امروز : چهارشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/04/08 - 14:58 ذخیره فایل ارسال به دوستان

از «درحاشیه» تا «سرزمین کهن» و «پایتخت» زیر تیغ توقیف و شکایت

 اولین بار نیست که سریال مهران مدیری با شکایت مواجه شده است. در سال ۹۰ هم تعدادی از برندگان خوش شانس اتومبیل پراید در قرعه کشی سریال خانگی قهوه تلخ، در خصوص عدم دریافت جایزه خود شکایت کرده بودند.سریال در حاشیه اما این بار شاکی نظام پزشکی و پزشکان هستند. در چند ماه اخیر نظام پزشکی از سریال “در حاشیه ” به کارگردانی مهران مدیری چندین شکایت به ثبت رساند. تا جایی که علیرضا زالی رییس سازمان نظام‌پزشکی کشور به نمایندگی از پزشکان کشور لب به انتقاد گشود و صریح‌تر از دفعات قبل اعلام کرد: «برنامه‌های صداوسیما متاسفانه‌ نمایی غیرقابل اعتماد، ناامیدکننده و آکنده با انواع ناهنجاری‌ها و فسادها را در ذهن مخاطب از نظام سلامت به یادگار می‌گذارد.» این واکنش تند اما به همین‌‌جا ختم نشد. چراکه در ١١فروردین‌ماه امسال نیز سایت سازمان نظام‌پزشکی اقدام به درج نظرسنجی‌ای کرده است و در آن از پزشکان پرسیده شده «آیا در اعتراض حضوری (با کسب مجوزهای لازم) به پخش برنامه هتاکانه «در حاشیه» و رویه صداوسیما به صورت قطعی حضور می‌یابید؟»

شکایت از پخش این سریال حتی پیش از نمایش تلویزیونی آن نیز انجام گرفته بود و سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در نامه‌ای خواستار توقیف آن شده بود.

مردم مازندان به پایتخت اعتراض کردند

سریال تلویزیونی پایتخت به کارگردانی سیروس مقدم از دیگر مواردی است که با شکایت مردم و مسئولین مواجه شد. حجت الاسلام علی اکبر ناصری نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی با اعتراض شدید نسبت به پخش نامناسب سریال پایتخت ۳ بیان داشته بود: «پخش سریال پایتخت ۳ فرهنگ مازندرانی را مورد تمسخر خود قرارداده است که درهمین خصوص عده‌ای از نمایندگان مردم مازندران درمجلس از دست اندرکاران سریال پایتخت شکایت کردند. اینجانب قبلا نیز نسبت به این سریال معترض بودم، در این سریال مردم مازندران را انسان‌هایی ساده و دست و پاچلفتی و اهل جدل و حاشیه نشان داده اند که اصلا در شان مردم شریف این خطه نیست و فهم و شعور و دین مداری و سلامت و مهمان نوازی و هوشمندی مردم انقلابی این استان در سریال عمدا یا سهوا دیده نشد.»سریال پایتخت

تعدادی از مدرم مازندران نیز در پی پخش سریال پایتخت از شبکه یک سیما در تجمع اعتراضی مقابل ساختمان استانداری مازندران نسبت به ادامه پخش سریال پایتخت اعتراض کرده و تمسخر فرهنگی و نسبت دادن برخی فرهنگ و رسوم به شهروندان مازندرانی را مهمترین دلیل توهین آمیز بودن این سریال عنوان کردند. معترضان خواستار توقف فوری پخش سریال پایتخت از شبکه یک سیما شده و از مسئولان استانی خواستار پیگیری موضوع شدند. آیت الله طبرسی نماینده ولی فقیه در مازندران،آیت الله معلمی و آیت الله جباری عضو خبرگان رهبری و همچنین برخی از ائمه جماعت شهرها و نیز نمایندگان استان مازندران با اعتراض به پخش این سریال خواستار توقف و عذر خواهی رسانه ملی از مردم مازندران شدند. این سریال تلویزیونی که با موفقیت توانسته بود شخصیت محیط بان را در داستان وارد کند از سویی دیگر با اعتراض فعالان محیط زیستی نیز روبرو شد که معتقد به بی احترامی به محیط بانان بودند.

وقتی سرزمین کهن توقیف شد

سریال “در حاشیه” اولین سریالی نیست که با شکایت مواجه شده است. بیرون از اختلاف نظرهایی که در درون گروه تولید ممکن است موانعی برای پیشرفت کار ایجاد کند، سریال‌هایی بودند که به دلایل مختلف مورد شکایت قرار گرفته و حتی توقیف شده‌اند. سریال سرزمین کهن به کارگردانی کمال تبریزی فقط توانست ۱۷ روز اجازه پخش داشته باشد. تا جایی که محمد سادات ابراهیمی نماینده مردم شوشتر در مجلس شورای اسلامی با اعلام تذکر آیین نامه‌ای نسبت به پخش این سریال تلویزیونی و توهین به قوم بختیاری گفت: «قوم بختیاری در برابر رضاخان ایستادگی کردند و در جنگ جهانی اول در مقابل ارتش روس و انگلیس ایستادگی کردند. باید به صدا و سیما تذکر داد تا احساسات این قوم شریف را به بهانه ساخت سریال، خدشه دار نکند.»سریال سرزمین کهن

این سریال که جز سریال های الف ویژه نیز بود، همچنین باعث نارضایتی مردم ایل بختیاری شد. معترضان مقابل صدا و سیمای مرکز خوزستان تجمع کردند. آنها معتقد بودند این سریال با تحریف تاریخ بختیاری، چهره علی قلی خان سردار اسعد بختیاری و پسرش جعفرقلی خان از رهبران مشروطه خواه ایران را که جایگاه خاصی بین مردم بختیاری دارند و در صف مقدم مبارزه با استبداد قاجار و پهلوی بوده‌اند، خدشه دار کرده است. تجمع کنندگان عنوان کردند در سریال “سرزمین کهن” نقش یک خانواده منفی، نوکیسه، سلطنت طلب و فاسد به خانواده‌ای با نام بختیاری داده شده که به آزار و اذیت یک خانواده روشنفکر، وطن‌پرست و مظلوم به نام اردکانی می‌پردازند.

سریال‌های “الف ویژه” غالبا به مجموعه‌هایی اطلاق می‌شود که دکوربندی‌های عظیمی داشته و معمولا در شهرک‌های سینمای تولید شده یا برای آن شهرک سینمایی برپا می‌شود، اما می‌توان فارغ از این مولفه‌های آشنا سریال‌هایی ساخت که فارغ از متر و معیارهای مادی و فرمی از حیث کیفیت ساخت و بازنمایی مضامین در حد استانداردهای جهانی بوده و بتواند در عرصه‌های بین‌المللی مطرح شود یا دست‌کم تعداد کثیری از مخاطبان را در تماشای اثر با خود همراه کند.

شکایت فرزندان شهریار

شهریار سریال دیگری بود که موجب شکایت فرزندان شهریار از سازندگان این مجموعه شد. مریم بهجت تبریزی فرزند بزرگ شهریاردراین باره گفته بود «قسمتی از سریال که ما را ناراحت کرده، غریبه و بی سواد نشان دادن مادرم است که برای گرفتن وام به بانک کشاورزی مراجعه می‌کند در حالیکه مادرم دیپلم قدیم داشته و نوه عمه پدرم بود و از کودکی همدیگر را می‌شناختند. به اتفاق برادر و خواهرم با تنظیم شکایتی ، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا وسیما خواهیم خواست این قسمت مربوط به مادرم اصلاح شود.»

بهجت تبریزی با انتقاد از فیلمنامه نویسی این مجموعه و با اشاره به درج زندگینامه شهریار در ابتدای دیوان کامل او گفته بود:« در سریال شهریار هویت یک شاعر ایرانی مشخص نیست و در نوشتن فیلمنامه به واقعیات کمتر توجه شده و گروه تحقیق و پژوهش این مجموعه ضعیف عمل کرده است. کمال تبریزی حتی یکبار نیز در نگارش، تهیه و تدوین این سریال با ما تماس نگرفت تا بخشی از واقعیات زندگی استاد شهریار را به طور مستند در اختیار وی قرار دهیم. اما متاسفانه هنوز برای ما معلوم نیست که تهیه کنندگان و نویسندگان این مجموعه چرا در ساخت آن به ابتذال رفته اند.»

شکایت فوتبالیست‌ها از پژمان

سریال تلویزیونی پژمان به کارگردانی سروش صحت نیز مورد انتقاد تعدادی از فوتبالیست‌ها قرار گرفته بود. به دلیل اینکه داستان این سریال به صورتی بود که به زندگی برخی از فوتبالیست های ما نزدیک است اما هیچ کس نمی تواند اعاده حیثیت کند و شکایتی داشته باشد. هوشنگ نصیرزاده رئیس کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال با پی پایه و اساس خواندن شکایت‌های وارده به سریال پژمان گفته بود:« این اولین بار است که پخش یک سریال فوتبالی باعث شده تا فوتبالیست‌های نسل فعلی و قدیم از آن انتقاد کنند، آن هم به دلیل حضور یک شخص فوتبالی در نقش اول این سریال است. در مورد پزشک یا راننده تاکسی نمی‌توان چنین سریالی ساخت و به همین دلیل پخش سریال‌های فوتبالی برای مردم جذاب است. »سریال پژمان

تا به حال تعداد زیادی از سریال‌های تلویزیونی و مجموعه‌های دنباله‌دار سینمای خانواده مورد شکایت از طرف مخاطبان و مسئولین قرار گرفته است. نمی‌توان اهمیت بالای وجود نظرهای متفاوت در کشور را نادیده گرفت، به همین دلیل ساخت مجموعه‌ای که موجب بی احترامی به گروه خاصی نشود، دشوار خواهد بود. از سویی هنر نویسنده و کارگردان و تمام شیرینی یک مجموعه حفظ حریم افراد و جذب آنها است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين