امروز : یکشنبه, ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۷/۲۶ - ۱۰:۲۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان
متخصص داخلی مطرح کرد:

دیابتی‌ها روزانه فقط هشت قاشق غذا خوری برنج بخورند

متخصص داخلی گفت: افراد دیابتی رزوانه فقط شش تا هشت قاشق غذاخوری برنج بخورند.

به گزارش بابل نوین، مهرنوش سهراب در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، در ارتباط با روند رو به گسترش بیماری دیابت اظهار کرد: بیماری دیابت در کل دنیا رو به افزایش است.

این متخصص داخلی تصریح کرد: در کشور و استان مازندران هم به دلیل شیوه زندگی و کم‌تحرکی این بیماری شایع شد، از طرفی بهره‌برداری از رژیم غذایی پرکالری، استفاده از فست‌فود و نوشیدنی‌های مصنوعی باعث کاهش سن ابتلا به دیابت شده است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دیابتی‌ها اطلاعی از بیماری خود ندارند، در سال‌های اخیر با شروع طرح‌های غربالگری تا حدودی از تعداد افرادی که نسبت به بیماری اطلاع ندارند کاسته شد.

سهراب یکی از مشکلاتی که با بیماران دیابتی در سطح مراکز درمانی با آن مواجه هستیم، انکار بیمار توسط افراد است، ممکن فرد از سه سال قبل قند مختل داشته ولی به کلی منکر بیماری می‌‏شود و همین موضوع برای درمان مشکلاتی ایجاد می‎کند.

این متخصص داخلی در پاسخ به این سئوال که بیماری دیابت در حال حاضر بیشتر جامعه شهری یا روستائی را درگیر کرد، گفت: درگیری بیماری دیابت به دلیل کم‌تحرکی و دریافت کالری زیاد در بین جامعه شهری شایع‎تر هست ولی در جامعه روستایی هم این بیماری به دلیل تغییر شیوه زندگی و مصرب بیش از اندازه برنج مشاهده می‎شود، به صورت کلی جامعه روستایی و شهری را درگیر کرد.

بیماران دیابتی و مصرف برنج
وی در پاسخ به این سئوال که آیا بیماران دیابتی نباید به صورت کلی برنج مصرف کند، گفت: بیماران دیابتی در روز نباید بیشتر از ۶ تا ۸ قاشق غذای خوری بیشتر برنج مصرف کنند، از طرفی پیاده روی مستمر، روزانه حداقل ۲۰ دقیقه باید در برنامه کاری قرار گیرد به صورتی‌که فرد اندکی تعریق و طپش قلب پیدا کند.

سهراب در ارتباط با عوارض دیابت و اینکه فرد چگونه بعد از دیابت دچار عوارض ناشی از دیابت می‌شود، افزود: عوارض دیابت بر روی عروق ریز و عروق بزرگ اثر می‎گذارد.

این متخصص داخلی اضافه کرد: دیابت بر روی چشم، کلیه و قلب اثر می‏‌گذارد، فردی که دچار دیابت شد در صورت مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی به لحاظ عوارض چشمی، قلبی و کلیوی مورد معاینه و آزمایش قرار می‏‌گیرد و در صورت مشاهده عوارض دیابت نسبت به کنترل و درمان آن اقدام می‎شود.

وی در ارتباط با درمان سنتی بیماری دیابت، گفت: بنده با عقاید بیماران درگیر نمی‏‌شوم، و به بیمارانم توصیه می‌کنم اگر قرار است کنترل قند خون از طریق طب سنتی پیگیری شود، به مراکزی که مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی استان مراجعه شود.

دیابت و درمان از طریق طب سنتی
سهراب اضافه کرد: از طرفی درمان طب سنتی باید به صورت مستمر و تحت نظر طب سنتی تایید شده باشد، در کنار استفاده از داروهای گیاهی داروهای تجویزی پزشک قطع نشود تا نتیجه مطلوب در این ارتباط کسب شود.

این متخصص داخلی عنوان کرد: یکی از مسائلی که بیماران دیابتی نسبت به روند درمانی بیماری بی‌تفاوت شده و سعی می‎کنند شیوه‌های مختلف درمانی را پیگیری کنند، دریافت مشاوره‌های نادرست از دیگر بیماران است، بیمار دیابتی ورزشکار داریم که با توجه به فعالیت ورزشی و اصرار بر درمان با طب سنتی موفق به کنترل قند خون نشد و به ناچار با استفاده از انسولین نسبت به کنترل قند خون این فرد اقدام کردیم، نوع و شیوه درمان برای افراد متفاوت است و این موضوع باید مد نظر بیماران قرار گیرد.

وی در ارتباط با کمک اصحاب رسانه برای جلوگیری و یا کنترل بیماری دیابت و عوارض ناشی از آن، گفت: گفت: اصحاب رسانه حساسیت لازم در ارتباط با بیماری دیابت و عوراض ناشی از آن را به مردم تذکر دهند اما در حوزه بهداشت و درمان اقدامات مناسبی شروع شد که در ۱۰ سال آینده آثار خوب آن مشخص می‌شود در کوتاه‌مدت هم برگزاری کلاس‌های آموزشی در برنامه کاری قرار گرفت که در این کلاس‌ها شیوه‌های کنترل قند خون و نیز روش‌های درمانی مناسب آموزش داده می‎شود.

سهراب در ادامه خواستار استفاده از ظرفیت مساجد و مجامع عمومی برای مطرح کردن مسائل مربوط به بیماری دیابت و عوارض ناشی از آن شد و گفت: در مجامع عمومی فقط به صورت ۱۰ دقیقه به افراد اهل فن فرصت داده شود تا حساسیت لازم در بین مردم ایجاد کنند که این موضوع کمک کننده است.

این متخصص داخلی در پاسخ به آخرین سوال در ارتباط با بیماری دیابت دوران بارداری گفت: ۹۵ درصد دیابت دوران بارداری بعد از زایمان برطرف می‎شود ولی استعداد ابتلا به دیابت در این افراد بیشتر از سایرین است و لازم است این مادران تحت رژیم غذایی مناسب قرار بگیرند و سالانه آزمایش قند خون قرار بگیرند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين