امروز : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/04/07 - 2:42 ذخیره فایل ارسال به دوستان

نرم افزار مجموعه آثار سیدمرتضی علم الهدی تولید شد

به گزارش بابل نوین، به نقل از صدای شیعه: نرم افزار مجموعه آثار سید مرتضی علم الهدی رحمه الله توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید و عرضه شد.

این نرم افزار با ۲۹ عنوان کتاب در ۴۹ جلد از آثار سید مرتضی علم الهدی و دیگر آثار مرتبط با ایشان در موضوعاتی همچون علوم قرآنی، عقاید شیعه امامیه، امامت، مهدویت، فقه، اصول فقه، حدیث و شعر هم اکنون در دسترس پژوهشگران و محققان قرار دارد.

تنزیه الأنبیاء، الشافى فى الإمامه، تلخیص الشافی، المقنع فی الغیبه، الملخص فی أصول الدین، الذخیره فی علم الکلام، دفاع از تشیع، جمل العلم و العمل، شرح جمل العلم و العمل، الانتصار، مسائل الناصریات، إجماعات فقهاء الإمامیه، الذریعه إلى أصول الشریعه، رسائل الشریف المرتضى، أمالی المرتضى، الدیوان و … از جمله کتب ارائه شده در این نرم افزار است.

همچنین این نرم افزار با بهره گیری از قالب کتابخانه لفظی نور نسخه ۲٫۱، امکاناتی همچون امکان انتخاب فهرست درختی و گزینشی و ارتباط آنها با متن، به همراه قابلیت تطبیق دوسویه متن و فهرست، امکان محدود کردن دامنه متن و فهرست کتب به موارد دلخواه، امکان فهرست‌ سازی توسط علائم عمومی جهت تهیه فهرست های پویا و متنوع از کلمات، ارتباط واژگان متون برنامه با چند دوره لغت نامه با امکان دسترسی به ریشه و مشتق کلمات، قابلیت انتقال متن دلخواه به word، امکان دسترسی به اطلاعات مفیدی در باره نسخه شناسی هر یک از کتب و … را در خود جای داده است.

این گزارش در باب شرح حال سید مرتضی می افزاید: این عالم بزرگوار بعد از درگذشت استادش مفید، زعامت دینى جامعه امامى را بر عهده گرفت. افزون بر این، وى مقام نقیب النقبایى طالبیان بغداد و حق حکم بر رد مظالم و امارت الحاج را برعهده داشت و همین مسئله، باعث ارتباط او با سه تن از خلفاى عباسى، به نام هاى «طائع» ( ۳۶۳- ۳۸۱ ق)، « قادر» ( ۳۸۱- ۴۲۲ ق) و« قائم» ( ۴۲۲- ۴۶۷ ق) شد.

گفتنی است، سید مرتضى از جامعیتى کم نظیر برخوردار بود؛ به گونه‏ اى که همگان بر فضل و دانش و بزگوارى وى اتفاق نظر داشتند. او با وجود تصدى مناصب حکومتى به مدت سى سال، از پرکارترین نویسندگان بود و تألیفات بسیارى در زمینه ‏هاى مختلف علمى از وى به جا مانده است.

انتهای پیام

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين