امروز : یکشنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/04/11 - 20:00 ذخیره فایل ارسال به دوستان

افزایش ۱۰ تا ۱۵درصدی نهاده های کشاورزی

به گزارش بابل نومه،مسئول شرکت تعاونی کشاورزی بخش لاله آباد بابل واقع در روستای هلال کلاه گفت: قیمت انواع نهاده های کشاورزی از جمله پلاستیک ، سموم علف کش و کرم ساقه خوار به نسبت سال گذشته حدود ۱۰ تا ۱۵درصد بیشتر شده است. نشای برنج،بابل

وی با بیان اینکه خرید نهاده های کشاورزی برای انجام فعالیت برنج کاری سنتی ضروری است، بیان داشت: کشاورزان ناچار به خرید هستند ولی به بالا رفتن قیمت محصولشان نیز امیدوارند.

سلمان حبیبی با بیان اینکه هر ساله قیمت نهاده های کشاورزی بالا می رود که موجب افزایش هزینه تولید برنج می شود گفت که باید در حمایت از شالیکاران , این محصول استراتژیک مورد توجه دولتمردان قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه پارسال دولت اقدام حمایتی خوب و به موقعی را با نرخ گذاری برنج طارم محلی در حق شالیکاران مازندران کرده است، اظهار داشت: امسال نیز توقع داریم این حمایت را به صورت کارشناسی انجام بدهد.

وی تصریح کرد: شالیکاران در هر صورت اقدام به کشت محصول می کنند ، اما برای تداوم تولید برنج و بالا رفتن درآمد به نسبت هزینه تولید ،دخالت و حمایت دولت برای کوتاه کردن دست واسطه ها ضروری است.

گفتنی است که:قیمت انواع پلاستیک مواد کهنه و نو برای پوشش خزانه برنج و کرت شالیزارها از کیلویی ۴۲تا ۴۵هزار ریال پارسال به ۵۶هزارریال در سال جاری رسیده است.دستمزد هر هکتار شخم و شیار از یک میلیون ریال سال پیش امسال به یک میلیون ۳۰۰ هزار ریال افزایش یافت.قیمت بذر طارم محلی تا ۶۰هزار ریال در هر کیلو گرم خرید و فروش شد و  قیمت کود شیمیایی اوره ،به عنوان مهم ترین و پر مصرف ترین کود در اراضی کشاورزی هر کیسه در بازار تا۷۰۰هزار ریال رسید.

مازندران ۲۳۰ هزار هکتار اراضی شالیکاری دارد و سالانه با تولید بیش از یک میلیون تن برنج سفید ، حدود ۴۲درصد برنج کشور را تامین می کند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين