امروز : سه شنبه, ۱۱ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/04/19 - 4:28 ذخیره فایل ارسال به دوستان
مسئولانی که قدر رودخانه بابلرود را نمی‌دانند:

بابلرود فراموش شده در حال نابودی/ ۱۰ نکته برای مسئولان بابلی+ تصاویر

چه کسی باید پاسخگوی این رفتار ناجوانمردانه برخی از مسئولان شهرستان بابل با بابلرود بزرگترین رودخانه شمال کشور که بخش عمده آن در این شهر است باشد...

آشغال نوار ساحلی اصلی گزارشی۱)

به گزارش بابل نوین،در بسیاری از کشورهای دنیا داشتن رودخانه، جنگل، کوه و دریا جزو ارزشمند‌ترین مواهب طبیعی محسوب می‌شود و از کنار این پدیده‌های طبیعی استفاده‌های بسیاری در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و  حتی سیاسی صورت می‌پذیرد و باعث رونق آن منطقه می‌گردد.

جدای از کارکردهای نام برده شده برای این مواهب الهی نباید از اصل کارکرد زیست محیطی و چرخه طبیعی طبیعت آن غافل ماند زیرا اکولوژی(بوم شناسی) طبیعت بر مدار همزیستی بنا شده است و اگر این چرخه دستخوش تغییرات خاصی گردد و یا ما در چرخه عادی طبیعت خللی وارد کنیم حتما بازخورد غیر مناسبی در بر خواهد داشت، سیل‌ها و طغیان‌های مختلف و …. را می توان در این زمینه نام برد.

رودخانه‌ای بابلرود با طول حدود۷۸ کیلومتر که پرآب‌ترین رودخانه شمال کشور محسوب می‌شود و بیشترین طول عبور این رودخانه در شهرستان بابل واقع است، شهر بابل با توجه به سابقه تجاری، قدمت تاریخی و نام گذشته مامطیر که بر آن نهاده شده و این نام نیز وامدار نعماتی بوده که این رود پیر برای این شهر داشته است مدیون این موهبت خدادادی است؟

آشغال نوار ساحلی ض (۹)

در اینجا نکته قابل اهمیت آنکه باید نگاه متفاوت به شهری که یکی از بارزترین شاخصه‌های آن داشتن رودخانه بابلروداست داشت و از روی ناچاری در مورد دردهای این روزهای آن نکاتی را تذکرداد.

سخنی با مسئولان شهر از جمله فرماندارشهرستان بابل، نمایندگان مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی، شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر، ریاست اداره محیط زیست این شهرستان و سایر دستگاه‌های مسئول:

۱- با توجه به عبور روزمره حداقل یکی از شما مدیران شهرستان و شهر بابل از جاده‌های نوار ساحلی و سایر مناطقی که بابلرود جریان دارد آیا تا به حال صحنه‌های زشت و زننده‌ای از آشغال‌های متعدد حاشیه بابلرود و داخل بابلرود را ندیده‌اید؟(آیا با وضعیت و منظره فعلی اگر مهمانی از شهر دیگری به این شهرمسافرت کند و از جاده ساحلی‌تان استفاده و این مناظر را ببیند خجالت زده نخواهید شد؟)

۲- آیا باید منتظر بود بعد از هر باران شدیدی به دلیل عدم لایروبی و وجود آشغال‌های متعدد در داخل بابل رود سیل در مناطق شهری، محلات و شهرک‌های حاشیه‌ای این رود جاری شود مردم گناهشان چیست؟

۳- تا کی باید منتظر اقدام جدی برخی آقایان باشیم، همان آقایانی که قبل از رای‌گیری برای صندلی‌های مجلس شورای اسلامی، شورای اسلامی شهر و اخیرا در شهرداری با بیان ظرفیت‌های بسیار زیاد بابل رود، مردم شهرستان بابل را مجاب به رای دادن به خود می‌کنند ولی پس از گذشت سال‌ها از مسئولیتی که بر گردنشان است نگاهی از روی ترحم هم بر این رود خسته پیر نمی‌اندازند، این مسئولان نباید پاسخگو باشند؟

۴- چرا جلسات شورای محیط زیست شهرستان بصورت مستمر برگزار نمی‌شود و ما حصل جلسات گذشته چیست یعنی واقعا در این جلسات مسئله ظاهر بد بابلرود، لایروبی و آشغال‌های درون و حاشیه آن مطرح نشده و هنوز راهکار مناسبی ارائه نشده است؟

۵- نکته جالب این که اداره محیط زیست شهرستان بابل جنب پل موزیرج در حاشیه نوار ساحلی بابل رود قرار دارد و بصورت روزانه ریاست و کارمندان این مجموعه اداری از حاشیه رودخانه بابل رود برای رفت و آمد به محل کار تردد می‌کنند و مطمعنا بارها شاهد وجود زباله‌های خانگی، صنعتی، ساختمانی، سیل‌های متعدد و آشغال‌های بعد از فروکش کردن سطح آب این رودخانه که به شاخ و برگ درختان حاشیه بابلرود چنگ زده‌اند نشده‌اند، آیا شما مسئول نیستید؟ آیا نمی‌شود با چند راهکار این مشکل بسیار ساده را حل کرد؟

۶- جای تاسف و خجالت برای برخی مسئولان دارد که وقتی از نام این شهر به عنوان بهارنارنج نام می‌برند و مدعی بوی نارنج در شهر هستند چگونه است که بوی بد تعفن فاضلاب‌های خانگی که در این رودخانه ریخته و آشغال‌های حاشیه رودخانه  مشامشان نمی‌رسد.(ارجاع می‌شود به خبر ورود فاضلاب‌های خانگی در سایت بابل نوین، کلیپ و تصاویر مختلف در فضای مجازی از این خیانت انسانی)

۷- بابل به مامطیر بودن مشهور است یعنی مامن گاه طیور و آبزیان، با بابلرود چه کرده‌ایم که امروز حتی پرنده‌ای در آن دیده نمی‌شود و ماهی‌های آن قابل استفاده نیست و تقریبا نسل آن در حال انقراض است؟

۸- چرا نباید مانند شهر همجوارمان بابلسر که امتداد رود بابلرود در آنجا به دریا می‌ریزد از وجود حاشیه‌های این رود بصورت شایسته استفاده کنیم ،در شهرستان بابل که در بالادست این رودخانه سدهای مختلف دارد و در پایین دست مسیر طولانی این رود را در شهر بابل به خود می بیند نباید از مواهب صنعتی، گردشگری و اشتغال زایی آن در کنار فضای طبیعی آن استفاده کند و یا مانند شهر ساری که با داشتن رودخانه تجن دو پارک بزرگ تجن(قائم) و ملل را در حاشیه این رودخانه به همراه یک سد لاستیکی زده است و مردم این شهر از مواهب آن بهرمند می‌شوند؟

۹- جمع آوری آشغال‌های متعدد در کناره جاده ساحلی و جمع آوری نایلون‌های زباله و آشغال‌هایی که پس از سیلاب بر شاخ و برگ درختان تنیده‌اند آنقدر مشکل و هزینه بردار است که شهرداری، شورای اسلامی شهر و احیانا اداره محیط زیست را به چالش انداخته است؟ اگر نمی‌توانید و در چرخه مدیریتتان حفظ طبیعت جایی ندارد رسما اعلام کنید تا مردم و علاقه‌مندان به محیط زیست خود اقدام کنند؟(ضمنا حواستان به انباشت این زباله‌ها در پایین دست و ایجاد فاجعه زیست محیطی باشد)

۱۰- برای فرهیختگان و اندیشمندان بابل جای سوال است که چرا نباید یکی از ادارات و سازمان‌های مسئول در زمینه استفاده بهینه از بابلرود و احیاء آن همایش و کنفرانس راهبردی همراه با راهکار اجرایی برپا کند تا از کنار آن سرمایه گذارانی که به دنبال فضای مناسبی برای سرمایه‌گذاری هستند وارد عرصه شوند و یا خود سازمان‌ها و نهادهای مسئول اقدامی در این زمینه انجام دهند.

آشغال نوار ساحلی (۳۲)

در پایان امیدواریم در سالی که مزین به شعار “اقتصاد مقاومتی” اقدام و عمل شده است مسئولان شهرستانی و شهری بابل با درایت و استفاده بهینه از سایر استعدادهای انسانی و طبیعی شهرستان بابل به دنبال احیاء و بهره‌برداری مناسب از بزرگترین رودخانه شمال کشور بابلرود باشند و با ایجاد فضای آرامش بخش و نشاط آور برای اهالی منطقه، از ظرفیت روزی رسانی سال های قدیم بابل برای تحول در چرخه اقتصادی و گردشگری شهرستان و شهر بابل استفاده، در نهایت دین خود را به مردم و طبیعت ادا کنند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين