امروز : دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/10/31 - 9:59 ذخیره فایل ارسال به دوستان

کدام موشک انصارالله مهمان آسمان جده شد + تصاویر

به گزارش بابل نوین، به نقل از   باشگاه خبرنگاران جوان:  ارتش و نیروهای انصارالله یمن در هفته‌های اخیر حملات گسترده موشکی علیه مواضع رژیم سعودی و مزدورانش انجام دادند.
اگر به روند حملات موشکی نیروهای یمنی نگاهی بیندازیم؛ می‌بینیم که مناطقی همچون نجران، جیزان، جازان و عسیر  در خاک عربستان و پادگان‌‎های رژیم سعودی در استان مارب در یمن مورد اصابت موشک‌های بالستیک یمنی قرار گرفتند.
با شنیدن نام موشک “برکان ۱”، جنگ‌های سنگین ارتش و نیروهای مردمی عراق و سوریه با تروریست‌های تکفیری در ذهن تداعی می‌شود؛ اما می‌توان گفت که این موشک جای خود را در بین ارتش و نیروهای مردمی یمن نیز باز کرده است.
کدام موشک انصارالله مهمان آسمان جده شد + تصاویر
موشک “برکان” که عمدتا در عراق و سوریه و آن هم برای فواصل نزدیک به کار برده می‌شد، در کشور یمن با کاربری تکامل یافته‌تر استفاده می‌شود. این موشک که نهایت بردش در عراق و سوریه کمتر از ۵ کیلومتر است؛ در یمن به عنوان یک موشک بالستیک با قابلیت حمل سرجنگی شدید الانفجار است که می‌تواند رژیم سعودی را به دردسر بیندازد.
مشخصات موشک برکان
برکان ۱ از نوع موشک های بهینه‌سازی شده “اسکاد” به دست نیروهای یمنی است که طول آن ۱۲٫۵ متر و قطرش ۸۸ سانتی متر بوده و وزن کلاهک آن نیم تُن است که وزن کلی آن به ۸ تن با قدرت تخریبی بالا می‌رسد.
وزارت دفاع یمن درباره این موشک می گوید:  کلاهک جنگی موشک برای تخریب پایگاه‌های نظامی بزرگ طراحی شده است و بُرد آن به بالای ۸۰۰ کیلومتر می‌رسد که در مرکز توسعه و پژوهش‌های موشکی وزارت دفاع یمن ساخته شده است.
کدام موشک انصارالله مهمان آسمان جده شد + تصاویر
البته اخیرا وزارت دفاع یمن با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این موشک را به سمت عمق خاک عربستان شلیک کرده است.  وزارت دفاع یمن در این بیانیه ضمن اعلام اینکه این اقدام در واکنش به ادامه تجاوز همه‌جانبه عربستان به یمن و مردمش انجام شده،  اعلام کرد که موشک برکان به “عمق عربستان” شلیک شده و این کشور را از ادامه تجاوز بر حذر می‌دارد. در این بیانیه اعلام نشده که این موشک به کدام نقطه در عربستان شلیک شده و صرفا آمده است که با موفقیت به عمق عربستان شلیک شده است. البته برخی منابع میدانی می گویند این موشک به منطقه “طائف” برخورد کرده است.
یگان موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن با صدور بیانیه ای اعلام کرد این موشک از نوع موشک های “اسکاد” بوده است که در مرکز پژوهش و توسعه موشکی یمن ارتقاء پیدا کرده است. طول این موشک دوازده و نیم متر و قطر آن هشتاد و هشت سانتیمتر است. وزن کلاهک این موشک نیم تن است.
کدام موشک انصارالله مهمان آسمان جده شد + تصاویر
پایگاه های نظامی عربستان در تیررس موشک برکان
ارتش عربستان سعودی عمدتا با کمک جنگنده هایش اهداف داخل یمن را هدف قرار می دهد و لذا این موشک می تواند از اقدام سعودی جلوگیری کند. برای مثال پایگاه های نظامی “ملک خالد” ، “شاهزاده سلطان”، طائف و … در تیررس موشک “برکان قرار دارد.
پایگاه هوایی  ملک خالد
ملک خالد ( King Khalid Air Base) یکی از پایگاه‌های نظامی ارتش عربستان سعودی است که در جنوب این کشور واقع شده و این پایگاه بیش از ۳۷۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و نزدیک منطقه “خمیس مشیط”  واقع شده است.این پایگاه نظامی توسط نیروی هوایی ارتش آمریکا ساخته شده و انبوهی از جنگنده‌های  “اف -۱۵”  در آن قرار دارد. این پایگاه نظامی در جنگ خلیج فارس سال ۱۹۹۱  در بمباران پایتخت عراق نقش مهمی داشت.  در پایگاه نظامی ملک خالد اسکاد ران‌هایی از انواع جنگنده‌های  “اف -۱۵” ، “نورتروپ” و انواع هلیکوپترهای ” بل”  وجود دارد.
کدام موشک انصارالله مهمان آسمان جده شد + تصاویر
پایگاه هوایی شاهزاده سلطان
پایگاه هوایی شاهزاده سلطان (Prince Sultan Air Base)  در مرکز عربستان و در منطقه  “الخرج”  واقع شده و ۵۰۳ متر از سطح دریا فاصله دارد. این پایگاه نظامی توسط ایالات متحده امریکا ساخته شده و در جریان عملیات علیه عراق مورد استفاده قرار گرفته است.
پایگاه هوایی  ملک عبدالعزیز
این پایگاه هوایی یکی از بزرگترین پایگاه‌های هوایی رژیم سعودی بوده که حمایت تاکتیکی و لجستیکی را در  “ناحیه شرقیه”  بر عهده دارد.  پایگاه هوایی ملک عبدالعزیز (King Abdul-Aziz  Air Base ) دارای انواع جنگنده‌های  “اف ۱۵”،‌ “جت استریم”  و ” تورنادو”  است.
پایگاه هوایی حائل
پایگاه هوایی “حائل  (Hail Air Base) در منطقه  ” حائل”  در مرکز عربستان  سعودی واقع شده و ۱۰۱۵ متر از سطح دریا فاصله دارد.  این پایگاه هوایی یکی از مهمترین پایگاه‌های مرکز عربستان به حساب می‌آید.
کدام موشک انصارالله مهمان آسمان جده شد + تصاویر
برکان در عراق و سوریه نیز حماسه می‌آفریند
یک منبع میدانی حشدالشعبی گفت: موشک “برکان” در نبردهای “جزیره خالدیه” استفاده شد و نقش مهمی در پیروزی علیه تروریست‌های داعش داشت.
یک منبع میدانی حشدالشعبی درباره مطالب منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر به کار گرفتن موشک “برکان” در نبردهای اخیر غرب عراق با تأیید این  موضوع می‌گوید: موشک “برکان”، خساراتی را به داعش در “جزیره خالدیه” وارد آورد.
وی افزود: البته عامل اصلی پیروزی در جنگ با تروریست‌های داعش، جنگ تن به تن بود.
گفتنی است جزیره خالدیه، در ۸۰ کیلومتری پایتخت عراق قرار دارد و  اخیراً به دست ارتش و حشدالشعبی عراق آزاد شده است. در این عملیات، ۲۰۰ تروریست داعش به هلاکت رسیده و ۲۰ تروریست نیز خود را تسلیم نیروهای عراقی کرده‌اند.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين