امروز : دوشنبه, ۳ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/04/21 - 20:02 ذخیره فایل ارسال به دوستان
دیابت از نگاه دیگر/

یک بیماری ناعلاج نزدیکی شماست!

دیابت یک بیماری ناعلاج است و تاکنون درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است و متأسفانه باید گفت با وجود ناعلاجی و شیوع بسیار بالای آن، هنوز هم بسیاری از مردم نسبت به آن آگاهی و دقت کافی را ندارند.

به گزارش بابل نوین،به نقل از سلامت نا، دیابت یا همان بیماری قند یک اختلال متابولیک سوخت و سازی در بدن است. افرادی که مبتلا به بیماری دیابت می شوند در واقع بدن آنها توانایی تولید انسولین را نخواهد داشت و یا بدن در مقابل انسولین مقاوم می شود و انسولین از عملکرد طبیعی خود باز می ماند.

انسولین در بدن وظیفه پایین آوردن قند خون را دارد و طبیعی است که اگر انسولین نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد و یا بدن قادر به تولید آن نباشد، قند خون بالا می رود و در پی آن تأثیرات بعدی در فرد هویدا می شود.

دیابت دو نوع اصلی دارد. نوع اول که تحت عنوان دیابت نوع یک شناخته می شود تخریب سلولهای بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می‌شود امّا در دیابت نوع دو عواملی چون چاقی، کم تحرکی، مصرف دخانیات، استرس و … نقش مهمی در ابتلای فرد به بیماری دیابت دارند. آمار نشان می دهد که حدود ۹۵ درصد بیماران مبتلا، از دیابت نوع دو رنج می برند. در نوع از دیابت شاید بدن فرد انسولین هم تولید بکند و این امر به خوبی صورت بگیرد اما یاخته های گیرنده انسولین دچار مشکل شده و اصطلاحاً مقاوم شده اند. این بیماران برای زنده ماندن نیاز ندارند که به صورت مستمر انسولین دریافت کنند، بلکه فاکتورها و عوامل دیگری هم تأثیرات فراوانی در کنترل این بیماری دارند.

ثابت شده است که چاقی خود می تواند باعث مقاومت بدن در برابر انسولین شود و به عبارت ساده تر می توان گفت دیابت نوع دو در افراد چاق بیشتر دیده می شود.

عدم امکان بارداری برای مادران دیابتی تصور غلطی است!

یکی از مخاطرات این بیماری در دوران بارداری مادران است. تعریف دیابت به عبارتی میزان قند بالای ۱۲۶ در افراد است. اما این تعریف در مادران باردار کمی متفاوت است. پزشکان معتقدند که مادران بارداری که قند بالای حدود ۹۶ دارند دیابتی شناخته می شوند.

این مادران به دو دسته تقسیم بندی می شوند. دسته اول مادرانی که قبل از بارداری مبتلا به دیابت می شوند و دسته دوم مادرانی هستند که در حین بارداری دیابتی می شوند. هر دو دسته مراقبات خاصی طبق دستورالعملی که پزشک معالجشان دستور می دهد باید انجام دهند تا کودک سالمی را به دنیا بیاورند. باید گفت که این تعبیر اشتباه است که مادرانی که دیابت دارند نباید باردار شوند و زایمان انجام دهند. حقیقت امر این است که حتّی این مادران هم به شرط رعایت نکاتی که پزشک دستور می دهد می توانند دوران بارداری را تجربه کنند و درمان اولیه دیابت بارداری هم رژیم غذایی مناسب و فعالیت به اندازه بدنی است.

علائم دیابت چیست؟

دیابت بیماری است که در ابتدا شاید بدون علامت باشد و به تدریج خود را نشان دهد. این امر طبیعی است، چرا که کاهش قند خون که از فاکتورهای اصلی این بیماری است، به تدریج در بدن اتفاق می افتد. بسیاری از مبتلایان به دیابت به طور اتفاقی متوجه بیماری خود می شوند. طیف قابل توجهی از این بیماران در حین انجام آزمایش و یا حتّی غربالگری به وجود دیابت در بدن خود پی می برند.

پر ادراری، کاهش وزن، احساس پرخوری در کنار کاهش وزن، تاری دید، خستگی مفرط، مور مور شدن دست ها و پاها، ناتوانی جنسی و عفونت های ادراری را می توان از علائم ابتدایی و اولیه بیماری دیابت دانست. علائمی که در کنار یکدیگر توجه هر پزشکی را برای تشخیص دیابت بر می انگیزد. پس بهتر است به سادگی از کنار این علائم نگذریم. همانگونه که گفته شد بیماری دیابت نوع دو در افراد چاق بیشتر مشاهده می شود. پس چاقی هم می تواند یکی از پیش زمینه های ابتلا به دیابت باشد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که استرس یکی از عوامل ایجاد دیابت است. به طور کلی افرادی که در معرض استرس فراوان هستند بسیار مستعدتر از سایر افراد برای ابتلا به این بیماری هستند.

به طور کلی فراموش نکنید که سن بالاتر از ۴۵ سال، چاقی، داشتن خانواده مبتلا به دیابت، ورزش کمتر از هفته ای دو مرتبه و بالا بودن فشار خون و قند خون از پیش زمینه های این بیماری است که این دسته از افراد باید آگاه تر و بیدارتر باشند.

دیابت، یک بیماری ناعلاج

بهتر است ساده از کنار این موضوعات نگذریم. چرا که دیابت یک بیماری ناعلاج است و تاکنون درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است و متأسفانه باید گفت با وجود ناعلاجی و شیوع بسیار بالای آن، هنوز هم بسیاری از مردم نسبت به آن آگاهی و دقت کافی را ندارند و نمی دانند سهل انگاری در خوردن و سبک زندگی غلط می توانند جزء بیماران ناعلاج باشند و تا آخر عمر با این بیماری دست و پنجه نرم کنند.

امّا در خلال این یادداشت همانطور که دیدید این بیماری ارتباط تنگاتنگی با عوامل ساده ای چون ورزش، تغذیه و سبک زندگی دارد. پس به راحتی بدوه هیچ هزینه و زحمتی می توان از این بیماری جلوگیری کرد و یا حتّی با همین روش های ساده (البته تحت نظر پزشک) دیابت را کنترل کرد.

گام به گام، از دیابت دور شوید!

شما همچنین می توانید به راحتی در کنار نکات گفته شده، با برنامه ریزی منظم، ساده و سبک ورزش که مثلا می تواند در پیاده روی خلاصه شود از دیابت دور شوید. همچنین حتماً سیگار را ترک کنید و حتّی افراد سالم مرتب و نوبه ای قند خون خود را کنترل کنند. هزینه خرید یک دستگاه ساده تست قند خون در کنار هزینه های هنگفت آشکار و پنهان بیماری دیابت ناچیز است.

دیابت و طب سنتی

گفته شده است که متخصصین طب سنتی درمان های گیاهی خوبی برای کنترل بیماری دیابت دارند. افرادی که علاقمند به طب سنتی هستند می توانند با مراجعه به پزشکان متخصص طب سنتی راهکارهای خوبی در این زمینه دریافت کنند.

فراموش نکنید که هزینه های بیماری دیابت نوع دو کاملاً تحت پوشش بیمه ها است امّا چرا بیماری ای که به راحتی با ورزش و اصلاح سبک زندگی و ورزش که نه تنها به دیابت بلکه به زندگی هر فردی کمک می کند، روی به بیمارستان ها و دارد بیاوریم؟ بهتر است کمی بیشتر تأمل کنیم…!

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين