امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ - ۱۰:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان
بدهی دولت سال ۹۶ صفر می‌شود؟

بدهی های دولت به بانک مرکزی تاریخچه ای ۲۶ ساله دارد

بر اساس اطلاعات نماگر اقتصادي شماره 82 میزان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی و شبکه بانکی نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایش هم داشته است. بر اساس این گزارش میزان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در سال ۹۰ معادل 9.3 هزار میلیارد تومان گزارش شده که در خرداد سال ۹۴ این میزان بدهی 2.6 برابر افزایش داشته است.

گزارش بابل نوین، کسی نمی داند در حال حاضر بدهی دولت به بانک مرکزی دقیقا چقدر است. آخرین عددی که از میزان بدهی های دولت به بانک مرکزی منشر شده، مربوط به گزارش نماگر اقتصادی شماره ۸۲ تا پایان آذر ماه سال ۹۴ است که میزان بدهی دولت به بانک مرکزی را ۲۶٫۵ هزار میلیارد تومان و بدهی دولت به کل بانک‌ها ۱۱۰ هزار میلیارد تومان گزارش کرده است.

بدهی های دولت به بانک مرکزی تاریخچه ای 25 ساله دارد

اگرچه علی طیب نیا وزیر اقتصاد، بدهی دولت به بانک ها را ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده اما این رقم بنا به گزارش های بانک مرکزی رو به افزایش است. در کنار بدهی که دولت به بانکها دارد، بدهی به بانک مرکزی هم نشان می دهد برخلاف اعلام دولت در آخرین گزارش بانک مرکزی ۳۷٫۵ درصد رشد کرده است.

بر اساس اطلاعات نماگر اقتصادی شماره ۸۲ میزان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی و شبکه بانکی نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایش هم داشته است. بر اساس این گزارش میزان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در سال ۹۰ معادل ۹٫۳  هزار میلیارد تومان گزارش شده که در خرداد سال ۹۴ این میزان بدهی ۲٫۶  برابر افزایش داشته است.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در فروردین ماه سال جاری گفته بود: «بدهی دولت به بانک‌ها سال ۹۶ صفر می‌شود.»

بدهی ۲۶ ساله دولت به بانک مرکزی

به جز استقراضی که دولت گذشته برای پرداخت یارانه نقدی از بانک مرکزی انجام داد، برخی بدهی های دولت تاریخچه ای بیش از ۲۵ سال دارد.

بدهی های دولت به بانک مرکزی تاریخچه ای 25 ساله دارد

حساب ذخیره تعهدات ارزی عنوان بخشی از بدهی های دولت است که از سال ۷۲ تاکنون جز تعهدات دولت به بانک مرکزی باقی مانده و در واقع دولت ۲۶ سال است که به بانک مرکزی بدهکار است.حساب تعهدات ارزی عنوان حسابی بود که به دنبال یکسان سازی نرخ ارز در زمان مدیریت محمد حسین عادلی رییس کل وقت بانک مرکزی ایجاد شد. عادلی در سال ۷۲ تصمیم به یکسان سازی نرخ ارز گرفت و نرخ ارز ۷تومانی ناگهان ۱۷۵ تومان شد. تولیدکنندگانی که با نرخ ۷ تومان گشایش اعتبار کرده بودند؛ توان بازپرداخت مابه التفاوت نرخ ارز را نداشتند به همین خاطر دولت مجبور شد که این مابه التفاوت را در قالب بدهی از بانک مرکزی بپردازد. این حساب به حساب ذخیره تعهدات ارزی معروف شد و دولت به بانکها و بانک مرکزی بدهکار شد. به گفته مسئولان بانک مرکزی این حساب همچنان یکی از بدهی های دولت به بانک مرکزی محسوب می شود.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين