امروز : پنج شنبه, ۶ آبان , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/09/21 - 18:04 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تحول فکری مدیریتی نوعی درمان روانی برای مدیران /نرگس ارزانیان

مسئوليت‌ها و اختيارات در دست مديران است، آنها با رفتار، عملكرد و سياست‌گذاري‌هاي خود، سازمان را به سمتي سوق مي‌دهند كه منطبق بر رويكرد فكري خودشان باشد.

%d9%86%d8%b1%da%af%d8%b3-%d8%a7%d8%b1%d8%b2%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%a7%d9%86

نگرش فکری حاکم بر یک مجموعه، تحت تاثیر فلسفه فکری مدیران آن است.
نویسنده: نرگس ارزانیان دانشجوی دکترای مدیریت

به گزارش بابل نوین،از آنجایی که به‌طور طبیعی، مسئولیت‌ها و اختیارات در دست مدیران است، آنها با رفتار، عملکرد و سیاست‌گذاری‌های خود، سازمان را به سمتی سوق می‌دهند که منطبق بر رویکرد فکری خودشان باشد و این موضوعی غیرقابل انکار است.

بدیهی است این سیر طبیعی را به هیچ وجه نمی‌توان تغییر داد. قاعدتاً می‌بایستی مدیران از نظر نگرش فکری، مخصوصاً در حوزه فرهنگ کار، دارای تفکرات سالم و بهینه‌ای باشند.

به عبارت بهتر انتظار می‌رود که رویکرد فکری مدیران، هرچه بیشتر بر ایده‌آل‌های انسانی، اجتماعی و علمی منطبق شوند.
هدف این مقاله، دسته بندی رویکردهای فکری منفی مدیریت است. دسته بندی‌های فوق، به شخص یا گروه خاصی اشاره ندارند، لیکن مورد انتظار است هر مدیری خود را با مواردی مقایسه کند که این مقاله مطرح می کند،  چرا که مباحث حاضر، برنگرش و تفکرات افراد تکیه دارند و اصلاح انسان از نظر فکری به دست خویش است.

به هرحال، از آنجایی که هدف انتقادی مباحث نگرش فکری افراد است، لذا رویکردهای فکری مطرح شده لزوماً محدود به مدیران نمی‌شود و هر شخصی در هر پایه و رتبه‌ای می‌تواند از آن بهره گیرد چون هر شخص در درجه اول مدیر زندگی خود است.

رویکردهای منفی مدیریت
بنابه تعریف رویکردهای منفی مدیریت عبارت است از هر نوع فلسفه فکری مدیر که در بلندمدت، سازمان را در سراشیبی سقوط و شکست قرار می‌دهد.

در اینجا برعنوان بلندمدت بودن تاکید می‌کنیم.

بسیاری از سیاست‌های منفی که مدیران اتخاذ می‌کنند، به‌ظاهر خوش آتیه جلوه می‌کنند چرا که در کوتاه مدت اثرات خوبی را از خود بروز می‌دهند، مسلم است در جهان پر رقابت امروزی، سازمان‌هایی پایدار می‌مانند که برنامه‌هایی با دیدگاه بلندمدت را پایه‌ریزی کنند.

طبق تحقیقات و تجارب، ثابت شده است که مدیریت هم فن است و هم هنر.

با نگاه به مدیریت به عنوان یک فن، مبحث مدیریت علمی مطرح می‌گردد و آنچه این نوع مدیریت را تهدید می‌کند، وجود بیماری‌هایی چون سنت‌گرایی، استراتژیک نبودن، عدم آموزش و آگاهی نداشتن از روش‌های نوین مدیریت و تکنیک‌هایی است که مدیران موفق امروزی بر آن تاکید دارند، با نگاه هنری به مدیریت، مبحث فرهنگ کار مدنظر قرار می‌گیرد.

فرهنگ لغات “وبستر” فرهنگ را به عنوان مجموعه‌ای از رفتارهای پیچیده انسانی که شامل افکار، گفتار، اعمال و آثار هنری است و بر توانایی انسان برای یادگیری و انتقال دانش به نسل دیگر اطلاق می‌شود تعریف می‌کند.

از نظر اجرایی، فرهنگ به عنوان ارزش‌های مشترک و اعتقادات دینی و اخلاقیات است.
از زاویه دید فوق، بی‌اعتقادی به ارزش‌های انسانی و دوری از موازین اخلاقی، نوعی بیماری برای مدیریت محسوب می‌شود، باعنایت به دورنماهایی که از مدیریت مطرح شد، رویکردهای منفی مدیریت می‌توانند علمی، اعتقادی و یا اخلاقی باشند. این دسته بندی کاملاً متمایز نبوده و بین رویکردهای فوق، فصل مشترک‌هایی وجود دارد.
پیروزی یک سازمان درگرو رسیدن به اهداف تعریف شده آن است. مسلماً پیروزی، تنها زمانی معنا دارد که در بلندمدت و باثبات باشد. فرهنگ فکری یک سازمان، عنصر کلیدی برای رسیدن به موفقیت بلندمدت سازمانی است. ازطرفی ایدئولوژی مدیران یک سازمان، به همراه توانائی‌های علمی آن‌ها، مهمترین نقش را در شکل‌گیری فرهنگ کاری آن سازمان بازی می‌کند.

با عنایت به تاکیدی که بر بلندمدت بودن موفقیت مطرح شد، وجود فلسفه، فکری سالم و کارا در کل سازمان و در درجه اول مدیران سلسله مراتبی آن، الزامی است.

مدیرانی که سازمان تحت نظارت خود را به سوی ورشکستگی سوق می‌دهند، دارای زوایای دید بسته، ضعیف، کوتاه‌نگر و در یک کلام، منفی هستند. این منفی‌گرایی ازجنبه‌های اعتقادی، اخلاقی و علمی می‌تواند باشد.

بعد منفی اعتقادی، غالباً ناشی از باورهای افراد و معمولاً ناآگاهانه است اما بعد منفی اخلاقی، آگاهانه بوده و نوعی منفی‌گرایی برنامه‌ریزی شده است و منفی‌گرایی علمی نیز ناشی از نوعی سنت‌گرایی بوده و می‌تواند از عدم پذیرش تکنیک‌های علمی نوین در مدیریت نشأت بگیرد و در بسیاری اوقات ناآگاهانه باشد.

نتیجه گیری پایانی این مقاله این مطلب را مورد تاکید قرار می دهد که تمام موارد مدیریتی ذکر شده در مقاله پیش‌رو، از طرز فکر و ایدئولوژی افراد نشأت می‌گیرد و اصلاح آن‌هـا نیز نوعی درمان روانی فکری برای مدیران است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين