امروز : چهارشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۷/۱۳ - ۱۲:۲۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آیا شکست عشقی برای قلب ضرر دارد؟

به گزارش بابل نوین، به نقل از تایم، تحقیقات نشان می‌دهند که مرگ یا از دست دادن افراد نزدیک به شما، تنها احساس دل شکستی به شما نمی‌دهد. درواقع تغییرات فیزیکی‌ای ایجاد می‌کند که منجر به مشکلات قلبی جدی می‌شود. مطالعه‌ای جدید نشان داده افرادی که عزیزان خود را از دست می‌دهند، بیشتر در معرض خطر فیبریلاسیون دهلیزی یا ضربان قلب نامنظم قرار دارند.
محققان مدت‌هاست که درباره پدیده‌ای به نام کاردیومیوپاتی استرس یا سندرم قلب شکسته تحقیق و مطالعه می‌کنند. این سندروم در رویدادهای بسیار استرس‌زا مانند مرگ همسر رخ می‌دهد و باعث می‌شود فرد احساس حمله قلبی کند. این پدیده می‌تواند با تنگی نفس و درد قفسه سینه (اما بدون انسداد شریان قلبی) همراه باشد. متخصصان گمان می‌کنند که افزایش هورمون استرس ناشی از یک رخداد عاطفی عامل این پدیده است. در مطالعات جدید، متخصصان بررسی کردند که آیا از دست دادن عزیزان، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش می‌دهد یا خیر؛ و اگر افزایش می‌دهد میزان تأثیرش چقدر است.
این تیم ۸۸,۶۰۰ نفر از افراد مبتلابه فیبریلاسیون دهلیزی در دانمارک را در نظر گرفتند. فهمیدند افرادی که عزیزان خود را ازدست‌داده‌اند ۴۱ درصد بیشتر از دیگران در یک ماه اول بعد از حادثه در معرض تشدید این بیماری قرار دارند. این خطر تا یک سال ادامه دارد. همچنین این خطر در افراد جوان و افرادی که عزیزانشان را ناگهانی و غیرمنتظره ازدست‌داده‌اند، بیشتر است.
سایمون گرف محقق گروه بهداشت عمومی در دانشگاه آرهوس می‌گوید: “این مطالعه به شواهد موجود مبنی بر رابطه‌ی میان ذهن- قلب می‌افزاید. سندروم قلب شکسته بیماری دیگری است که آسیب‌های متفاوتی دارد، اما ممکن است برخی مکانیزم های پاتوفیزیولوژیک مشابه باشند. مانند افزایش هورمون‌هایی که باعث ایجاد التهاب و عدم تعادل در بخش‌های غیرقابل‌کنترل سیستم عصبی مرکزی می‌شوند.”
هارمونی رینولدز متخصص قلب در مرکز پزشکی NYU می‌گوید: “نمی‌توانیم از وقوع موقعیت‌های استرس‌زا در زندگی جلوگیری کنیم، اما ممکن است نحوه‌ای که استرس بر بدن ما اثر می‌گذارد را تغییر دهیم. چیزهای زیادی فعالیت سیستم عصبی پاراسمپاتیک را افزایش می‌دهند، مانند ورزش منظم، مدیتیشن، یوگا و تنفس عمیق. “
دیگر وقایع هیجان‌انگیز مانند یک پیروزی ورزشی بزرگ نیز می‌تواند این بیماری را تحریک کند. مطالعات جدید نمی‌توانند تأیید کنند که غم و اندوه از دست دادن عزیزان مستقیماً سبب بروز این بیماری شده است. بااین‌حال، اولین تحقیقی نیست که نشان می‌دهد عوامل استرس‌زا در زندگی سبب بروز مشکلات قلبی می‌شوند. گرف می‌گوید: “امیدواریم بتوانیم ذهنیت جامعه را تغییر دهیم که غم و اندوه تنها یک حالت ذهنی نیست و می‌تواند فیزیکی هم باشد.”/ روزپلاس
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين