امروز : سه شنبه, ۶ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/04/12 - 14:35 ذخیره فایل ارسال به دوستان

معرفی کتاب / شماره سه – ۳

معرفی کتاب / شماره سه – ۳

پیشاهنگان شعر پارسی / دکتر محمد دبیر سیاقی   ; با اصلاح و تجدید نظر

_ محمد محمودی


در این کتاب ، از نخستین شاعران نامور در شعر پارسی یاد شده است.به عبارتی گزیده اشعار همه ی سرآمدان شعر در عصر طاهریان و صفاریان و سامانیان گرد آمده است.

شاعرانی چون بلخی ، رودکی ، دقیقی و کسائی سرآمد شعر عصر سامانی که از آنها آثار نسبتاً بیشتری به جا مانده است. شاعرانی چون بشار مرغزی ، رابعه قزداری ، و منجیک ترمذی که از آنان اشعار کمتری بر جای مانده است.

و شاعرانی که از آنان نه زندگینامه ایی در خور و نه شعری چندان باقی مانده است.

IMG_20150412_140633

IMG_20150412_140648

این کتاب در دسترس حقیر ، به چاپ سوم، تهران ، ۱۳۷۰ برمی گردد و آن اندازه تازگی ِ ظاهری ندارد اما در درون ِ آن می توان به سده های سوم و چهارم و آغاز سده ی پنج هجری و تأثیرات ِ آن در شاعران ِ بعد از خود، دست یافت.

در این مجموعه شاهکارهای ادب پارسی که در آغاز قرن سوم و چهارم مخصوصا شناخته می شد،به طرزی نو برای مطالعه قرار گرفته که کوشش شده به طور درست تری نقل گردد و دشواری های موجود در متن را حل کند.نویسنده و ارزش کار و مقام او در این کتاب در مقدمه معرفی شده و دارای ِ وجهه اعتبار هنری و ادبی برخوردار می باشد.

آغاز کتاب از جنبش ِ استقلال طلبی خاندان طاهریان و خلیفه نشینی صحبت می شود و نخستین پارسی گویانی که حضور داشتند با روایت گوناگون شرح شده.در اوایل ِ این بخش آمده :

قدیمی ترین شعر مکتوب دری در نیمه اول قرن سوم هجری در خراسان ساخته شد و نخستین شاعرانی که در مأخذ تاریخی قرار گرفته اند ; حنظله بادغیسی ، محمود وراق هروی ، محمد بن وصیف سگزی ، عمروبن لیث صفاری ، پیروز مشرقی ، مسعود مروزی که قبل از فردوسی بوده ، می باشند.

در بخش بعد به ترتیب ِ ظهور از شاعران روزگار صفاریان و درجه ی کمال شاعری آنها صحبت می شود، بطور نمونه ، از رودکی شعری آورده که به شرح اجمالی آن نیز پرداخته است;

دلا، تا کی همی جویی منی را؟

چه داری دوست ، هرزه دشمنی را؟

IMG_20150412_140748

چرا جویی وفا از بی وفایی ؟

چه کوبی بیهده سردآهنی را؟

در اواسط ِ کتاب به ابوشکور بلخی و دقیقی می رسد و در اواخر به شاعرانی که چندان آوازه نداشته اند پرداخته می شود.

این کتاب شرح نامهایی که در آن آمده را بطور دقیق و مفصل بررسی می کند و واژه نامه ی بزرگی نیز ، در خود جای داده است.

از انتشارات و آموزش شرکت سهامی ، کتاب هایی همچون : گزیده مخزن الاسرار ، لیلی و مجنون و خسرو و شیرین و دیگر شرح و بررسی ها به چاپ رسیده است.

کتاب ِ معرفی شده ، شما را با زندگینامه کوتاه شاعران ِ در سده های عرض شده ، و نمونه ایی از بهترین اشعار آنان آشنا می کند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين