امروز : پنج شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/04/13 - 15:04 ذخیره فایل ارسال به دوستان

برندگان جایزه نوبل ِ ادبیات/شماره دو : تئودور مومسِن

برندگان جایزه نوبل ادبیات / شماره دو : تئودور مومسن (Mommsen)

به کوشش محمد محمودی


کریستیان ماتیاس تئودور مومسن – زاده ۳۰ نوامبر ۱۸۱۷ – تاریخ نگار، حقوقدان ، سیاست مدار مشهور آلمانی است که دومین جایزه نوبل را در سال ۱۹۰۲ دریافت کرد.بیشتر ِ علاقه

۰۲۲۱۰۲۲۱۰۱۰

کریستیان ماتیاس تئودور مومسن/ خبرگزاری بابل نومِه

مومسِن به آثار لاتین ، آگاهی از آنها و تفسیر آنها که برای شناخت دوره باستان لازم بود متمرکز شد.تاریخ ِ ۵هزار ساله ی باستان که مهم ترین نگرش و پژوهش های آن برای سده ی آغازین ِ تاریخ شکل گرفت و آغاز نگارش ِ آن با خط میخی بود وی را سخت در مسیری قرار داد که در حقوق روم ، جامع و تخصصی مورد ِ تحقیق قرا گرفت.او محقق ِ قهاری در زمینه ی نهادهای حقوقی و سیاسی روم باستان – تاریخ و تاریخ نویسی ، زبان ِ کتیبه خوانی و آثار تاریخی ، سکه شناسی و پدیده های عمومی زندگی ، بود. هشت جلد مجموعه آثارش پس از مرگ وی به چاپ رسید.

بزرگترین نویسنده کلاسیک قرن ۱۹ که کار او بر قانون روم و قانون ِ اجبارها تأثیر مسلم و بسیاری بر روی ِ قانون مدنی آلمان داشت، یکی از معدود نویسندگانی است که با خلق ِ آثار غیر داستانی به عنوان برنده نوبل ادبیات انتخاب شد.تئودور مومسِن برای اثر ِ : تاریخ روم – که سه جلدی می باشد و درسالهای ۶-۱۸۵۴ به تدوین درآمد، برنده جایزه نوبل ادبیات گردید. جلد ِ چهارم ِ آن مربوط به دوره ی دیکتاتوری سزار بود که هرگز تکمیل نشد و جلد پنجم این مجموعه درباره داستان های امپراطوری روم بود. البته دو جلد درباره ِ مسائل ِ متفرقه سیاسی نوشت که این هفت جلد مجموعه نوشته های تاریخی ِ وی را تشکیل می دهد.

فرهنگستان ِ علوم سوئد ، به دلیل ِ اینکه او بزرگترین استاد هنر تاریخ و تاریخ نویسی; در قید حیات بوده و با اشاره ویژه به کار تأثیرگذارش – تاریخ روم و در موضوع ِ تاریخ و حقوق ، جایزه نوبل ادبیات را به او اهدا نمود. تئودور مومسِن در یک نوامبر ۱۹۰۳ در شارلوتنبورگ درگذشت.

mommsen-adolf_br__tt-mutter_erde_fec

مجمسه تئودور مومسِن در لایپزیگ آلمان/خبرگزاری بابل نومِه

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين