امروز : سه شنبه, ۲۸ آبان , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ - ۱۰:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان
بدهی دولت سال ۹۶ صفر می‌شود؟

بدهی های دولت به بانک مرکزی تاریخچه ای ۲۶ ساله دارد

بر اساس اطلاعات نماگر اقتصادي شماره 82 میزان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی و شبکه بانکی نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایش هم داشته است. بر اساس این گزارش میزان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در سال ۹۰ معادل 9.3 هزار میلیارد تومان گزارش شده که در خرداد سال ۹۴ این میزان بدهی 2.6 برابر افزایش داشته است.

گزارش بابل نوین، کسی نمی داند در حال حاضر بدهی دولت به بانک مرکزی دقیقا چقدر است. آخرین عددی که از میزان بدهی های دولت به بانک مرکزی منشر شده، مربوط به گزارش نماگر اقتصادی شماره ۸۲ تا پایان آذر ماه سال ۹۴ است که میزان بدهی دولت به بانک مرکزی را ۲۶٫۵ هزار میلیارد تومان و بدهی دولت به کل بانک‌ها ۱۱۰ هزار میلیارد تومان گزارش کرده است.

بدهی های دولت به بانک مرکزی تاریخچه ای 25 ساله دارد

اگرچه علی طیب نیا وزیر اقتصاد، بدهی دولت به بانک ها را ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده اما این رقم بنا به گزارش های بانک مرکزی رو به افزایش است. در کنار بدهی که دولت به بانکها دارد، بدهی به بانک مرکزی هم نشان می دهد برخلاف اعلام دولت در آخرین گزارش بانک مرکزی ۳۷٫۵ درصد رشد کرده است.

بر اساس اطلاعات نماگر اقتصادی شماره ۸۲ میزان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی و شبکه بانکی نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایش هم داشته است. بر اساس این گزارش میزان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در سال ۹۰ معادل ۹٫۳  هزار میلیارد تومان گزارش شده که در خرداد سال ۹۴ این میزان بدهی ۲٫۶  برابر افزایش داشته است.