امروز : یکشنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/04/15 - 11:58 ذخیره فایل ارسال به دوستان

آبراهام لینکُلن/ سیاست و سینما

آبراهام لینکُلن/ سیاست و سینما

نگاهی اجمالی به زندگی ِآبراهام لینکُلن و فیلمهای ِ سیاسی ساخته شده در رابطه با او/ به بهانه ی ِ ترور او در پانزده ِ آوریل ۱۸۶۵

به کوشش ِ مُحمد محمودی


آبراهام لینکلن ، شازدهمین رئیس جمهور آمریکا در حزب جمهوری خواه بود، او پس از جیمز بیوکَنِن ، رئیس جمهور حزب دموکرات ِ آمریکا در سال ۱۸۶۱، به مقام ِ urlریاست جمهوری رسید.ایالات ِ متحده آمریکا دو حزب بزرگ و مهم ریاست جمهوری را در بر دارد، حزب جمهوری خواه که توسط فعالان ِ ضد برده داری تأسیس شد و جمع ِ رئیس جمهوری ِ آن به ۱۸ نفر ، در طول ِ تاریخ ِ آمریکاست که اولین نفر آن آبراهام لینکلن بوده و آخرین آنها جرج دبلیو بوش. دموکرات ها بسیار لیبرال و آزادی خواه هستند ولی جمهوری خواهان به نوعی در دسته ی محافظه کاران قرار می گیرند و تمایل ِ آنها به سمت ِ لیبرالیسم کلاسیک می باشد که شاخه ایی از لیبرالیسم ، محصول ِ هند و انگلستان است و دو ویژگی ِ مهم دارد: یکی دولت ِ محدود تحت ِ حاکمیت ِ قانون و دیگری تأکید بر بازار ِ آزاد. دولت ِ محدود هم بیانگر ِ قبول ِ قانون اساسی برای محدود کردن ِ اصول لیبرالیسم می باشد که در تضاد با ترویج ِ برابری از راه ِ مقرارت و توزیع ثروت است.حزب ِ دموکرات هم در حال ِ حاضر ، دوره ی ِ باراک اوباما بوده و طراح ِ آن ، اندرو جکسون، هفتمین رئیس جمهور آمریکا بود که مشهور به اولین دولت ِ بدون ِ بدهی خارجیست.کار ِ آبراهام لینکلن از مجلس ِ سنای آمریکا آغاز و در سال ِ ۱۸۶۵ به حزب جمهوری خواه پیوست،او در این حزب محبوبیت ِ فراوانی را در افکار ِ عمومی بدست آورد. هنوز موضوعاتی ِ از قبیل ِ خردورزی و برابری و احیاگری اندیشه های ِ والای انسانی در او بطور ِ رسمی عیان نشده بود که داستان ِ مواجهه با شورش ِ داخلی ، به نوعی یک دیپلماسی ِ تعیین کننده بر سر راه او قرار گرفت.او به لغو ِ نظام ِ برده داری مشهور است و اینکه او واقعا با نظام ِ برده داری مخالف بوده یا نه، در ادامه اندکی صحبت خواهد شد، و لی بطور ِ حتم می دانست که سرانجام ِ شورش ِ داخلی بدون ِ لغو ِ نظام برده داری امکان پذیر نیست!علاوه بر اینکه مقتضیات ِ شخصی او چنین نشان داده می شد اما، شورش ِ داخلی بین ِ شمال و جنوب ، حتّی بعنوان ِ تئوریکی ِ بودن ِ او در این مسئله نبوده، چرا که او می بایست برای حفظ ِ آمریکا،برده داری را لغو می کرد.شکل ِ این نظام به گونه ایی بود که در جنوب ِ آمریکا ،بشدت با آن موافقت می شد، چراکه زمین های ِ کشاوزی ِ حاصل خیز و البته مواد ِ خام در آن، به نوعی برای آنها، بسیار باارزش بود و این مورد را برای خود به نوعی یک حق می دانستند،حق ِ کشتن و شکنجه و یا بهره کشی ِ جنسی.شمال ِ آمریکا در صنایع و تجارت و بانکداری مطرح و البته مخالف ِ این نظام بودند ، دلیل ِ اصلی این مخالفت که در ادامه ، نه ابتدا ،به شکل ِ عظیمی درآمد، میتوان گفت،عده ایی از دموکرات ها ، در حوزه ی شمال ، پای ِ منفعت ِ آنها وسط بود و عمدتاً پایگاه ِ رأی آنها در زمره ی زمین دارن و کشاورزان بود.و به همین خاطر یک ممنوعیت ِ گسترده و مخالفان ِ سرسختی را علاوه بر جنوبی ها، بوجود آورد. مراسم ِ سوگند ِ لینکلن در سال ۱۸۶۱، به پایان نرسیده بود که یازده ایالت ِ آمریکا اعلام ِ استقلال و یک ایالت را به عنوان ِ پایتخت و حتی یک رئیس جمهور برای خود برگزیدند و این جنگ ِ چهارساله با حمله به قلعه سومتر در بندر ِ چارلتون ، آغاز گردید.

لینکلن/ آخرین ساخته ی استیون اسپیلبرگ

آبراهام لینکلن بدلیل اینکه می دانست اعلامیه لغو برده داری،ممکن است توسط دادگاه، قبل ِ از پایان ِ جنگ منحل شود،آن را وارد قانون اساسی، و بصورت ِ متمم درآورد.و از آن طرف وقتی با شکست ِ جنوبی ها همراه شد، عملاً مجلس از کار افتاد!
لینکلن، توسط ِ یک جنوبی ِ متعصب به علت ِ طرفداری از قانون ِ لغو ِ برده داری و تصویب ِ این قانون، هنگام تماشای ِ تئاتری به نام ِ _ پسرعموی ِ آمریکایی _ ترور شد و با برخورد ِ گلوله به سر ِ او ، مردی که سیاهان ِ آمریکا ، پدر خطابش می کنند، جان داد. برای ِ قاتل ِ او ۱۰۰هزار دلار جایزه تعیین شد که دو هفته بعد در یک طویله توسط ِ ارتش آمریکا شناسایی و کشته شد.
از تاریخ ِ ریاست جمهوری لینکلن و مسئله ی لغو نظام ِ برداری تا کنون ، بسیاری فیلم ساخته وبه آن پرداخته شده که در اینجا به ۳ فیلم ِ مهم و تأثیر گذار و گرایش های ِ کارگردانان در فیلم و سبک ِ فیلمسازی آنها صحبت می شود.
یک نظریه ایی با توجه به تاریخ ِ مکتوب ِ ایالات ِ متحده آمریکا مطرح شده است که با آنچه در فیلم ها ساخته شده و به آن شرح داده، تفاوت دارد و بیان ِ آن مسلما ، با توجه به اینکه این مسئله ، به نوعی بصورت ِ یک تکه برای هر فیلمساز ، به شکل ِ مالکیت ِ خصوصی مطرح شده ، باعث ِ بسط ِ اندیشه و تحقیق ِ بیشتری در مسئله سیاست و سینما خواهد بود:
جنگ های انفصال و یا درگیری های ِ بین ارتش شمال و نیروهای جنوب موسوم به کنفدراسیون، به دلیل ِ تأکید و پافشاری ِ آبراهام لینکلن بر لغو ِ نظام برده داری ، نبوده _ نکته جالب اینکه خود ِ بنیانگذران ِ آمریکا و نویسندگان ِ قانون ِ اساسی آن ، جان لاک از برده داران ِ بزرگ بوده_ بلکه،این انفعال به دنبال ِ حفظ ِ منافع ِ اقلیت ِ سرمایه دار شمال و بانکداران ِ بزرگ ، در پی ِ زمین ِ آزاد و کارگر ِ آزاد بود که بسیاری از منابع ِ آنها در انحصار ِ جنوبی ها قرار داشت.

آقای لینکلن ِ جوان / ساخته ی جان فورد

آبراهام لینکلن خطاب به هوراس گریلی ، روزنامه نگار ِ آمریکایی و از حامیان ِ الغای برده داری چنین می گوید:
هدف ثابت ِ من در این کشمکش، نجات ِ اتحاد ِ ایالت هاست، نه حفظ یا نابودی ِ برده داری. اگر بتوانم این اتحاد را ، با آزاد کردنِ برده ایی نجات دهم این کاررا می کنم و اگر با آزاد کردن همه ی برده ها بتوانم آن را حفظ نمایم، این کار را خواهم کرد.
البته این امر بعد از لینکلن ، عملا دوام نیاورد و سرمایه داران و زمین خواران ِشمالی به اهداف و منفعت ِ خود دست یافتند و این تبعیض بصورت ِ کوچک ، باقی ماند!
۱- دیوید وارک گریفیث :
طول فعالیت سینمایی او از سال ۱۹۰۸ تا ۱۹۳۱ ادامه داشت و اولین فیلم سیاسی تاریخ سینما را او با عنوان ِ _ تولد یک ملت ساخت. در مورد فیلم ِ آبراهام لینکلن ِ او اختلافاتی وجود دارد که نژاد پرستی را نشان داده، و اینکه او یک نژاد پرست ِ افراطی جنوبی است یا فقط یک روایت را بیان کرده، اما او از حزب ِ جمهوری خواهان ، در انتخابات ِ آمریکا، حمایت کرده بود.
۲- جان فورد:
طول ِ فعالیت سینمایی او از سال ۱۹۱۷ تا ۱۹۶۶، بوده ، بسیاری او را به دلیل ِ ارتباط ِطولانی با جان وین ، جیمز استیوارت و وارد باند ، یک جمهوری خواه می دانستند، اما با حمایت ِ او از ریچارد نیکسون و جنگ ویتنام این شائبه به پایان رسیده بود.
جان فورد با فیلم ِ _ آقای لینکلن جوان ، تلاش کرده ، متعهد بودن و مصمم بودن ِ لینکلن را در قضیه لغو برده داری ، بصورت بالفطره و ذاتی نشان دهد.

آبراهام لینکُلن / ساخته ی دیوید گریفیث

۳- استیون اسپیلبرگ:
فعالیت سینمایی او از سال ِ ۱۹۶۹ تا کنون ادامه دارد و معمولا از حزب دموکرات پیروی می کند، بیشتر تمرکز او بر مسائل به یهودیان ، ادیان، موضوعات ِ ماورایی و فلسفی است. فهرست شیندلر ، نجات سرباز رایان ، مونیخ ، اسب جنگی و لینکلن از ساخته های مهم اومی باشد.تصویر اسپیلبرگ از لینکلن ، گویا ایده آلیسمیست، با توجه به در نظرگرفتن ِ خصوصیات ِ آبراهام لینکلن، اما بیشتر سعی در نشان دادن ِ لابی گری ها ، دروغ گویی ها و ریاکاریی های ِ موجود در مسئله ی پیش آمده بر سر راه ِ لینکلن ، نموده که با بازی ِ درخشان ِ _ دنیِل دی لوئیس به سرانجام رساند.
نکته مهم اینکه در سه فیلم ِ بررسی شده، هیچکدام به مسئله ی ابعاد اقتصادی / طبقاتی و تبادل ِ صمیمانه ی نامه های ِ بین المللی کارل مارکس با حکومت ِ لینکلن ، که طی همان چند هفته اول شکل می گیرد، نپرداخته اند.هرچند کارل مارکس خیلی از آبراهام لینکلن در این مسئله حمایت می کرد و از مصمم بودن ِ او ، روشن بینانه صحبت می کرد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين