امروز : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/08/26 - 20:32 ذخیره فایل ارسال به دوستان
امام‌جمعه زرگرشهر:

چرا بانک‌ها بی‌توجه به هشدار مراجع جامعه را به‌سمت رباخواری پیش می‌برند

امام‌جمعه زرگرشهر در انتقاد تندی نسبت به عملکرد بانک‌ها گفت: اینطور نباشد بانک‌های دنیا که ما آنها را قبول نداریم کار و رسیدگی‌شان به مراجعه‌کنندگان از ما که بانک‌هایمان نام اسلامی را یدک می‌کشند بهتر عمل کنند.

شیخی

به گزارش بابل نوین، حجت‌الاسلام محسن شیخی‌عزیزی در خطبه‌های امروز نمازجمعه بخش لاله‌آباد (زرگر شهر) با انتقاد تند از عملکرد نامطلوب بانک‌ها اظهار کرد: قاون بانکداری بدون ربا قانون جامع و منطبق بر موازین شرعی است، اما بنده به جراتمی توان ادعا کنم و حاضرم این را به اثبات برسانم که در برخی از موارد برخلاف قانون بدون ربا عمل می‌شود.

وی افزود: چرا بانک‌ها به هشدار مراجع بی‌توجه هستند و جامعه را به سمت ربا خواری پیش می‌برند؟

امام جمعه زرگرشهر با یادآوری دهم شهریور سالروز تدوین عملیات قانون بدون ربا در بانک تصریح کرد: چرا به قانون عمل نمی‌شود؟ بنده در این زمینه تحقیق جامع و کاملی انجام دادم، سوال ما از بانک‌ها این است که آیا بانک‌های ما قانون عملیات بدون ربا را اجرا می‌کنند؟

شیخی ادامه داد: گاهی احساس می‌شود رفتاری که برخی از بانک‌ها با مردم در مورد پرداخت تسهیلات دارند آنچنان نادرست است که اگر بروند بیرون از کسی نزول و ربا بگیرند خیلی برای آن‌ها سهل‌الوصول‌تر و بی دردسرتر از آن است که بروند در بانک بخواهند وام بگیرند و از تسهیلات استفاده کنند.

وی با اشاره به عملکرد بانک‌ها در مورد گیرندگان وام‌های نجومی افزود: چطور برای برخی‌ها وام‌های میلیاردی، بدون بهره یا با بهره‌های کم وجود دارد ولی اگر کسی برای تولید و یا اشتغال بخواهد وام بگیرد با بهره ۱۸ تا ۲۴ درصد به اصطلاح مواجه می‌شود که در عمل از ۳۰ درصد هم گاهی بالاتر می‌رود.

خطیب جمعه زرگرشهر با اشاره به مشکلات وام‌های ازدواج گفت: چطور یک جوان برای ازدواج به‌دنبال وام‌های سه میلیونی قدیمی و ده میلیونی فعلی باید مدتی پشت نوبت و با آن همه مشقت باشد، خودشان اعلام کردند که وام ده میلیون است اما آنقدر سنگ‌اندازی می‌کنند که برای گرفتن همین وام‌های سه یا ده میلیونی دیگر طرف رغبتی برای این امر ندارد، تازه این وام‌های محدود کار و مشکلی را از جوانان حل نمی‌کند.

حجت الاسلام شیخی ادامه داد: ما مخالف بانک نیستیم، بانک نماد توسعه اقتصادی یک منطقه است، انتظار و توقع از بانک‌ها این است که بر اساس رعایت عدالت اجتماعی و قوانینی که به‌عنوان عملیات بدون ربا است عمل کنند.

وی در پایان گفت: امیدواریم که بانک‌ها هم بتوانند در مسیر اسلامی بودن نقش خود را بصورت بانک اسلامی ایفا کنند، اینطور نباشد بانک‌های دنیا که ما آنها را قبول نداریم کار و رسیدگی‌شان به مراجعه‌کنندگان از ما که بانک‌هایمان نام اسلامی را یدک می‌کشند بهتر عمل کنند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين