امروز : پنج شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/04/07 - 15:10 ذخیره فایل ارسال به دوستان

برندگان ِ جایزه نوبل ادبیات / شماره یک : سولی پرودوم (Prudhomme)

به کوشش محمد محمودی

جایزه نوبل معتبرترین جایزهٔ علمی است که به یک دانشمند تعلق می‌گیرد. جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵، به وصیت کارخانه‌دار و شیمیدان سوئدی، آلفرد نوبل که بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می‌شناسند، پایه‌گذاری شد.در سال ۱۹۰۱ میلادی، نخستین جوایز این بنیاد اهدا شد. طبق وصیت وی، پنج جایزه به‌طور سالانه در رشته‌های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح؛ به افرادی تعلق می‌گیرد که بیشترین خدمت را به بشر کرده باشند.

جایزه نوبل ادبیات یکی از پنج جایزه نوبل است و هرسال به نویسنده‌ای داده می‌شود که به گفته آلفرد نوبل «برجسته‌ترین اثر با گرایش آرمانخواهانه» را نوشته باشد. منظور از «اثر» معمولاً مجموعه کارهای نویسنده‌است، اگرچه گاه در متن مربوط به جایزه از آثار مشخص نیز نام برده شده‌است.آکادمی سوئد برنده را تعیین م

ی‌کند و در اوایل اکتبر هرسال آن را اعلام می‌دارد. اولین مدال در سال ۱۹۰۲،‌ سال دوم برگزاری مراسم نوبل اهدا شد. دلیل اهدا نشدن آن در دورۀ اول این بود که اریک لیندبرگ جوان،‌ مجسمه ساز و حکاک سوئدی مسئول طراحی مدال های شیمی و فیزیک،‌ فیزیولوژی و پزشکی و ادبیات نتوانست هر سه مدال را برای دور اول آماده کند. برای دوره ی اول پدر اریک لیندبرگ،‌ پروفسور آدولف لیندبرگ مدالی با تصویر آلفرد نوبل برای یادگاری تهیه کرد تا مدال های اصلی حاضر شود. مدال های اصلی تا سپتامبر ۱۹۰۲ آماده نشد.

در این قسمت،به بررسی کسانی که به جایزه نوبل ادبیات دست یافتند،به صورت جداگانه، از آغاز تا اکنون،می پردازیم:

شماره یک : رنه-فرانسوا-آرمان “سولی” پرودوم  – اثر : دیوان عدالت – (La justice) / موضوع : شعر و انشاء

Prudhomme

در سال ۱۸۶۵ اولین کتاب شعرش را با نام – اشعار و قطعات – منتشر کرد. مشهورترین شعرهای او -گلدان شکسته- و – تنهایی‌ها – نیز در همین کتاب قرار دارند. این اشعار اغلب محتوای احساسی داشت که بیانگر آشفتگی‌ها و ناکامی‌های عشقی این شاعر بود.

اما او کمی بعد سرودن اشعاری با مضامین شخصی را کنار گذاشت و به سرودن شعرهایی روی آورد که در آنها به بیان مفاهیم

فلسفی می‌پرداخت. کمی بعد پرودوم سبک خاص فلسفی و علمی‌اش را در نوشته‌ها و اشعارش به نمایش گذاشت.کتاب دیوان عدالت

– (La justice) – دربردارنده اشعاری درباره عشق و دانایی می باشد که از مشهورترین مجموعه اشعار وی محسوب می‌شود. عقاید و نظریات اقتصادی او در این اشعار گاه آنقدر به چشم می‌آیند که برخی شعرهای او را نه آثاری ادبی، که به نوعی قطعاتی فلسفی می‌دانند.

سولی پرودوم برای به رسمیت شناختن ِ  ویژه ترکیب های شاعرانه اش، که گواهی از آرمان گرایی می دهد، و تلفیق کیفیت های قلب و عقل بطور نادر، موفق به کسب این جایزه شد.وی پس از کسب این موفقیت پولی را که به عنوان هدیه دریافت کرد، به راه‌اندازی یک جایزه ادبی از سوی مجمع ادبیات‌دانان فرانسه اختصاص داد. علاوه‌بر این، پرودوم در سال ۱۹۰۲ جایزه شعر دیگری را نیز برای شاعران فرانسوی ابداع کرد.

سولی پرودوم در حالی که مشغول نوشتن یکی از قطعه‌های ادبی‌اش بود، دچار حمله فلج‌کننده‌ای شد و در ۶ سپتامبر ۱۹۰۷ ، درگذشت.او در گورستان – پرلاشز – فرانسه به خاک سپرده شد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين