با تهاجم نرم ابتدا باید روی نحوه تربیت فرد تاکید کنیم و او را به سمت فرهنگ دینی سوق دهیم که زیر مجموعه‌ی این فرهنگ نماز به جهت نقشی که در زندگی انسان ایفا می‌کند حایز اهمیت بسیار است چرا که انسان را از فساد و فحشا دور می‌کند؛ فساد و فحشا همان وسیله‌ای است که دشمن می‌خواهد با ترویج آن فرهنگ اسلامی را از بین ببرد.

انسان مختار آفریده شده و در تعیین سرنوشت خود آزاد است و خداوند می‌فرماید سرنوشت انسان را تغییر نمی‌دهیم مگر اینکه انسان با دوری از خداوند به دست خود شقاوت اخروی و دنیوی را برای خود رقم بزند. امروز نماز به عنوان یکی از اعمال فردی عبادی عاملی مهم در قوام فرهنگ اجتماعی و نظام اسلامی به شمار می‌آید که کمرنگ تر شدن آن در جامعه زنگ خطری بزرگ برای فرهنگ اسلامی به شمار می‌رود.

گزارش از: نیر حیدری

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين