امروز : دوشنبه, ۲۹ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/07/03 - 12:06 ذخیره فایل ارسال به دوستان

گرانترین ماه رمضان یک دهه اخیر رقم خورد

بی‌برنامگی دولت در تنظیم بازار و افزایش قیمت اغلب کالاهای ویژه ماه مبارک رمضان، این ماه را تبدیل به گرانترین ماه رمضان ده سال اخیر تبدیل کرد. نهادهای نظارتی و بازرسی کماکان در خوابند!

به گزارش بابل نوین، ماه رمضان امسال افزایش قیمت کالاهای اساسی، ویژه این ماه به قدری زیاد بود که نمونه آن در یک دهه گذشته سابقه نداشته است. در سالهای گذشته همواره دولتها در آستانه ماه مبارک رمضان تمهیدات ویژه ای را برای رفاه حال مردم در دسترسی به کالاهای اساسی فراهم می‌کردند، اما در سه سال اخیر که حسن روحانی سکان قوه مجریه را به دست گرفته، تمهیدات دولت در مناسبتهای این چنینی بسیار کمرنگ و ضعیف بوده و در بعضی موارد هم دولت بازار را به حال خود رها کرده است.

اولین شوک به بازار ماه رمضان از جانب مهم ترین محصول مورد نیاز مردم وارد شد. یک هفته بیشتر تا آغاز ماه مبارک رمضان باقی نمانده بود که خبر گرانی خرما در صدر اخبار قرار گرفت. با این که برخی از مسئولان وعده کاهش قیمت خرما تا آغاز ماه مبارک رمضان را می دادند،اما این وضع تغییر نکرد تا مردم ماه رمضان امسال، خرما را ۳۰ درصد گران تر از سال گذشته بر سر سفره های خود قرار دهند.

در سالهای اخیر که با تقارن ماه ضیافت خدا و فصل گرما مواجه شده ایم، یکی از محصولاتی که مردم خیلی در ماه رمضان مورد استفاده قرار می دهند، هندوانه است. امسال هندوانه رکود گرانی را در آستانه ماه مبارک رمضان زد و ۷۰ درصد نسبت به سال گذشته گران شد. گرانی مرغ هم در ماه مبارک رمضان سر و صدای زیادی به وجود آورد. کاهش عرضه مرغ توسط وزارت جهاد کشاورزی به یکباره و در هفته سوم ماه مبارک رمضان قیمت مرغ را به مرز ۸۰۰۰ تومان رساند و مردم بعضا مجبور شدند که دور خوردن مرغ را در ماه مبارک رمضان خط بکشند. گرانی برنج هم که در چند ماه گذشته بدجوری اقشار پایین دست جامعه را تحت فشار قرار داده بود، در ماه مبارک رمضان هم تداوم یافت. مردم در مقطعی امسال برنج را ۳۰ درصد گران تر از ماه رمضان سال گذشته خریدند تا قوت غالب اکثر مردم هم از گرانی های بی ضابطه رمضان ۹۵ در امان نماند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين