امروز : دوشنبه, ۳ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/04/03 - 3:20 ذخیره فایل ارسال به دوستان
آب پاک اوباما بر دستان همه؛

چه کسانی در داخل ایران مواضع رئیس جمهور آمریکا را ترتیب می دهند؟

آمریکا بدنبال پالس های مثبتی از ارکان حاکمیتی ایران بود که تحریم های هسته ای خود را به تحریم های موشکی تبدیل کرده و برای مذاکرات بیشتر اعمال کند.

به گزارش بابل نوین، به نقل از زیتون، اظهارات اخیر اوباما رئیس جمهور آمریکا درباره ی برجام و تحریم ها، آب پاکی بود روی دست کسانی که مدام بر طبل تحقق رفع کامل تحریم ها می کوبند.

اوباما گفت: ممنوعیت‌های تجاری آمریکا، به استثنای موارد محدود، پابرجا هستند. ما هم اجرای قاطعانه اجرای تحریم‌های مربوط به تروریسم، نقض حقوق بشر و برنامه‌های موشکی ایران را ادامه می‌دهیم.

این اظهارنظر نشان می دهد که عامل اصلی ترس شرکت های اروپایی در تجارت با ایران، جرائم آمریکایی است.این درحالی است که چند روز پیش رئیس جمهور اتریش نیز با اشاره به عدم برقراری انجام تراکنش‌های مالی بین ایران و طرف‌های بین‌المللی از طریق سامانه سوئیفت و نقش آمریکا در تحریم‌ ایران به منظور جلوگیری از برقراری سوئیفت اظهار داشت: اتریش به‌تنهایی نمی‌تواند این تحریم را بردارد و تا آنجا که من می‌دانم اروپا نیز به‌تنهایی نمی‌تواند چنین کند بلکه این جامعه بین المللی است که باید این موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد. در این زمینه آمریکا نیز نقش‌آفرین است.

به نظر می رسد این اظهارات و مشاهدات میدانی از نتایج برجام، برخلاف مواضع مسئولین داخلی، نه تنها مصرف داخلی نداشته بلکه در ذیل پروژه ی آمریکا برای هدایت برجام به برجام موشکی و برجام های دیگر قرار دارد.آمریکا بدنبال پالس های مثبتی از ارکان حاکمیتی ایران بود که تحریم های هسته ای خود را به تحریم های موشکی تبدیل کرده و برای مذاکرات بیشتر اعمال کند. این پازل با توئیت هاشمی رفسنجانی تکمیل شد و به گفته ی اوباما تنها موارد معدودی از محدودیت های تجاری برداشته شده است.

بررسی های میدانی نشان می دهد که چند حالت پیش روی طرفین خواهد بود: ۱٫ ادامه ی روند مذاکرات در حوزه ی موشکی و برجام های دیگر ۲٫ افزایش آزمایشات موشکی ایران و مقاومت ایران با توجه به رویکرد آمریکایی ها، پیشامد واقعی و مقطعی اینست که عدم روی آوری به مذاکرات در حوزه موشکی از سوی ایران، برجام را محقق خواهد کرد. لذا دولت جمهوری اسلامی برای عملیاتی شدن برجام باید در حوزه های دیگر مقاومت کند تا برگ برنده ای برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ داشته باشد.

البته ناگفته نماند که پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شاید کل معادلات برجام را برهم بریزد. در اینصورت دولت ایران چاره ای جز افزایش درجه ی مقاومت و روی آوری به اقتصاد مقاومتی در صحنه ی عمل نخواهد یافت.

انتهای پیام/ ر.ق

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين