امروز : جمعه, ۳ بهمن , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/03/30 - 21:50 ذخیره فایل ارسال به دوستان

حزب توده در مازندران – قسمت اول

به کوشش محمد محمودی۱۹_revayat_2

حزب توده،بخش ِ سال های روی کار آمدن ِ رضاخان پهلوی را تشکیل می داده و سپس گروه ۵۳ نفر موسوم به گروه تقی ارانی.
گرچه ۳ نفر از گروه ۵۳ نفر از استان مازندران بودند،ولی ریشه های افکار کمونیستی در این استان مربوط به سال هایی است که اشخاصی در این استان اقامت گزیدند و ساکن شدند که معتقد به افکار کمونیستی بودند و یا تحت تأثیر حزب کمونیست قرار داشتند و یا با افراد وابسته به این حزب ارتباط ارگانیک داشتند.این اشخاص یا به اختیار خود و یه با اجبار چند صباحی را در شهرهای مازندران زندگی کردند.از شاخص ترین آنها می توان از سیدمحمد دهگان، مدیر روزنامه حقیقت که از اوایل ِ دی ۱۳۰۰ شمس تا اویل تیر ۱۳۰۱ انتشار می یافت نام برد.و نزدیک ترین همکاران او در این روزنامه جوادزاده خلخالی معروف به سید جعفر پیشه وری بود.عمده ترین نویسندگان روزنامه از اعضای اتحادیه کارگری و یا حزب کمونیست ایران بودند.

سید محمد دهگان اولین کسی بود که کتاب مانیفیست را به زبان فارسی ترجمه کرد. مانیفست حزب کمونیست اثری سیاسی است که در قرن نوزدهم توسط کارل مارکس و فردریک انگلس نوشته شده‌است. این کتاب که اولین بار در ۲۱ فوریه ۱۸۴۸ منتشر شد را می‌توان تاثیرگذارترین متن سیاسی تمام تاریخ دانست. اکثریت قریب به اتفاق کمونیست‌های دنیا این کتاب را پرچم و برنامه‌ی خود می‌دانند. حتی پس از گذشت بیش از صد و پنجاه سال از انتشار آن. این کتاب به چندین زبان زنده‌ی دنیا، ازجمله فارسی، ترجمه شده است.
“مانیفست” در واقع برنامه “اتحادیه کمونیست” بود که توسط مارکس و انگلس منتشر شد. تز اصلی این برنامه چگونگی سرنگونی سرمایه داری با عمل انقلابی پرولتاریا و حرکت به سوی جامعه‌ای بی‌طبقه است.
بسیاری از این جمله‌های کتاب به معروف‌ترین جملات تاریخ بدل شده‌اند و شعار بسیاری از کمونیست‌ها هستند. برای مثال جمله‌ی آغازین آن: شبحی در اروپا در گشت و گذار است… شبح کمونیسم و جمله‌ی پایانی آن: کارگران تمام کشورها متحد شوید! که نه تنها شعار احزاب کمونیستی مختلف و فیلم‌های و سرودهای مختلف بوده است که بر مقبرهٔ کارل مارکس در هایگیت نیز درج شده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين