امروز : چهارشنبه, ۵ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/04/01 - 14:07 ذخیره فایل ارسال به دوستان

نقش فاطمه زهرا(س)، در بازیابی و هویت یافتن زنان جامعه

امروزه زنان میتوانند با تاسی به حیات خردمندانه فاطمه زهرا(سلام الله علیها) بحران هویت خود را معنا ببخشند. فاطمه زهرا(سلام الله علیها) زندگی ۱۸ ساله ای داشتند که ۹ سال آن همراه با نقش های ویژه تری همراه بود.

نقش فاطمه زهرا(س)، در بازیابی و هویت یافتن زنان جامعه

به گزارش بابل نوین، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سبک زندگی حضرت زهرا میتواند زنان امروز جامعه ما را از بحران های هویتی که زن امروز دچار آن شده را نجات دهد. امروزه زن هویت خود را باخته است. زنان خود را در تقابل مردان جامعه قرار داده و غرب بی رحمانه آموزه های پوچ خود را در رسانه ها به جوامع مختلف خصوصا جوامع اسلامی تزریق می کند.

در فیلم های هالیوود و بالیود زنان بسان مردان جامعه و پا به پای آنان و گاه فراتر از یک مرد نقش آفرینی میکند. گویا که این زن از مرد هم قوی تر است. موج های فیمینیستی جوامع را تحت سلطه خود قرار داده و جامعه ما را درگیر خود کرده است. عده ای نقش زن را منحصر به خانه میکنند و عده ای هم زن را فعال اجتماعی نشان میدهند و کار در خانه را عار تلقی میکنند.

زن در غرب جنبه تجاری پیدا کرده و در جامعه اسلامی خودمان از نقش های اصلی خود در حال فاصله گرفتن است. وقتی مردم در فیلم های رنگی زنان را می بینند که به ظاهر مترقی تر و پر جلوه ترند، آرامش خود را در آن سبک زندگی میجوید و دریغ از آنکه آن زندگی خالی و پوچ هیچ هویتی ندارد و شادی و آرامش در آن زندگی معنا ندارد. زن امروز ما تعارضات جدی خود را با فیلم های غربی و یا با جلوه نمایی و در شرایط بدتر با آرامش بخش ها حل میکند.

امروزه زنان میتوانند با تاسی به حیات خردمندانه فاطمه زهرا(سلام الله علیها) بحران هویت خود را معنا ببخشند. فاطمه زهرا(سلام الله علیها) زندگی ۱۸ ساله ای داشتند که ۹ سال آن همراه با نقش های ویژه تری همراه بود.

وقتی زنان امروز میخواهند چنان خود را نشان دهند که گویا احساس بر آنها معنایی ندارد و در آنها احساس وجود ندارد، وقتی که در قضاوت ها نظریه های احساسی زنان به سخره گرفته می شوند و جایگاه زن حتی در متشرعین تنزل پیدا میکند. حتی گاهی زن را بی خرد و نادان تلقی می کنند. وقتی در فرهنگ ما جنبه های احساسی زنان منکوب میشود، وقتی زنان خود را شبیه مردان میکنند اینجاست که فاطمه زهرا میتواند محبینش را نجات بخش باشد.

فاطمه زهرا(س) همواره به عنوان یک زن با احساسات زیاد و به عنوان یک مومن فعال در جامعه و موثر حضور دارد. وقتی سخنرانی فاطمه زهرا(سلام الله علیها) را در دفاع از حق امام جامعه خودش می بینیم فاطمه اشک میریزد هم در اول سخنان و هم در انتهای صحبت های عقلانی و هشداری و روشنگر. و این اشک ریختن خصوصیت زنانه است. این احساس زن در جهت منطق به کار برده می شود. مگر کسی هست که احساسات بر او تاثیر نگذارد.

اصلا پشتوانه هر نظر و منطقی یک گرایش و میلی وجود دارد که این نظر را جهت میدهد. وقتی قاضی باید حکم به اعدام قاتل بدهد، عمل او بسیار احساسی است چرا که اعدام یک نفر بر خلاف احساس و رنج آور به نظر می رسد ولی چون قاضی علاقه و گرایشش به حق و عدالت بیشتر است آن گرایش بالاتر به قاضی فرمان میدهد آن گرایش جزئی تر را در نظر نگیر.

ولی در کل به معنای آن نیست که قاضی احساساتی نیست بلکه این احساس بزرگتری دارد. مادری که سختی ها را تحمل میکند به خاطر احساسات او است. و پدری که برای معیشت خانواده تلاش میکند نه عقل او برای گرسنه نماندن بلکه عشق او به خانواده آن را وادار میکند به آرامش خانواده اش اندیشه کند. زنان امروز ما میخواهند خود را شبیه مردان کنند در صورتی که آن جایگاه زنان با آن احساسات برای آنان و برای جامعه مفیدتر است.

زن اگر احساساتش غلبه نکند کجا همسر خود را شور دهد و شوق دهد به تلاش. و این مساله یکی از جدی ترین مسائل امروز جامعه جهانی ماست که از زنان خود بخواهیم در نقش خود افتخار کنید و از ظرفیت های پنهان و عمیق این نقش بهره ببرید. آنجا حضرت امام فرمود: مرد از دامن زن به معراج می رود با این نگاه بود. زن است که میتواند جامعه ای را هدایت کند و حتی مردان را تحرک و انقلاب و جهاد تشویق کند. آن وقت می بینیم زنان این نقش را بی اعتنا می شوند و میخواهند بسان مرد به امور یدی بپردازند و نقش خود را خالی کنند.

زنان امروز کشور ما نیاز دارند فاطمه زهرا را بشناسند و او را دوست داشته باشند چرا که این محبت بیشتر خود این مردم را نجات میدهد و زندگی ها را سامان می بخشد. حضرت زهرا در حیات مختصر خود الگویی را نشان ما می دهند که مجموع فشرده آن قالبی است مفید برای زنان مسلمان و حتی زنان جهان.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين